Maapallon väkiluku nousee 7 miljardiin 2011

kaksi lasta riittää

Vuoden 2011 merkkipaalu ihmiskunnalle on 7 miljardin asukkaan rajan ylittyminen. Se tapahtuu todennäköisesti vuoden loppupuolella, mutta eräiden arvioiden mukaan kuitenkin mahdollisesti vasta vuoden 2012 alkupuolella.

Maapallon väkiluvun kasvu on viime vuosina ollut nopeaa. Vuonna 1999 rikkoutui 6 miljardin asukkaan raja. Väkiluku lisääntyi siis miljardilla vain 12 vuodessa.

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/1183-maapallon-vakiluku-nousee-7-miljardiin-2011

4

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Plöps
      • jfoajfdoafdas

        kun haaveili suurperheestä muttei saanut kuin kaksi;)


      • jo riittää
        jfoajfdoafdas kirjoitti:

        kun haaveili suurperheestä muttei saanut kuin kaksi;)

        Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomen väkiluku oli joulukuun 2010 lopussa 5 374 499. Maamme väkiluku kasvoi viime vuonna 23 050 hengellä. Vuonna 2010 syntyi 61 000 lasta. Kuolleiden määrä oli 50 800. Ennakkotietojen mukaan vuoden 2010 aikana Suomeen muutti ulkomailta 24 600 henkilöä ja Suomesta muutti pois 11 750 henkilöä.

        Vuodesta toiseen jo pelkkä syntyvyyden ylijäämä kuolleisuuteen nähden pysyttelee sitkeästi kymmenen tuhannen liikalapsen paikkeilla. Tätä ongelmaa ei olisi, jos kolmannet, neljännet ja muut liikalapset jäisivät syntymättä.

        http://www.tilastokeskus.fi/til/vamuu/2010/12/vamuu_2010_12_2011-01-20_tie_001_fi.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      310
      3069
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      63
      2370
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      126
      2072
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      350
      2051
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1409
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1303
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1268
    Aihe