lukio jännittää!

hei olen hakemassa lukioon joka on toisella paikkakunnalla. minua jännittää lukion aloittaminen koska en tunne paikkakunnalta kuin pari henkilöä ja uudessa koulussa en tuntisi ketään ! onko muita henkilöitä jotka ovat kokeneet saman? millaista lukion on ? tutustuuko siellä helposti uusiin ihmisiin ? kiitos vastanneille =)
7996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Terve!

On hyvä pitää mielessä, että kaikki uudet lukiolaiset ovat kanssasi samassa asemassa, kaikkia siis jännittää ja kaikki haluavat uusia kavereita :) Se fakta jo melkeinpä johtaa automaattisesti tutustumisiin. Itse jopa kadehdin sinun asemaasi hieman, jos tosiaan et tunne paljoa porukkaa uudesta koulustasi. Itse tunsin tosi paljon ihmisiä ennaltaan, joten luonnollisesti uusien kaverisuhteiden solmimiselle ei jää aikaa. Sinä sen sijaan voit antaa itsestäsi nyt uudessa koulussa aivan uudenlaisen kuvan ja sinulla on tosiaan aikaa tutustua niihinkin opiskelijoihin, joiden kanssa kävit mielenkiintoisen keskustelun biologian tunnilla. Ota siitä siis kaikki irti!

Tsemppiä opiskeluihin! Tuo on hauskaa aikaa :)

X

Äänestä

Lukio on ihana paikka. Kaikki muut kaverini hakivat ysiluokalla toisiin kouluihin ja aloitin lukioni siis yksin. Sain kuitenkin nopeasti kavereita, mutta ventovieraisiin koulukavereihin tutustuminen vaatii rohkeutta, sosiaalisuutta ja sisua. Ei kannata pelätä muille juttelemista, sillä kaikki tosiaankin etsivät lukiosta uusia kavereita. Luokattomuus on parasta - ruotsin kurssilla ei välttämättä ole kivoja tyyppejä, mutta englannin ryhmässä saattaa olla eri tyyppejä jne.

En osaa neuvoa sen paremmin kuin että ole ystävällinen kaikille (mutta älä myöskään nuoleskele) ja saat varmasti kavereita. Kaikki muuttuvat jotenkin kummasti sinä kesänä ysiluokan ja ekan luokioluokan välillä: melkein kaikki aikuistuvat tietyllä tapaa. Yläasteella oli vielä omia klikkejä ja esim. nörttejä saatettiin kiusata, mutta lukiossa kaikenlaiset nirppanokat ja muiden kiusaajat joutuvat helposti epäsuosioon. Lukiovuodet edessäsi saattavat tuntua todella pitkiltä, mutta minusta tuntuu että nämä puolitoista vuotta ovat menneet kuin siivillä. Lukiosta saat unohtumattomia kokemuksia (vanhat, penkkarit) ja uusia kavereita. Lisäksi ainakin itse opin kokemaan tiettyä yhteenkuuluvuuden tunnetta, jollaista ei yläasteella vielä ollut. Jos olet rohkea, sosiaalinen ja avoin kaikelle uudelle, tulet varmasti nauttimaan lukiosta :)

Äänestä
  • kiitos vastauksista ! :---) kertokaa vaa lisää kokemuksia !

    Äänestä

Itellä on sama tilanne... Pitää varmaan vaan olla avoimin mielin! Onnea uuteen lukioon! :)

Äänestä
  • Lukio on ihan erilainen paikka kuin yläaste. Paljon vähemmän mitään syrjintää yms. Järkevämpää porukkaa kuin yläasteella. :D Ainoa, että siellä tuntee itsensä tyhmemmäksi kuin aiemmin ysillä ollessaan.

    Äänestä

samoilla linjoilla muiden kanssa. kyllä muistan aikoinani jännittäneeni lukioon menoa ja oli muka niin stressaavaa se opiskelu.. jälkeenpäin ajateltuna se oli hienoa aikaa, varsinkin kun koulun yhteishenki on hyvä. jopa tällainen sosiaalisesti rajoittunut onnistui jonkun kaverinkin hankkimaan... Hyvin se menee

Äänestä
  • ei kannata mennä, lukio on perseestä. Ei jää aikaa kännäämiselle tai hampun poltolle. Muutenha iha ok.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


karoooooo kirjoitti:

hei olen hakemassa lukioon joka on toisella paikkakunnalla. minua jännittää lukion aloittaminen koska en tunne paikkakunnalta kuin pari henkilöä ja uudessa koulussa en tuntisi ketään ! onko muita henkilöitä jotka ovat kokeneet saman? millaista lukion on ? tutustuuko siellä helposti uusiin ihmisiin ? kiitos vastanneille =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu