Mitä hittoa!? Laskuttaako Sonera jokaisesta kerrasta kun yrittää päästä modeemilla nettiin? Uusimmassa laskussa 1333 soittoa, kun ei päässyt ekalla yrityksellä nettiin. Lasku 269e. On tää v***u touhua...!
Soneran hinnottelu
Umts
5437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo on aivan normaalia. Samalla tavalla nuo modeemilla soitetut puhelut laskutetaan kuin, jos ne olisivat tavallisia puheluita. Eli aina kun linja keskukseen avautuu, niin siitä kilahtaa lantti puhelinyhtiölle. Tuollaisilla määrillä kannattaisi jo alkaa ihmetellä, miksi sinne nettiin pitää yrittää useamman kerran, ja mitä tilanteen korjaamiseksi on tehtävissä.
Muistaakseni sonerakin alkoi myydä tätä tietyyn aikaan vuorokaudesta pääsee nettiin kiinteällä hinnalla. Vaikka tuossakin taisi olla kuukausittainen aika raja, jonka jälkeen alkaa jälleen minuuttitaksa juosta. Päivittäinen raja taisi olla kolme tuntia. Näin muistikuvien mukaan.
Joo. Säädin modeemin asetuksia hieman ja nyt se menee aina toisella yrittämällä. Valitettavasti en voi vaihtaa johonkin muuhun operaattoriin, joten ehkä ainut mahd. on kännykän kautta tai Soneran iltanetti.
Huhtikuulla alkoivat mainostamaan kiinteähintaista
modeemi/ISDN nettiyhteyttä. Nimi taisi olla
Nettilinja. Hinta n. 50 erkkiä kuussa.
Kova on hinta, koska itse maksan 1M/512kbit adsl:stä 62e/kk. Mutta, jos ei ole muuta vaihtoehtoa niin sittenhän tuokin on tyydyttävä vaihtoehto.
markantalohon myy niitä radiolinjan gprs-yhteyksiä, joissa on kymmenen euroa kuukausimaksua klo 18-06.
Muina aikoina hinta on kova -eli yhteys ei sovi sellaiselle, joka ei pysty pitäytymään siinä aikarajassa.
Käytetyn gprs-kännykän saa kyllä käsittääkseni jo 100 eurolla, joten kyllä kannattaisi vaihtaa.
Siinä kännykässä pitää sitten olla internet gprs, wap-gprs ei riitä. mainostajat eivät yleensä ilmoita, onko puhelimen gprs internet gprs, tosin valmistajan sivuiltahan se slviää.
Itse käytin pitkään kännykkä gprs:ää, ja hyvin toimi.Nokian 6310.
Tosin kännykkä pitää ehdottomasti laittaa pois gsm-data moodista gprs-dataan, muutoin menee minuuttitaksan mukaan.
datakaapeli puhelimesta tietokoneeseen tarvitaan myös -mutta siinäpä se, ja hinta vain 10 egee/kk.