Huomasin tänään meijän rekulla (2v ja käydään ahkerasti koirapuistossa) "patin" jalassa josta tuli ensimmäisenä mieleen syylä. Se on kovahko, vähän ruven tyyppinen mutta vaalea eli ihon värinen. Se ei ole tasanen pinnaltaan vaan yläreunasta vähän kohollaan. Koira ei ole tätä pattia ite edes huomannu eli se ei mitenkään häiritse tai vaivaa sitä eikä arista kun sitä koitin painella. Nyt siis kysymykseen:
Onko syyliin/syylään jotain hoitokeinoo, syyläsalvaa tai -voidetta. Saako apteekista ilman reseptiä? Vai pitääkö se paikkansa ku kuulin ettei syyliä muka tarvii hoitaa mitenkään?
Syylät ja niiden hoito
8
18015
Vastaukset
- Kysy apteekista.
Linkitä kuva?
- cdewdcwedxew
ei ole varma asioista, niin EI PIDÄ mennä eläimellä testailemaan voiteita ym. Koirasi voi saada valtavan allergisen reaktion joistakin aineista, aiheuttaa suunnatonta kirvelyä, kipua ja tuskaa. Soita ell ja käy tarkistuttamassa tai kysy puh:tse, se ei edes maksa!
- Anonyymi
Känsä & Syylä Laastari - http://tonzes.com/syyla.htm Hyvä tuote. Toimii nopeasti ja tehokkaasti.
- LillukkaLallukka
Se on takajalassa pikkusen kannuksen yläpuolella ja ehkä nuppineulan (isomman) pään kokonen. Laittaisin kyllä kuvan mut en osaa, on vähän vajavaista tää mun koneen käyttö =).
Ja sinä *cdewdcwedxew* Ei kyllä tullu mieleenkään rueta koittelemaan ite mitään ihmisille tarkotettuja voiteita, en mä mikään ääliö ole vaikka täällä kyselenkin. Siksi kysyin et jos jollakin ois ollu asiasta tietoa. Mut kiitos kuitenkin et jaoit ääretöntä viisauttas, ilman sitä olisin varmaan koittanu syaniidilla polttaa patin pois!!!!- Suhinas
Omalla koirallani on ollut syyliä, suussa sekä silmäkulmassa. Suun syyliä en hoitantu mitenkään sillä tippuvat ajan myötä pois. Silmäkulman syylään syötin osterivinokas kapseleita (saa luontaistuotekaupoista) sekä taputtelin kohtaa sitruunamehulla kostetulla pumpulilla (Muutti väriään ja pieneni)
- Kiwi1
Olen tässä yrittänyt selailla näitä koirien syylä juttuja, ja olen löytänyt vain yhden ja kahden syylän juttuja. Meidän koiralla on niitä tosi paljon, jotkut ovat pienempiä, jotkut isompia. Eläinlääkäriltä kysyttiin että eikö tälle voisi mitään tehdä, mutta sanoi vaan että kyllä ne itsestään tippuu pois. Asia kuitenkin jäi häiritsemään kun niitä on about 8 kerralla. Jotkut tippuu ja uusia tulee lisää. Näin on kestänyt jo muutaman vuodenkin, luulisin. Koiraa ei kyllä kauheasti tunnu haittaavan. (Kyllä, tämä saattaa kuulostaa siltä etten oikeasti välitä tai huolehdi koirastani, mutta luotan kyseiseen eläinlääkäriin, joka sanoi että syylät on ihan ok.)
Olisiko kellään mitään hoitovinkkejä? - Jarodi
Eräs tuttuni sai koiraltaan nopeasti syylät suusta pois niillä osterivinokas kapseleilla myös.
- Anonyymi
Hei.Naapurin pienellä koiralla on niskassa isorypäs syyliä ja trimmauksessa aina repeää vuotamaan.verta ,ei hyvä juttu.Oisi hyvä kun sais jotenkin pois.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510156Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251806IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707