LINUX ÄHKY

siiryn Windowsiin!

toinen toistaan, uudempi linux on aina vaan nopeampi ja parempi, kunnes alkaa päivitysrumba!
Kone alkaa hidastua julmasti ja jo muutaman kuukauden päästä ei se linux enään olekkaan nopea,, vaan jopa helvetin hidas!

Linuxin oma nopeustestikin laskee siittä mitä se oli heti ensiasennuksen jälkeen roimasti.
0.5 aina 1.4 pointsia.

Lisäksi on epäillys että päivitykset tuo koneeseen kiellettyjä takaportteja.

Loputon suo!
It-Kand.

11

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --->

      Tässä aloituksessa ei ollut lainkaan järkeä, pysykää trollit Sodat palstalla!

    • fNDtx

      Siirry vain Windowsiin ja pysy poissa häiriköimästä Linux-palstoilla.

    • Sniffsniff

      Nuuh nuuh. Tuulessa haisee trollin paska. Jäiköhän ikkuna auki?

      • 22

        windows jäi tältä auki. ;)


    • jeps..

      Syksyn alussa asensin tuoreeltaa läppäriin Linuxin, puhtas formatoitu kovalevy. Alkuun kone käynnistyi kiitettävän nopeesti, olisiko 30-45 sekunttia kestänyt kylmiltään käyttökuntoon. Nykyään menee jo joku 60-90 sekunttia käynnistymiseen.

      Konetta ei voi laittaa sleep-tilaan, koska koneen herättyä hiiri alkaa tökkimään kerpeleesti. Pakko sammuttaa kone työpäivän päätteeksi.

      Veikkaan että 1,5 vuoden päästä koneen käynnistymiseen menee jo 5 minuuttia.

      PS. Macci on aina käynnistynyt minuutin pintaan, pisin asennus ollut 3,5 vuotta.

    • slakkiwaari ja sen nopeus KOKO aikana pysyi samana!
      Ehkä siihen vaikutti se, et päivitykset oli AINA suoraan sorsasta käännöllä!
      Tosin käyttö oli "vain" olla servuna... ;-)

    • Uninen

      It-Kand.???

      Mitä ne teille oikein opettaa???

    • Wittun lelux

      kun et käytä sitä? sit kun menee liikauttaan hiirtä puhallin hiljenee!

      Mac ja Windows ei tällaista tee!

      ei ihme jos koneita posahtelee, mittarista näkyy että prossuja on kuormitettu 100% teholla

      • Äidinkielen opettaja

        Aluksi teemme kirjoitusharjoituksia ja sitten kertaamme kieliopin perusteita.


    • gggnnmmllöäq

      Syitä "hidastumiseen" ovat yleensä "turhat" prosessit, joita kertyy kun asennetaan uusia sovelluksia. Osa Ubuntun mukana asentuvista ohjelmista on turhia, kuten Ubuntu One, jolle ei ole normaalisti käyttöä. Sen voi poistaa rikkomatta systeemiä. Toisaalta Ubuntussa on päällä prosesseja, jotka tavallisessa käytössä voi kytkeä pois, kuten koneen etähallinta esimerkiksi vieraalta koneelta, ja tiedostojenjako. Normaali kansalainen ei niitä tarvitse.

      Ubuntun mukana tulee ohjelmia, joilla voi disabloida turhia prosesseja, kuten "gnome-session-properties" -ohjelma (Käynnistettävät ohjelmat), ja erikseen saa asennettua samantoimisen "bum" -ohjelman (Boot Up Manager). Näiden käytön edellytyksenä on tietenkin se, että käyttäjä TIETÄÄ mitä voi ottaa turvallisesti pois, tai disabloida. Otetaan pari esimerkkiä: jollet käytä bluetooth -toimintoa, voi sen disabloida, ja jollei sinulla ole kirjoitinta, voi kirjoittimen toimintaan liittyvät osiot nekin disabloida, sekä näkövammaisten esteettömyysohjelmat, ja päivitysilmoittimen, jos hoitaa itse homman manuaalisesti. Komentoriviltä päivitettäessä kannattaa käyttää "aptitude" -ohjelmaa, ja siinä toimintoja "aptitude update" ja "aptitude safe-upgrade".

      Ubuntussa ongelmia aiheuttavat myös AIEMPIEN kerneleiden jämät, jotka kummittelevat käynnistyksessä. Ne voi valikoidusti poistaa, jos osaa, ja ajaa sitten komentokehoitteesta "update-grub" -komennon, joka siistii alkulataimen.

      Erittäin kätevä ohjelma on Ubuntu Tweak, joka asennetaan PPA:n kautta, eli sitä ei saa normaaleista repoista. Sillä voi mukata työpöytää, ja lisätä siihen esimerkiksi koti - ja tietokone -kansiot.

      Vintoosa hidastuu periaatteesta samantapaisista syistä, eli turhista prosesseista, kuten verkonhausta, ja eri ohjelmiin kuuluvista, automaattisesti käynnistyvistä (ja turhista) ohjelmista. Kone voi hidastua myös siksi, että järjestelmää varten varattu partitio on liian pieni, tai jos muistia on liian vähän. Aika-ajoittain kannattaa katsoa "gnome-system-monitor" -ohjelmalla (Järjestelmän valvonta) mitä prosesseja on käytössä, ta tarkistaa myös onko muita ei-toivottuja käyttäjiä koneella.

      • 875utug76t67r7if

        sudo update-grub !!!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1154
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    8. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      517
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe