Avasin bookmarkkejani editoitavaksi valitsemalla ylämenusta Show All Bookmarks, järjestelin ne ja nyt huomaan, että tämä ei vaikuta mitenkään niihin bookmarkkeihin jotka aukeavat kun painan ylämenusta Bookmarks.
Jossain sanottiin, että ne ylämenusta nähtävät ovat jotain linkkejä tähän vasemmalle sivulle aukeavaan bookmark-listaan jota järjestin. En kuitenkaan halua nähdäkään ikinä tätä ikkunan vasemmalle puolelle tulevaa järjestelyvalikkoa jossa näkyy sen oikealla puolella aina esikatselu valitusta sivusta.
Miten saan kaikki bookmarkit käyttöön kansioituna ylämenusta aukeavaan Bookmarks-menuun? Siis samalla tavalla kuin vaikka Firefoxissa? Vai onko ainoa keino vaihtaa käyttämään kokonaan Firefoxia?
Safarin bookamarkit kahdessa paikassa?
4
299
Vastaukset
- tiskramkoob
Yx näppärä tapa järjestellä noita on, että siinä heti osoiterivin alapuolella oleva alue on nimeltään bookmarkbar (suomesksi ?).
Show all bookmarksin kautta luot tuohon bariin sopivilla nimikkeillä kansiot, joihin sitten sijoittelet haluamasi linkit eli bookmarkit eli suosikit eli kirjanmerkit nimikkeiden mukaisesti sopivasti.
Nyt, kun palaat normaaliin näkymään, näet nuo kansionimet bookmarkbarissa ja klikkaamalla kansion nimeä saat listan sen sisällöstä ja voit valita haluamasi linkin.
Kun seikkailet internetin ihmeellisessä maailmassa ja osut sivulle, jonka haluaisit tallettaa muistiin jatkovierailuja varten, valitset näppikseltä kometno D (winkkarissa taitaa olla ctrl D), jolloin saat valintaikkunan, jossa voit valita minne ja mihin kansioon tuon sivusi linkin tallennat. Voit jopa muokata linkin nimeä, jotta se kuvastaisi nimenomaan sinua kiinnostavaa asiaa ko sivussa.- Makkisti
Otin sen bookmark barin pois päältä jotta ruudulle tulee enemmän tilaa. Macbookin ruudun tarkkuus ei ole kovin suuri. Kokeilin sitä, mutta ei se ole sitä mitä haen. Paljon kätevämpää olisi jos ne bookmarkit saisi näkymään sinne ruudun yläosaan tulevan ylävalikon Bookmarksin alle kun sieltä saisi heti näkyviin kaikki mitä on laittanut kirjanmerkkeihin.
Olisiko tähän saatavissa jotain erillisiä ohjelmia joilla järjestelyn voisi tehdä? Kyllä niitä jollain tavalla sinne saa kun tavallisia linkkejä siellä jo olikin. Ne olivat tulleet synkkaamalla puhelimesta tai sitten lisäämällä tavallisella tavalla kirjanmerkkejä. En muista kummalla. Siellä niitä kuitenkin oli. - okkilav-b
Makkisti kirjoitti:
Otin sen bookmark barin pois päältä jotta ruudulle tulee enemmän tilaa. Macbookin ruudun tarkkuus ei ole kovin suuri. Kokeilin sitä, mutta ei se ole sitä mitä haen. Paljon kätevämpää olisi jos ne bookmarkit saisi näkymään sinne ruudun yläosaan tulevan ylävalikon Bookmarksin alle kun sieltä saisi heti näkyviin kaikki mitä on laittanut kirjanmerkkeihin.
Olisiko tähän saatavissa jotain erillisiä ohjelmia joilla järjestelyn voisi tehdä? Kyllä niitä jollain tavalla sinne saa kun tavallisia linkkejä siellä jo olikin. Ne olivat tulleet synkkaamalla puhelimesta tai sitten lisäämällä tavallisella tavalla kirjanmerkkejä. En muista kummalla. Siellä niitä kuitenkin oli.Noh, kun sä otat sen Show all bookmarks, niin näkymän vasemmassa laidassa näet sen "Bookmarks Menu" -nimisen valikon, sen sisään kun väkräät aikaisemminkin puheena olleita kansioita ja ryhmittelet linkkejä niihin kansioihin, niin silloin ne näkyvät siinä "Bookmarks"-valikossa.
- Makkisti
okkilav-b kirjoitti:
Noh, kun sä otat sen Show all bookmarks, niin näkymän vasemmassa laidassa näet sen "Bookmarks Menu" -nimisen valikon, sen sisään kun väkräät aikaisemminkin puheena olleita kansioita ja ryhmittelet linkkejä niihin kansioihin, niin silloin ne näkyvät siinä "Bookmarks"-valikossa.
Nyt toimii! Kiitos paljon!
Mac on yleensä tosi helppo käyttää mutta sitten kun tulee vastaan näitä hankalia kohtia niin menee sormi suuhun. Ovat varmaan hankalia siksi, että on tottunut aikaisemmin Windowsiin ja yrittää ajatella sen mukaan. Pian nähdään mitä iPhone tykkää kun laitan sen kiinni tähän ja se varmaan taas synkkaa bookmarkitkin jompaan kumpaan suuntaan. Toivottavasti tietokoneelta puhelimeen eikä toisin päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705