Avasin bookmarkkejani editoitavaksi valitsemalla ylämenusta Show All Bookmarks, järjestelin ne ja nyt huomaan, että tämä ei vaikuta mitenkään niihin bookmarkkeihin jotka aukeavat kun painan ylämenusta Bookmarks.
Jossain sanottiin, että ne ylämenusta nähtävät ovat jotain linkkejä tähän vasemmalle sivulle aukeavaan bookmark-listaan jota järjestin. En kuitenkaan halua nähdäkään ikinä tätä ikkunan vasemmalle puolelle tulevaa järjestelyvalikkoa jossa näkyy sen oikealla puolella aina esikatselu valitusta sivusta.
Miten saan kaikki bookmarkit käyttöön kansioituna ylämenusta aukeavaan Bookmarks-menuun? Siis samalla tavalla kuin vaikka Firefoxissa? Vai onko ainoa keino vaihtaa käyttämään kokonaan Firefoxia?
Safarin bookamarkit kahdessa paikassa?
4
253
Vastaukset
- tiskramkoob
Yx näppärä tapa järjestellä noita on, että siinä heti osoiterivin alapuolella oleva alue on nimeltään bookmarkbar (suomesksi ?).
Show all bookmarksin kautta luot tuohon bariin sopivilla nimikkeillä kansiot, joihin sitten sijoittelet haluamasi linkit eli bookmarkit eli suosikit eli kirjanmerkit nimikkeiden mukaisesti sopivasti.
Nyt, kun palaat normaaliin näkymään, näet nuo kansionimet bookmarkbarissa ja klikkaamalla kansion nimeä saat listan sen sisällöstä ja voit valita haluamasi linkin.
Kun seikkailet internetin ihmeellisessä maailmassa ja osut sivulle, jonka haluaisit tallettaa muistiin jatkovierailuja varten, valitset näppikseltä kometno D (winkkarissa taitaa olla ctrl D), jolloin saat valintaikkunan, jossa voit valita minne ja mihin kansioon tuon sivusi linkin tallennat. Voit jopa muokata linkin nimeä, jotta se kuvastaisi nimenomaan sinua kiinnostavaa asiaa ko sivussa.- Makkisti
Otin sen bookmark barin pois päältä jotta ruudulle tulee enemmän tilaa. Macbookin ruudun tarkkuus ei ole kovin suuri. Kokeilin sitä, mutta ei se ole sitä mitä haen. Paljon kätevämpää olisi jos ne bookmarkit saisi näkymään sinne ruudun yläosaan tulevan ylävalikon Bookmarksin alle kun sieltä saisi heti näkyviin kaikki mitä on laittanut kirjanmerkkeihin.
Olisiko tähän saatavissa jotain erillisiä ohjelmia joilla järjestelyn voisi tehdä? Kyllä niitä jollain tavalla sinne saa kun tavallisia linkkejä siellä jo olikin. Ne olivat tulleet synkkaamalla puhelimesta tai sitten lisäämällä tavallisella tavalla kirjanmerkkejä. En muista kummalla. Siellä niitä kuitenkin oli. - okkilav-b
Makkisti kirjoitti:
Otin sen bookmark barin pois päältä jotta ruudulle tulee enemmän tilaa. Macbookin ruudun tarkkuus ei ole kovin suuri. Kokeilin sitä, mutta ei se ole sitä mitä haen. Paljon kätevämpää olisi jos ne bookmarkit saisi näkymään sinne ruudun yläosaan tulevan ylävalikon Bookmarksin alle kun sieltä saisi heti näkyviin kaikki mitä on laittanut kirjanmerkkeihin.
Olisiko tähän saatavissa jotain erillisiä ohjelmia joilla järjestelyn voisi tehdä? Kyllä niitä jollain tavalla sinne saa kun tavallisia linkkejä siellä jo olikin. Ne olivat tulleet synkkaamalla puhelimesta tai sitten lisäämällä tavallisella tavalla kirjanmerkkejä. En muista kummalla. Siellä niitä kuitenkin oli.Noh, kun sä otat sen Show all bookmarks, niin näkymän vasemmassa laidassa näet sen "Bookmarks Menu" -nimisen valikon, sen sisään kun väkräät aikaisemminkin puheena olleita kansioita ja ryhmittelet linkkejä niihin kansioihin, niin silloin ne näkyvät siinä "Bookmarks"-valikossa.
- Makkisti
okkilav-b kirjoitti:
Noh, kun sä otat sen Show all bookmarks, niin näkymän vasemmassa laidassa näet sen "Bookmarks Menu" -nimisen valikon, sen sisään kun väkräät aikaisemminkin puheena olleita kansioita ja ryhmittelet linkkejä niihin kansioihin, niin silloin ne näkyvät siinä "Bookmarks"-valikossa.
Nyt toimii! Kiitos paljon!
Mac on yleensä tosi helppo käyttää mutta sitten kun tulee vastaan näitä hankalia kohtia niin menee sormi suuhun. Ovat varmaan hankalia siksi, että on tottunut aikaisemmin Windowsiin ja yrittää ajatella sen mukaan. Pian nähdään mitä iPhone tykkää kun laitan sen kiinni tähän ja se varmaan taas synkkaa bookmarkitkin jompaan kumpaan suuntaan. Toivottavasti tietokoneelta puhelimeen eikä toisin päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pienimäki ei anna haastatteluja
medialle Ähtärin kunnan velka sotkuista, kertovat luotettavat lähteet.183951- 373741
- 223160
- 881961
En tiedä mitä ajatella
Petaatko perjantaille jotain. Ei meidän kannata minun sydän on viety. Se joka sen vei ei ole mieheni, etkä se ole sinä.361802voitaisiinko unohtaa se sotku?
Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****161761Hyviä vinkkejä täällä
Eli kaivattua vain kädestä kiinni ja jos vastustelee niin sanoo, että hei beibi beibi nyt mennään vaan. Näin he elivät e171657Naisten ulkonäkö, jos miehiä ei olisi?
Mä meinasin ensiksi, että en aloittaisi tätä keskustelua, ainan nyt, mutta huomasin tossa toisessa ketjussa, että tämä s2451629Myös lähellä keskustaa oleva Marttaliitto jättää lihan pois tilaisuuksistaan ja suosituksistaan.
Marttaliitossa siirrytään terveellisempään ruokavalioon ja ihmiselle tarpeeton liha jätetään pois, ympäristö ja luonto k1921169Jee! Palsta toimii jälleen!
Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.201109