Pitääkö

vaaaatiiii vastaukse

se paikkansa, ttä valviran hoitajat ovat pääosassa hl:n koulutuspäivillä nyt tammikuussa. saako terv.alan hoitajat opetta tavallisia pulliaisia ? kenellä vastuu, jos pieleen menee ?? eikö kyseessä ole juuri puoskaroinnin opetus ?? olenko oikeassa ??

6

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ygh54

      mitä opetetaan. Hypnoosia voidasan käyttää muuhunkin kuin sairauksien hoitoon.
      Nänninimemisestä päätellen pieleen voi mennä missä vaan.

      • nhbvaa

        siella koulutuspäivillä sitten valvoo noita valviiiralaisia, että ei opeta kiellettyjä asioita, ei kukaan. ja meno,kuin villissä lännessäkö ?


      • 37ujy
        nhbvaa kirjoitti:

        siella koulutuspäivillä sitten valvoo noita valviiiralaisia, että ei opeta kiellettyjä asioita, ei kukaan. ja meno,kuin villissä lännessäkö ?

        Virallisen tervydenhuollon ammattilaiset ovat täällä kertoneet miten valvomattomia maallikot ovat heihin itseensä verrattuna. Nyt sinä Nhbvaa kerrotkin ettei valviralaisia valvokkaan kukaan.
        Toisaalta onhan se hienoa että lääkäri imee nänniä valvotusti.


      • qqqwss
        37ujy kirjoitti:

        Virallisen tervydenhuollon ammattilaiset ovat täällä kertoneet miten valvomattomia maallikot ovat heihin itseensä verrattuna. Nyt sinä Nhbvaa kerrotkin ettei valviralaisia valvokkaan kukaan.
        Toisaalta onhan se hienoa että lääkäri imee nänniä valvotusti.

        tarkastajat tietty osallistu koulutuspäiville vai osallistuuko ? veikkaan, että ei sinne päiville ole tulossa suurta osallistumisjoukko. sen veran bliisut on aiheet


    • Miksi pantata tietoa

      Opettamisesta ei siellä ole kysymys, vaan he esittelevät omaa erityisosaamisaluettaan hypnoosin käytössä. Näin 'maallikot' saavat lisää tietoa siitä mistä voi lähettää tuttunsa hakemaan apua mikäli se on juuri tälle sopivaa. Vai ajatteletko tosiaan että vaikkapa synnytysvalmennuksessa mahdollisesti käytettävän hypnoosin esittely vaarantaisi nyt jotain? Kuvitteletko että tällaisen esittelyn johdosta joku kuuntelija lähtisi tekemään sitä tuosta noin vaan?
      Ei se nyt tosiaankaan niin mene. Sitävastoin voi esittelijältä kysellä kaikkea mitä siihen liittyy ja ketkä sitä tekevät vaikka jollain paikkakunnalla tai jos ei tee kukaan niin tunteeko ketään joka voisi tehdä sovitusti matkoja toiselle paikkakunnalle jossa tällainen raskaana oleva mahdollinen asiakas olisi. Siis pyytää suositusta jostain hyvästä osaajasta.
      Hypnoosin käyttö johonkin tarkoitukseen on usein niin vaativaa, että kovin laajaa skaalaa ei kukaan hallitse ennen kuin on vuosikymmeniä tehnyt niitä. Mitä enemmän koulutettu hypnologi, sen enemmän on vastuullisuutta jättää tekemättä asioita joihin ei ole riittäviä valmiuksia. Ja riittävät valmiudet ovat mielestäni asiallinen perehdytys. Siis ensin perus- ja jatkokoulutusten, harjoitustöiden ja useiden 'oikeiden' asiakastöiden tekemisten jälkeen, uusi asia perusteellisesti esiteltynä, havainnollistettuna, demona, esittelyt siitä kenelle juuri se sopii ja keille ehdottomasti ei saa tehdä, sitten ohjattuja harjoitustöitä valvotusti ja tarvittaessa avusteisesti, sitten valvotut arvioitavat harjoitustyöt ja itsenäisesti suoritettavat harjoítustyöt joista raportit - jonka jälkeen saa tai ei saa ottaa kyseistä tekniikkaa käyttöön.
      Tällainen siis kestää jo ajallisesti useita kuukausia ja maksaa aika tavalla, en tajua miten kukaan voisi edes kuvitella jonkun esitelmän pitämisen vaarantavan ketään? Ne hl koulutuspäivät ovat kuitenkin nimenomaan hypnoosia käyttäville ja siitä kiinnostuneille, huolimatta siitä missä koulutus on hankittu, oli sitten 'maallikko' tai lääkäri.

      • Jebulis

        Kävikin niin hassusti että tuo synnytysvalmennusosio peruuntui, syynä kait henkilöristiriidat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1870
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      373
      1719
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1229
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1111
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1056
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1015
    9. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      1011
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      991
    Aihe