Tiedätkö, miten saa nettisivustolle näkymään kuvat? Tein sivustoni Publisherilla. Tekovaiheessa kuvat näkyvät ihan oikein, mutta julkisella puolella ei.
Publisherilla tehdyt kuvat ei näy netissä
3
301
Vastaukset
- untokuurna
Yleensä noissa editoreissa on se ongelma, että kuvien polut ei tule oikein tai käyttäjä ei osaa määritellä ohjelmaa niin, että ne tulisivat oikein kun dokumenttiin lisää kuvia.
Tarkista siis kuvien polut ja se, että kuvat ovat myös palvelimella. Unixissa isoilla ja pienillä kirjaimilla tiedostonimessä on myös eroa joten tarkista myös, että ne täsmäävät.- Pubi
ThreeMice kirjoitti:
että kuvia ei kysyjä ole siirtänyt serverille.
untokuurna &ThreeMice! Vinkistänne oli apua, sillä en ollut hoksannut siirtää kuvia myös palvelimelle.
Pientä muutakin fiksausta vaati: Publisherin ohjeissa käsketään (?) kuva laittamaan tiettyyn tarkkuuteen (96 dpi), jotta julkaistulla sivulla kuva näkyy. Näin tein ja onnistuihan se :-)
Jos oikein ymmärsin, niin kuvien pitäisi olla GIF- tai wmf-muodossa.
Kotisivuni sijaitsee Kolumbuksessa ja sivujen siirtämiseen palvelimelle käytän ftp:tä.
Mukavaa tammikuuta kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672804
- 2012087
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501922- 711776
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91531- 811244
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961030