Matkatavaroiden paino

aikamatkaajatar

Mitä otat mukaan matkalle?
Paljonko laukkusi painavat?? Ja mistä paino koostuu?

Kertokaa mitä matkalle mukaan vaikkapa Turkkiin.
Mitä otat mukaan hiihtoretkelle Alpeille?

Itse kun ihmettelen,ettei joillekin riitä 20 kilon painoraja...
Mistä siis koostuu matkalaukkusi sisältö?
Kerro ja auta muitakin matkaanlähtijöitä tai vasta sitä suunnittelevia.

3

747

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielikuvitusta kehii

      mennessä saa painaa juuri mitään tullessa sitten. Kyllä alpeille jos menee niin pelkät monot painaa jo liki 8 kg...ja Turkkiin nyt ei mennessä ole kuin reilu 10 kg mutta tullessa sitten riskillä....

    • varaudun liikaakin

      En käy hiihtämässä Alpeilla.

      Turkin lomalle otan mukaan uimapukuja, alusvaatteita, mukavia paitoja, hameita ja shortseja (se verran ettei tarvitse pestä pyykkiä). Siistejä housuja ja puseroita illalliselle, kenkiä (heikkouteni).
      Voishan sitä tehdä niinkin, ettei ottais mukaan muuta kuin visan ja hammasharjan ja ostais kaiken tarvitsemansa sieltä mutta PESEN AINA KAIKKI VAATTEET ENNEN KÄYTTÖÄ, TÄÄLLÄ SUOMESSAKIN, ja joutuisin sitten olemaan pitkään ilman vaatteita, jos mukana olis vain ne jotka olis päälläni.
      Samoin muiden tarvikkeiden laita: aurinkovoiteita, shampoota jne. En osta niitä paikan päältä ja heitä sitten loppuja pois puhumattakaan että raahaisin kaiken Suomeen, siksi otan mukaan täyttöpulloissa omat shampoot ja muut tarvittavat.

      Epävakaamman sään kohteissa varaudun kelin mukaisesti: sateenpitävä takki, pitkälahkeisia housuja, vettähylkiviä kenkiä ainakin yhdet. Sateenvarjo, villatakki jne. Alusvaatteita ja sukkia matkalle tarpeeksi, puseroita yksi päivää kohden.

      Hiihtolomalle lappiin pari hiihtoasua, urheilukerrasto (jos on kaksi, niin aina parempi). Välikerrosvaatteita, sukkia, hanskoja, pipoja (pitää olla vaihtovaraa, että osa saa rauhassa kuivua illalla ja välillä pitää vaihtaa kesken päivän).

      • travel bag

        Lomamatkalle etelaan

        pari alushousua, sandaalit, 2 toppia, suuri huivi joka toimii rantapyyhkeena/ hameena/ huivina, ja hattu.
        Hame illaksi.
        Ja tuliaisten kanssa jos sinne jotain vie, paino on alle 15 kg.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      345
      1276
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      738
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      725
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      633
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      614
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      601
    9. 56
      596
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      43
      550
    Aihe