aikuinen koira näykkii

Kohta kolme vuotias koiramme näykkii innostuttuaan. Ei näyki kovaa, mutta välillä saattaa hypätä ja ottaa hihasta kiinni ja nahka jäädä väliin, silloin koskee. Onko joillain kokemusta aikuisesta koirasta joka näykkii? miten saan opetettua että näykkiminen ei ole sallittua?
2249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kokeile vaikka kieltää sitä. keskeytä tilanne ja rakenna se uudestaan siten kun sen toivoisit menevän.
Varmasti tiedät missä tilanteissa koiralla menee yli ja missä vaiheessa siinä koiralla flippaa.

Äänestä

koska innostuu. Se purkaa noin turhaa energiaansa, mieti aktivoitko ja liikutatko sitä tarpeeksi. Pelkkä hihnalenkki ja koirapuistoilu ei ole kovin mielekästä päivästä toiseen. Vapana kirmailu ja omistajan kanssa leikkiminen ja harjoittelu on. Kun treenailette, koira alkaa pitää sinua kivana ja mielenkiintoisena ja silloin käskyjen opetus sujuu.

Perushuomioimattomuus tuossa tilanteessa voisi toimia, pysähdyt, et katso koiraa, et liiku, et tee mitään, samlla kun pysähdyt kiellät tiukasti, vain YKSI tiukka kielto ja matka jatkuu vasta kun rauhoittunut, sitten kehut koiraa kun kulkee rauhassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


qwertyili kirjoitti:

Kohta kolme vuotias koiramme näykkii innostuttuaan. Ei näyki kovaa, mutta välillä saattaa hypätä ja ottaa hihasta kiinni ja nahka jäädä väliin, silloin koskee. Onko joillain kokemusta aikuisesta koirasta joka näykkii? miten saan opetettua että näykkiminen ei ole sallittua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu