Osaisiko joku auttaa meitä tässä asiassa? Lahden lähellä sijaitsevassa sukulaistemme 1800-luvun maalaistalossa, missä olemme silloin tällöin viikonloppuja viettämässä, tapahtuu kummia. Talossa oleva "vierashuone" sijaitsee salin vieressä ja esim. keittiöön ja vessaan pitää kulkea salin läpi. Sekä minä että mieheni olemme havainneet salissa samoja omituisia juttuja käydessämme öisin vessassa tai hakemassa vettä tms.keittiöstä. Salin vanha keinutuoli heijaa itsekseen, kuuluu voimakkaita "hyriseviä" ääniä, seinällä olevien vanhojen sukuvalokuvien henkilöiden kasvot liikkuvat ja ilmeet muuttuvat (ovat isohkoja kehystettyjä vanhoja muotokuvia) ja kerran kuulimme molemmat ikäänkuin vanha nainen olisi sanonut meille "tässä minä odotan". Tämä viimeksi mainittu ääni kuului edellisellä vierailureissullamme pari viikkoa sitten ja me molemmat kuulimme sen.
Olemme molemmat aikuisia ja täysijärkisiä ihmisiä, emmekä ennen näitä kokemuksia ole uskoneet henkiin tms. mutta kohta alkaa olla pakko tarkastaa käsityksiä..
Sukulaisiltamme emme ole viitsineet kysyä tästä asiasta ettemme saisi hullun leimaa tms. Mistä ihmeestä mahtaa olla kysymys?
Olemme molemmat aikuisia ja täysijärkisiä ihmisiä, emmekä ennen näitä kokemuksia ole uskoneet henkiin tms. mutta kohta alkaa olla pakko tarkastaa käsityksiä..
Sukulaisiltamme emme ole viitsineet kysyä tästä asiasta ettemme saisi hullun leimaa tms. Mistä ihmeestä mahtaa olla kysymys?
Vastaukset 11
Vanhimmat
En osaa auttaa kuin itse osallistumalla. Minulla ei ole kuin vaivainen iPhone 4, mutta siinä on kelvollinen kamera, josta saaneen tapahtumat talteen (ja jos sallitte; youtubeen)
En ole herkkähipiä, voin yöpyä vaikka yksin siinä talossa ja jos merkillistä tapahtuu, äänet ja videot menee talteen.
Asun itsekkin Lahdessa.
[email protected]
PS. En ole koskaan kokenut mitään yliluonnollista, uskon vasta kun näen. En pelkää mitään ( olen kasvanut korvessa :D )
Talo on siis sukulaistemme asuttama, joten ulkopuolisia sinne olisi hankala viedä. Tämä asia on niin outo, että emme enää tajua mihin/mitä uskoisimme. Koulutettuina ihmisinä olemme aina olleet skeptisiä kaikkia yliluonnollisia ilmiöitä kohtaan, mutta nämä viimeisten parin vuoden aikana tapahtuneet ilmiöt todella laittavat epäilykset koetukselle. Varsinkin tämä pari viikkoa kuulunut ääni oli ns. viimeinen pisara.
Kuolemaa ei ole, ns. kummittelussa ei ole mitään yliluonnollista.
Pitäisi sinun ymmärtää koulutettuna ihmisenä, että ei ole olemassa mitään yliluonnollista, kaikki on luonnollista, jos meidän tieteemme ei vielä tajua tiettyjä asioita, niin ei se tee niistä yliluonnollisia.
No se mummokummitus siellä tekee rukilla töitä ja keinuu tyytyväisenä keinutuolissa, ei se tee kenellekkään mitään pahaa, ehkä sillä on vain ikävä...!
Ottakaa ensi kerralla vähän videota erityisesti noista muuttuvista valokuvanaamoista ym., niin erotutte eduksenne tänne palstalle öisin työttömyyttään tai muita harrastuksia vailla olevista huuhailijoista.
Mutta hyvä videopätkä saisi teistä sankareita. Ymmärsin, että havaintoja sattuu harva se kerta käydessänne. Palatkaa siis asiaan esim. huhtikuussa muutaman käynnin jälkeen, niin saamme nauttia ennen dokumentoimattomista ilmiöistä.
Päivisin iltaisin ja vaikkapa öisinkin! Rauhoittuvat nuo henget, kun savat kuulla Jumalan Pojan Evankeliumia!
Uskomatonta! Olimme pitkästä aikaa edellä mainitussa maatalossa vierailulla tänä viikonloppuna, ja samat oudot ilmiöt toistuivat pääpiirteittäin jälleen. Tällä kertaa näimme kahden sukumuotokuvan ilmeen muuttuvan ja jälleen kuului outoja ääniä, ikään kuin hiljainen ääni olisi sanonut "haluan jo mennä, aikani on mennä" tai jotain sinnepäin. Tänään sanoin miehelleni, etten halua enää mennä paikkaan viikonlopun ajaksi, jatkossa korkeintaan päivävierailulle. Mieheni oli samaa mieltä. Millaisia ajatuksia tämä kaikki teissä herättää? Itse en enää tiedä mitä ajatella.
Ja tämä siis ap:ltä.
Lainausta – Epätietoiset:
"""Uskomatonta! Olimme pitkästä aikaa edellä mainitussa maatalossa vierailulla tänä viikonloppuna, ja samat oudot ilmiöt toistuivat pääpiirteittäin jälleen. Tällä kertaa näimme kahden sukumuotokuvan ilmeen muuttuvan ja jälleen kuului outoja ääniä, ikään kuin hiljainen ääni olisi sanonut "haluan jo mennä, aikani on mennä" tai jotain sinnepäin. Tänään sanoin miehelleni, etten halua enää mennä paikkaan viikonlopun ajaksi, jatkossa korkeintaan päivävierailulle. Mieheni oli samaa mieltä. Millaisia ajatuksia tämä kaikki teissä herättää? Itse en enää tiedä mitä ajatella."""
Heh, ajatuksia todellakin herää. Kaikki menee taas vanhan kaavan mukaan. Muotokuvat muuttuvat ja ääniä kuuluu. Takuuvarmasti ei tule yhtäkään kuvaa eikä äänitystä muiden ihmeteltäviksi. - Ja tulivathan ne uskovatkin taas neuvojaan antamaan, epäilemättä hetkeäkään näitäkään tarinoita.
Sahlbergien sohvan salaisuus
Sahlbergien soffa
28.8.2013 23:23
-1
Henkilöt: A= keskustelun avaaja, B,C,D jne.=osallistujia
Keskustelu alkaa:
A:
Viime aikoina olen havainnut, että olohuoneemme sohva on yöaikaan hieman siirtynyt paikoiltaan. Onko kellään vastaavan kaltaisia kokemuksia? Löytyisikö ilmiölle luonnollinen selitys?
B:
Liikkuuko sohva pitkiäkin matkoja?
A:
Ei se pitkiä matkoja siirry, ehkä muutamia senttejä, en ole oikein varma.
C:
Kulkeeko talonne lähellä rautatietä? Raskaiden tavarajunien aiheuttama tärinä
saattaa aiheuttaa ilmiön, varsinkin maan ollessa roudassa.
A:
Lähin rautatie on yli 20 km:n päässä, se ei tule kysymykseen.
D:
Meil kerran huamattiin, ett keittiön tualit ol yällä siirtynny, mut sit selvis et koira perkule oli vainunnu pöyrän alla olevan leipäpalan ja tunkennu ittensä sinne tualien välliin. Et se juttu selvis sillai.
A:
Kyllä meilläkin koira on, mutta se on niin pieni, ettei se mitenkään pysty sohvaa siirtämään. Sitä paitsi hygienia taloudessamme on sitä luokkaa, ettei leipäpaloja olohuoneen lattialta löydy.
E:
Vietetäänkös teillä öisin kosteita juhlia? heh, heh.
A:
Perheemme on täysin raitis. Jatkossa vastaan vain asiallisiin kysymyksiin.
F:
Koskas oot viimeks käyny optikolla? Saattais uudet prillit selvittää asiaa, hih!
G:
Kokeilepa seuraavaa: merkitse illalla sohvan jalkojen tarkka sijainti lyijykynällä
lattiaan ja tarkista asia aamulla. Näin selviää jo muutaman millinkin siirtymät.
H:
Niin, tai liimaa pienet teipinpalat jalkojen ja lattiapinnan liittymäkohtaan.
Kerro sitten tuloksista.
H:
Onko lisähavaintoja sohvan liikkeistä?
I:
Minäkin kysyisin, onko mikään keino tuonut selvyyttä asiaan?
…..
Keskusteluketju päättyy, sohvan salaisuus ei selvinnyt.
Olen jo niin usein tälläkin palstalla kertonut, että henkimaailma on totta. 1800-luvulla ovat ihmiset harjoittaneet paljon taikuutta ja se on pimeyden vloimien kanssa toimimista. Jotain tämäntyylistä liittyy tuohon rakennukseen. He ovat harjoittaneet taikuutta ja noituutta.
Olen kristitty ja tässä ei ole mitään outoa. Palvelen Jumalaa ja Vapahtajaa Jeesusta Kristusta.
Miksi ne on aina "pimeyden voimia" tai "paholaisia". Eikö teillä käy ikinä mielessä että kerta ihmisiäkin on "hyviä" sekä "pahoja" niin sama voio päteä myös kummituksiin.
Muuttuuko ne taulut vihasemmiksi vai iloisemmiksi?
Jos ne kovin virnistelee, niin voihan sitä kysyä et mikä on hätänä......