hei.
Olen toimeentulon (soskun asiakas joutunnu olemaan jo vuosia.
kysyisin tyhmää asiaa" keittiön pöytä ja varsinkin tuolit on monien vuosien jälkeen irtisanonneet sopimuksen" tuolit ei ole enään korjattavissa. no on meitillä 2 tuolia ruokapöydän luona hajoamispisteessä.
perhe 2.aikuista.2.lasta.
saako toimeentulotukea tälläisiin ? entä peitto-tyyny ostoihin ?
kun köyhälläkin se vaan joskus tarvisi uusia näitä.
Olen toimeentulon (soskun asiakas joutunnu olemaan jo vuosia.
kysyisin tyhmää asiaa" keittiön pöytä ja varsinkin tuolit on monien vuosien jälkeen irtisanonneet sopimuksen" tuolit ei ole enään korjattavissa. no on meitillä 2 tuolia ruokapöydän luona hajoamispisteessä.
perhe 2.aikuista.2.lasta.
saako toimeentulotukea tälläisiin ? entä peitto-tyyny ostoihin ?
kun köyhälläkin se vaan joskus tarvisi uusia näitä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
joku on saanut avustusta, mutta jos tilaat osamaksulla vaikka Hobby Hallista vuodevaatteita, niitä maksuja ei huomioida.
Löysin itse keittiötuolin roskiksen vierestä.
Yksinhuoltaja saa pesukoneen maksueristä tukea, jos lapsia on monta.
laske toimeentulotukesi
http://www.sosiaalikollega.fi/asiakkaat/toimeentulotukilaskuri2
Lapsiperheelle pitää myöntää täydentävää toimeentulotukea välttämättömiin kodintarvikehankintoihin jos ne eivät sisälly perusosaan. Perusosaan sisältyvät mm. vaatteet mutta eivät huonekalut ja vuodevaatteet yms.
http://www.toimeentulotuki.net/2009/osuudet.php
pidä, vaan voidaan myöntää.
Toimeentulotuen tarkoitus
«Toimeentulotuki» on sosiaalihuoltoon kuuluva viimesijainen taloudellinen tuki, jonka tarkoituksena on turvata henkilön ja perheen toimeentulo ja edistää itsenäistä selviytymistä. Toimeentulotuen avulla turvataan henkilön ja perheen ihmisarvoisen elämän kannalta vähintään välttämätön toimeentulo.
Ehkäisevän toimeentulotuen tarkoituksena on edistää henkilön ja perheen sosiaalista turvallisuutta ja omatoimista suoriutumista sekä ehkäistä syrjäytymistä ja pitkäaikaista riippuvuutta toimeentulotuesta.
*
Voinee ajatella, että jos lattialla istuminen päivästä toiseen on ihmisarvoista kohtleua niin sitten ei tarvi.
Kannattaisiko käydä esim. kierrätyskeskuksessa tai kirppareilla, jospa niistä tekisi löytöjä?
Ootko käynyt kierrätyskeskuksessa? Pahemmat hinnat kuin vaikka IKEA:ssa! Jostain vanhasta rikkinäisestä kenkätelineestä pyydetään 60€! Vastaavaan uuden saa IKEAsta 39€:lla Tai joku vanha kuvaputkitelevisio 150€, kun saman kokoisen taulutelevision saa tarjouksessa 165€:lla, eikä se tarvitse digiboksia toimiakseen!
Täys rahastusta! Ei enää ikinä käy kierrätyskeskuksessa!
Omakohtaista kokemusta on tuosta sen verran että kun sängyn ostin omilla rahoillani. Myöhemmin hain toimeentulotukea niin sossussa kyselivät mihinkä nämä rahat ovat oikein menneet näytin kuitit että sängyn ostin itselleni omilla rahoillani tähän sosiaalivirkailja tuumi että olisimme voineet myöntää ehkäisevänä/harkinnanvaraisena toimeentulotukena rahaa sängyn ostamiseen vähän niinkuin jälkiviisaana virkailija siitä kertoi
Selaileppas esim huuto.netin tarjontaa. Monet antavat jopa ilmaiseksi huonekaluja kunhan pääsevät niistä eroon esim muuton takia. Liinavaatteet nyt ei paljoa maksa uutenakaan. Kympillä saa jo peitto tyyny setin. Kun rahaa joskus enempi voi sijoittaa niihin enempi.
http://www.huuto.net/fi/
Ja paljonko se koljetus sitten maksaa.... veikkaan että enemmän kuin itse sänky!
Pyysivät lipaston kuljetuksesta 110€ !!!
Joo ja mikä pakko sitä hakea 100 km takaa. Aina saa 10 bensakuluilla järkättyä kuljetuksen tutun kautta tai sinne päin. Jos pyydetään kuljetusmaksujan 110 on oma vika ja paha sellanen jos sellaseen suostuu. Aina voi pyytää, mutta ei tarvitse suostua ja maksaa eikö? Itse olen ostanut suht uuden puoli vuotta käytössä olleen pakastimen huutiksesta 70 eurolla ja kuljetus 12 kilometrin päähän 5 euroa. Ei ole tyhmä se joka pyytää vaan se joka maksaa!!!
Kaikilla ei ole tuttuja joilla on "korma/pakettiauto" tai ylipäätänsä auto! Jotkut asuvat kaupungeissa, missä auto on täysin tarpeeton ja pienituloisilla ei ole ollenkaan varaa pitää autoa.
Ja huonekaluliikkeillä tuo kuljetushinta on lähes poikkeuksetta kiinteä! Riippumatka matkan pituudesta ja ostetun tavaran määrästä, ja vaikka asuisit 2km päästä kaupasta, niin sen sängyn kuljetus maksaa yhtä paljon.
Ja 5€:lla täällä ei kuljeteta edes pitsaa, katso huonekaluliikkeiden kuljetustaksat, vaihtelevat 50€:sta yli 100€ euroon. Ja jotkut eivät tarjoa kuljetusta ollenkaan, pitää vuokrata pakettiauto itse, sekin maksaa vähintäin 80€ bensat, päälle sitten parin tonnin omavastuu jos joku onnettomuus sattuu ja kaikilla ei ole edes ajokorttiakaan!