sairaanhoitajaksi etänä?

hoitajaksi?

haluan sairaanhoitajaksi mutta en oikein tule toimeen ihmisten kanssa niin en halua mennä kouluun... niin että voiko sairaanhoitajaksi opiskella etänä? mieluiten 100% etänä mutta ehkä pari lähiopetus päivää vuodessa käy.

14

2344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikean alan?

      Ketä/keitä aiot sairaanhoitajana hoitaa, jos et tule ihmisten kanssa toimeen?

      • hoideta näin

        piikkiä, pilleriä jos vaikka potilas hiljenisi. Eikös suuntaus ole tämä?
        Vanhuksille rauhoittavia ja vaipat niin ei tarvitse hoitaa, näin media mainostaa. Sairaaloissa potilaan omatoimisuus on pakollista ja pikaisesti pihalle kotihoitoon heti kun voi.
        Sitten on tietty nämä paljastuneet hoitajat joista saadaan uutista kuulla, montako tällä erää ehtii kupsahtaa ennen kuin käry käy. Tämä on sitä ihmisrakkautta parhaimmillaan, nykypäivän ihmisyyttä, vaikka tätä on varmaan ollut aikaisemmin, mutta ei ole vain kukaan kiinni jäänyt.


    • ....

      Kaikissa kouluissa on nykyään psykologiset testit sairaanhoitajaksi haluaville pääsytestausvaiheessa. Muista ehdottomasti sanoa tuo sama, kun haastattelija kysyy sinulta motivaatiosta ja sosiaalisuudesta ym.:) Tie on varmasti auki taivasta myöten.

      • Anonyymi

        Tiedän tapauksia, jotka eivät päässeet koska sanoivat tuntevansa myötätuntoa potilaan kipuja kohtaan. Se, ettei turhia välitä eikä ole liian sosiaalinen, on erinomainen soveltuvuus alalle. Merkitsee pitkää työuraa.


    • :)

      ..nyt vielä itseäsi hetkinen niin oikea ala selviää. Jokin yksintyö saattaa olla sinulle parempi vaihtoehto jos kontaktit ihmisten kanssa pelottavat. ÄLÄ mene hoitsuksi MISSÄÄN tapauksessa jos tuollaista kirjoittelet!

      • ....................

        ja hammaslääkäriksi etänä kun vihaan noita poria ja porattavia. Tai bussikuskiksi kun pelkään ajoneuvoja ja ajamista, tai lentäjäksi mutta kun pelkään lentämistä....
        Voi herranpieksut, mistä näitä oikein sikiää


    • hoitsuopiskelija

      Oletkohan minkä ikäinen? Suosittelisin, että menisit juttelemaan ammatinvalinnanohjaajan/opon kanssa. Esim. työvoimatoimistossa käymällä/sinne soittamalla voit varata ajan. Voisit keskustella tarkemmin ammatinvalinnastasi.

      Totuus on, että sairaanhoitajaksi ei voi opiskella etänä. Sairaanhoitajaksi opiskellaan ammattikorkeakoulussa ja siihen kuuluu myös paljon pakollista harjoittelua.

      Kenenkään unelmia ei ole syytä heti lytätä, mutta pitäisi tarkemmin tietää, mitä tarkoitat sillä, ettet tule ihmisten kanssa toimeen. Kyllä jostain sinulle ammatti löytyy, mutta sinun olisi hyvä pohtia, mitä oikeasti haluaisit tehdä työksesi. Hopi hop, eikun keskustelemaan!

      • sh89

        Miten voit kuvitella että alat sh:ksi, jos et tule toimeen ihmisten kanssa.. Opiskelu on 50% harjottelua ja 20% ryhmätöitä, loppu kouluopiskelua.. Työnteossa täytyy olla erinomaiset sosiaaliset kyvyt ottaa puheeksi mitä arimpia asioita, tukea ihmisten vaikeimmissa tilanteissa, jne... itse opiskelen tokaa vuotta sairaanhoitajaksi =) ei todellakaan etänä..


      • Anonyymi
        sh89 kirjoitti:

        Miten voit kuvitella että alat sh:ksi, jos et tule toimeen ihmisten kanssa.. Opiskelu on 50% harjottelua ja 20% ryhmätöitä, loppu kouluopiskelua.. Työnteossa täytyy olla erinomaiset sosiaaliset kyvyt ottaa puheeksi mitä arimpia asioita, tukea ihmisten vaikeimmissa tilanteissa, jne... itse opiskelen tokaa vuotta sairaanhoitajaksi =) ei todellakaan etänä..

        Eihän aloittaja sairaanhoitajan töihin halunnutkaan. Halusi vain opiskella etänä.


    • vuorovaikutteinen

      No huh, vaikka nykyään on mitä opiskelu muotoja, niin et voi käydä sairaanhoitajaksi etänä/verkossa täysin!! Ja toisekseen ala vaatii, että olet sosiaalinen ja ihmisten kanssa toimeentuleva ja pystyt kohtaamaan kuolemaa ja puhumaan siitä, neuvomaan seksuaalisuuden suhteen tms. Tosi arkoja ja rankkoja aiheita ja jos et kykene edes normi vuorovaikutukseen ihmisten kanssa, niin älä mene turhaan hukkaamaan aikaasi ja viemään opiskelu paikkaa joltain toiselta. Vaikka alalla tulee olemaan paljon työtä, niin ei sinne kaikki sovellu.
      Jotkut koulut järjestää polkuopintoja myös hoitoalan opintoihin. Mene alkuun sellaseen, niin saat vähän kuvaa millasta hoitoala on. Siinä käydään koulusta riippuen 40-60op ja lähiopetusta on noin 2-8 päivää kuukaudessa.

    • me

      vaihda alaa.

    • Anonyymi

      Etänä voi opiskella etäsairaanhoitajaksi. Näille tosin ei juurikaan löydy töitä eikä makseta ainakaan palkkaa.

    • Anonyymi

      Sairaanhoitajan on pidettävä ihmisistä ja rakastaa vuorovaikutusta työryhmän osana.

    • Anonyymi

      Varmasti voi. Itse opiskelin lentolupakirjan etänä. Kaikki meni viimeiseen tenttiin asti hyvin. Loppulento vähän jännitti kun en ollut koskaan ollut edes lentokoneessa. Ohjaaja neuvoi rauhallisesti ja maahan päästiin turvallisesti. Nyt olen hakenut liikenne lentäjän paikkaa Finnairilta. Pidetään peukkuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1402
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe