Labradorinnoutaja

neljä+yksi

Olen miettinyt kauan rotua, joka meidän perheeseen sopisi. Nyt olemme alkaneet kallistua labradorinnoutajaan ja haluaisinkin kysellä muutamia asioita. Onko ruskeat labbikset paljon harvinaisempia kuin muut värit kun niitä niin harvoin näkee? Onko rotu miten sairas? Keskustelupalstoja luettuani, on mieleeni jäänyt niiden tuhonneen kovasti paikkoja nuorena, onko se yleistäkin? Haaveenamme olisi löytää ruskea labbis. Kasvattajia näkyy olevan hirveän paljon, mitenhän sen oman oikean löytäis?

4

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • labbis3v

      Ruskeita on nykyään hyvinkin yleisesti eli mitenkään harvinaisesta väristä ei ole kyse. Rotu ei ole yhtään sen sairaampi kuin muutkaan yleiset koirarodut, toki jotain labukoille tyypillisiä sairauksia löytyy mutta ei mitenkään runsaasti. Kannattaa kääntyä labardorinnoutajakerhon pentuvälityksen puoleen, osaavat kyllä auttaa ja opastaa oikean pennun valinnassa. Kannattaa tutustua myös seuran nettisivuihin www.labradori.fi.

    • mimakonished

      Ruskea labradori ei ole lainkaan harvinainen.
      Sinun lähistölläsi ei vain sellaista ole tullut vastaan.
      Kaikki koirat saattavat tuhota paikkoja, esim kenkiä vaatteita tapetteja... Mutta ei meidän labradori ole koskaan koskenutkaan
      kenkiin (nyt 3½v, keltainen labradori)

    • mustalabbis

      En tiiä, kuinka yleisiä ruskeat labbikset on..Itse en ole montaa elämäni aikana nähnyt vaikka suurkaupungissa asunkin. Labbiksetha on taipuvaisia lihomaan et sen kans kannattaa olla tarkkana ettei tule nivelongelmii. Pentuna saattavat olla aika touhupettereitä =) Riippuen toki luonteesta (niinkuin muillakin rotuilla). Murkkuiässä saattavat koetella auktoriteetin paikkaa, mut niinpä toki muillakin roduilla.. Nopea oppimaan, hypersosiaalinen =DD, sydämellinen rotu. Jämäkkä ja määrätietoinen koulutus pentuna nii hyvä tulee. Tarvii paljon aktiviteettejä!!

    • Meiän labbis ei oo ikinä tuhonnu vaatteita/kenkiä/muuta ihmisille kuuluvaa. Omat lelut se kyllä osaa hajottaa, mutta siihen se jääkin. Reilu 1½ v musta uroskoira. Ja tuo yksilö ei kyllä liho vaikka miten yrittäis, jos se ei jaksa ni ei aina syö edes kuppia tyhjäksi. :) Mutta vettä ja toimintaa rakastaa yli kaiken!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      169
      2703
    2. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      7
      2676
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      105
      2524
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      170
      2309
    5. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      78
      2109
    6. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      138
      1968
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      58
      1675
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1624
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      105
      1617
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      84
      1301
    Aihe