Espanjasta adoptoidaan galgoja.
Pitäisikö perustaa Suomeen ajokoirarescue? Pelastettaisiin ajokoiria, joita uhkaa lopetus, kun eivät aja tai ovat vanhoja tms. ja välitetäään niitä Keski-Eurooppaan ja pääkaupunkisudulle.
Annetaan omistajille ohjeet riistaviettisen koiran kanssa elämiseen (sitähän galgotkin on) ja virikkeiden järjestämiseen niille.
Pitäisikö perustaa Suomeen ajokoirarescue? Pelastettaisiin ajokoiria, joita uhkaa lopetus, kun eivät aja tai ovat vanhoja tms. ja välitetäään niitä Keski-Eurooppaan ja pääkaupunkisudulle.
Annetaan omistajille ohjeet riistaviettisen koiran kanssa elämiseen (sitähän galgotkin on) ja virikkeiden järjestämiseen niille.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eikös nykyään joka rotuyhdistyksellä ole tuo kodinvaihtajat palsta ja on myös apula jms reittejä joilla saa koiralleen uuden kodin. Mikäli jostain syystä pois annetaan.
Eli ei tarvita uusia pelastusjuttuja. Jos jollain rotuyhdistyksellä ei vielä ole kdinvaihtajat/etsii kotia linkkiä niin ehdota niille. Hyvä asia että näin yleensä on. :)
Paljon on maalla rekkaamattomia ja sekarotuisia ajokoiria, joille ei kotia edes yritetä etsiä, vaan viedään saunan taakse ja lopetetaan.
Vähä niinkun galgot.
apula on hyvä reitti myös sekarotuisille..mutta kaikki perustuu omistajan haluun etsiä uusi koti.
ja miksiköhän suomenajokoira on joka vuosi eniten rekisteröityjen rotujen kärjessä...? Niin se vaan menee, että ajurin henki on "löysässä", jos ei aja niin kuin isäntänsä haluaa tai kehity ajolle tarpeeksi nuorena :(
On paljon isäntiä ja jopa emäntiä, jotka ei edes yritä etsiä sille ajurille uutta kotia vaan tyyli on "monttuun vaan, ei sillä mitää tee..." Ja tilalle otetaan jo taas uusi.
Meillä pian 8-vuotias ajuri ja alusta asti oli selvä, että ajoi tai ei niin elää saa elämänsä loppuun asti meidän kanssamme niin kuin mikä muu koira tahansa (meillä siis lisäksi 2 sekarotuista koiraa). Pääsee metsälle sekä saa elää normaalia koiranelämää... Tuolla tuo nytkin taitaa rötköttää vierashuoneen sängyllä (talomme mukavuudenhaluisin koira)...
sama koskee vanhoja koiria. En ymmärrä miksi niistäkin luovutaan niin helpolla ja lopetus koska on jo vanha on muka moraalisesti sallittua. :(
Eilenkin kävin kylässä ja kysyin missä koirat niin kuulemma lopetettiin kun oli jo vanhoja. Eli terveet 10-12v koirat..siis terveet mutta jo hieman ikää.
joo, mä olen tätä kans ihmetellyt. Meillä vanhin koira täyttää kesällä 14 vuotta eikä mielessäni ole todellakaan käynyt sen elämän lopettaminen. Kuulo on jo huono ja liikkeet hiukan jäykänlaisia, mutta mieli tosi reipas :) Toki vanha (kun tulee tarpeeksi vanhaksi) osaa olla aika melkoisen vaativa, jääräpäinen ja usein malttamaton (välillä kyllä vaatii tooosi pitkää pinnaa omistajalta), mutta sellaisiahan meistä ihmisistäkin vanhemmiten tulee :))) Kaikkine kommervenkkeineen tuo vanha ystävä on kuitenkin niin rakastettava!
Ymmärrän kyllä lopettamisen, jos koiralla vaivoja ja eläminen tuo enemmin tuskaa kuin nautintoa, mutta eihän pelkkä ikä voi olla syy.