Incekum, Eftalia village, Nazar

Ollaan perheen kanssa menossa kyseiseen paikkaan huhtikuun alussa. Onko kenelläkään kokemusta kyseisestä paikasta? Ensimmäinen ulkomaan loma kyseessä, joten kaikki mahdolliset vinkit mukaan pakattavista, tulleista, tuomisista sun muista on äärimmäisen tervetulleita :)
Lisäksi mietimme tuota all inclusivea... miten se ylipäätään toimii, onko tietyt baarit, ravintolat jne?
Onko juomat jotka siihen kuuluu jotenkin listattu?
Periaatteessa siis kaikki mahdollinen tieto on tervetullutta :)
152190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

täynnä venäläisiä ,kuten myös viereen avattu uusi sisarhotelli.
Muuten ei hirveesti pahaa sanottavaa.all inclusive myöskin hintansa väärti

Äänestä

Inckumissa Nazarilla kylläkin - Pegasos Royalissa. Meidän kohdalle all inclusive on ollut buffet-ruokailua ja tarjonta on ollut monipuolista. Hotelli yleensä ilmoittaa (antaaa listan tms.) ruokailuajankohdat sekä sen mitä juomia AI kattaa. Vettä saa, olutta (yleensä Efestä hanasta), viinejä hanasta, mehuja, paikallisia väkeviä eli raki jne. Tuontialkoholit maksullisia samoin tuorepuristettu appelsiinimehu. Kahvia, teetä, kaakaota. Parempia viinejä saa pulloissa maksullisena jne. Yleensä juomille on omat baarinsa, joista palvellaan, kahvit, mehut ja vedet voivat olla itsepalvelussa. Lapsille on tiettyyn aikaan ollut jäätelöä, mutta jäätelöä saa yleensä myös ostaa "kioskihinnalla". Luonnehtisin all inclusiveä lomalaisen vinkkelistä runsaudenpulaksi - näin lähtökohtaisesti ja omien kokemusten perusteella. Jos matkalaukusta jää jotakin pois, sitä saa sitten perillä Turkissa. Turistikaupoissa, joissa ei hinnat ole esillä kannattaa käydä hintaneuvottelut. Itse olemme ostaneet paikallista keramiikkaa, tietenkin T-paitoja yms. vaatetta, teetä jne - yleensä helposti kuljetettavaa. Antalyan lentokentällä on ruokapaikoissa (snack) aika reippaat hinnat. Hyvät taxfree-myymälät, joissa usein tarjouksia. Tässä aluksi - mukavaa lomanodotusta.

Äänestä
  • Kiitoksia, näistä oli paljon apua. Onhan tässä miettimistä ja paljon kun ei ole koskaan ennen missään käynyt :)
    Jännittää lento, tullit, kyydit ja kaikki :) Miten sitä osaa toimia missäkin kohdassa oikein, ettei saa "pöljän" leimaa otsaan :D
    Mietin myös, että mitä nämä "sisäänheittäjät" siellä turkissa on? Miten he toimivat ja miten heidän kanssaan tulee toimia? Eikai ne nyt sentään ota "niska-perseotteella" kiinni ja viskaa johonkin ravintolaan :D
    Turismin myötä ilmeisesti kauppaaminen siellä on aika rajua? Ja huijatuksi tuleminen omasta tyhmyydestään melko yleistä?

    Äänestä

Olimme kaksi viikkoa Eftalia Villagessa viime toukokuussa.
Ensimmäisenä tulee mieleen monipuolinen ja herkullinen all inclusive ko. hotellista.
Allas-alueet myös mukavia, mutta vähän liukkaat laatat jos ovat kastuneet. Vesi oli aika viileää altaissa aamusta ja vielä päivemmälläkin, mietinkin kuinkahan kylmää vesi huhtikuussa mahtaa olla. Ranta ihan vieressä oli myös miellyttävä ja lasten kanssa turvallinen alikäytävä suoraan rannalle turvallinen. Alikulku lukitaan öiksi, ettei asiattomia henkilöitä pääse hotelli-alueelle.
Illaksi kannataa kyllä varata pitkähiaista paitaa ja housua, illat viileitä varmasti vielä tuohon aikaan. Itsekin olin varautunut vain parilla pitkähiaisella paidalla, mutta onneksi löytyi vaatetarjontaa sieltäkin reilusti. Hotellin omassa vaatekaupassa hinnat olivat samat kuin Konklin keskustassa. Esim. Ostin itse hupparin 22 eurolla.

Äänestä

Hei! Kertoisitteko tämän kesän kokemuksista. Hotellista, huoneista, ruoasta... Kiitoksia etukäteen!

Äänestä
  • Oiskohan tähän ketjuun lisättävää nyt myöhemmin. Uuusia kokemuksia kehiin!

    Äänestä

  • kohta lähdössä kirjoitti:

    Oiskohan tähän ketjuun lisättävää nyt myöhemmin. Uuusia kokemuksia kehiin!

    Joo ja tätä hotellia lähinnä olevat hyvät markkinat, kertokaa missä ja minä päivänä.

    Äänestä

  • em haluaa tietää kirjoitti:

    Joo ja tätä hotellia lähinnä olevat hyvät markkinat, kertokaa missä ja minä päivänä.

    Konaklissa tais olla keskiviikkosin markkinat..

    Äänestä

  • kohta lähdössä kirjoitti:

    Oiskohan tähän ketjuun lisättävää nyt myöhemmin. Uuusia kokemuksia kehiin!

    Milloin olet lähdössä? Oelmme itse lähdössä Touko-Kesäkuun vaihteessa ja olis kiva jos voisit kirjoittaa tänne vähän uudempia tietoja. Nämä 2011 tiedot jo aika vanhoja :-D Hyvää matkaa.

    Äänestä

  • kohta lähdössä kirjoitti:

    Oiskohan tähän ketjuun lisättävää nyt myöhemmin. Uuusia kokemuksia kehiin!

    Milloin olet lähdössä? Oelmme itse lähdössä Touko-Kesäkuun vaihteessa ja olis kiva jos voisit kirjoittaa tänne vähän uudempia tietoja. Nämä 2011 tiedot jo aika vanhoja :-D Hyvää matkaa.

    Äänestä

Kiinnostais kans tietää vähän tuorempia kokemuksia tästä hotellista. Ollaan menossa Touko-Kesäkuun vaihteessa pariks viikoks. Hamam kiinnostaa ja minkä hintanen on hotellin Hamam. Onko pitkä matka johonkin basareihi j.n.e. Kiitos etukäteen.

Äänestä
  • Olemme myös lähdössä 31.5 ja 7 vuotias tyttö mukana, olisi kiva jos löytyisi venäläisten keskeltä suomalainen leikkikaveri :D alanyassa käyty 4 kertaa aikaisemmin, nyt ekaa kertaa all.inc. matka. Vaikea miettiä minkä verran varaa matkarahaa, kun ei noihin juomiin ja ruokiin tarvi satsata :)

    Äänestä

Täälläkin syksyksi tonne varattu matka :) Tuoreita kokemuksia kaivataan ja etenkin kun sinne avataan nyt se uusi beach club!!!!

Äänestä
  • No päivitetään nyt edes vähän uudempi 2011 jälkeen.
    2012 Lokakuu syysloma, armoton paahde koko viikon.
    Oltiin luultavasti ainoat suomea puhuvat 2aik 2nuorta. Pääasiassa Saksalaista turistia, ei juurikaan venäläisiä.
    Allinclusive toimi jouheasti, koko ajan sai olla mässyttämässä jotain. Juomapuoli myös (paikalliset alc efes ok). Vesipulloja sai ottaa useammasta paikkaa, taitaa olla nykyisin sielläkin 2dl pikarit ?

    Parasta tässä hotellissa on lähimpänä oleva oma ranta,josta sai myös purtavaa ja virvokkeita iltaan saakka. (ei drinkkejä, efestä kylläkin).
    Muista viereisistä Eftalia-hotelleista olikin jo paljon pitempi matka merelle
    .
    Alueelta tosin pitkähkö matka Alanyaan tai Avsallariin, mutta Dolmukset pysähtyvät useasti ja taksillakin pääsee (Taksit ovat kyllä hinnoitelleet matkat rohkeasti yläkanttiin...tinkaa hinta ennenkuin otat).

    Hotellialueella myös sisäuima-allas alakerrassa käytettävissä .

    Äänestä

Nazarin sivuille oli tullut muutama kuva tosta uudesta beach clubista!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turkkiin kirjoitti:

Ollaan perheen kanssa menossa kyseiseen paikkaan huhtikuun alussa. Onko kenelläkään kokemusta kyseisestä paikasta? Ensimmäinen ulkomaan loma kyseessä, joten kaikki mahdolliset vinkit mukaan pakattavista, tulleista, tuomisista sun muista on äärimmäisen tervetulleita :)
Lisäksi mietimme tuota all inclusivea... miten se ylipäätään toimii, onko tietyt baarit, ravintolat jne?
Onko juomat jotka siihen kuuluu jotenkin listattu?
Periaatteessa siis kaikki mahdollinen tieto on tervetullutta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu