Collien kastrointi

NOusnkjrous

Meillä on nyt 10kk vanha nahkapoika, joka on kovastikin kiinnostunut nartuista..nuoleskelee pissat ja narttujen pyllyt mielellään ja on muutenkin yliseksuaalinen. Tulee loistavasti toimeen kaikkien koirien kans eikä lähde tappelemaan vaikka joku ärisisi..eli alistuu mieluummin. Olemme miettineet yliseksuaalisuuteen avuksi kastrointia. Onko muilla kokemuksia collien kastroinnista ja mahdollisista vaikutuksista luonteeseen ja käyttäytymiseen? Positiivisia vai negatiivisia? Pelkään että koirasta tulee epävarma kastroinnin jälkeen, koska sillä lievää epävarmuutta esiintyy nytkin joissakin tilanteissa.

3

817

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • colliehyt

      käypä lukemassa scyn virallisilta sivuilta, siellä on paljonkin tästä keskustelua.

    • minä ja koirulit

      Epävarmuuteen en osaa ottaa kantaa, kun omalla uroksella ei tosiaan ole siihen ollut taipumusta, päinvastoin. Se leikattiin sinun koiraasi vanhempana ja "poikien vaivojen" vuoksi, ei siis tavoiteltu muutosta luonteeseen. Eikä sitä kyllä erityisemmin tullutkaan, rauhoittuminen ja laiskistuminen myöhemmin voivat mennä ihan yhtä hyvin ikääntymisen kuin leikkauksen piikkiin. Mutta kannattaa keskustella näistä oman eläinlääkärisi kanssa.

      Sinänsä itselle tulee mieleen, että jos ei pojalla ole tarkoitus jälkikasvua teettää, niin miksi sen tarvitsisi kärsiä narttujen kivoista hajuista, varsinkin jos vielä ylikiinnostuneelta aiheesta tuntuu. Aina joku sanoo, ettei se ole luonnollista, että "viedään pallit", mutta luulen, että siinä on enemmän kyse ihmisen omista asiaan liittämistä tuntemuksista. Eihän sekään ole luonnollista, että lemmikkinä elävä koira ei koskaan pääse tarpeitaan toteuttamaan eli narttuja tapailemaan, jos ei omistaja sitä satu hyväksymään.

      • Alkuperäinen1232

        nyt hiljallee ruvettu tuohon epävarmuuteen puuttumaan. Koulutuksella pyritään sitä rohkaisemaan, jotta voidaan ne pallit viedä. Epävarmuus liittyy toki varmasti ikäänkin, koska epävarmuus eri tilanteissa vaihtelee täysin eri päivinä. Nyt murrosikäisenä testosteronia erittyy eri päivinä eri tavalla ja epävarmuus vaihtelee sen mukaan. Pitää jutella eläinlääkärin kanssa enemmän asiasta. Kiitos vastauksista! Jos vaan on muilla vastaavia kokemusksia tai tietoa, pistäkää tänne ihmeessä! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      866
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      78
      642
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      152
      594
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    10. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      57
      556
    Aihe