toyota relluun

Clio 3

Vaihdoin 2 kk sitten 30 th ajetun 06 yariksen 2010 clioon. Mukava auto. Isomman auton tuntua. Tiedän luetettavuus ongelmat jne mutta clion sai todella pienellä välirahalla. Yariksessa oli laakeri vika (30 th km ajettu!!!) ja jarrut edestä sorvattuina totesin senkin olevan vain rikkoutuva auto joten tällä logiikalla saatoin vaihtaa relluun. Joulu aattona kovilla pakkasilla (27) aamulla clio lähti käyntiin (2 tunnin lohko lämmitysen jälkeen) mutta kun menin tankkaamaan ja sitten starttasin niin käynnistysmoottori ei pyörittänyt moottoria mutta kaikki sähköt tuli. Kuudennella käynnistys yrityksellä startti pyörähti ja auto käyntiin. Katsoimme rouvan kanssa toisia! Auto pelannut sen jälkeen moitteetta. Toistaiseksi tyytyväinen. Hyvää autossa: Vakionopeussäädin, etutilat, hiljaisuus, ohjaamon materiaalit, ruosteenesto, kolariturvallisuus. Miinukset: hieman liukkaalla kiemurteleva, kulutus litran suurempi litraiseen yarikseen verrattuna.

5

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmakine

      Ihan mielenkiinnosta vaan, paljonko näiden autojen kulutukset ovat ja millä moottoreilla? Itse ajelen vuoden 2002 1.2 16V Cliolla ja bensaa kuluu n. 5.5l/100km näin talvella.

    • mä123456

      nappi käynnistys? Tarkista kytkimessä oleva kytkin, että pelaa.

      • Ja eikös Cliossa ole myös 4 vuoden takuu/ 100 000km, kuten esim 2010 Meganessa.
        Melkoinen Plussa sekin.


      • clio 3

        Normaali avain käynnistys. Ei ole sen jälkeen ollut käynnistysongelmia. Vaikka 33 pakkasta niin toiminut hyvin. Laitoin hyvät viima suojat jäähdyttimen säleikköön. Lämmintä riittänyt. Kiemurtelu loppunut kun vähensin ilmanpaineita renkaista oli, 0,6 baria liikaa kaikissa renkaissa. Autoliikkeen vika.


    • ktjhotr

      vaihda vaan clio minulla pelannut moitteetomasti -06 uudella kopalla jo yli 120000 km kaikki herkut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2432
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      22
      1806
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1329
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1328
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1275
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1161
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe