Lento Gatwick, mistä hyvä hotelli

rii-tu

Meidän nuoret ovat lähdössä Lontooseen. Lento on Gatwicikiin. Mistä kannattaa varata hotelli. Ovat eka kerran matkalla ja engalanninkielen taito ei ole erinomainen kummallakaan. Pitäs olla edullinen hyvä hotelli ja helppojen hyvien kulkuyhteyksien päässä Lontoon keskustasta ja shoppailupaikoista.

4

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksen kautta

      Lennot olisi kannattanut ottaa Heathrowiin, jolloin matkat kaupunkiin ja takaisin lentokentälle olisi olleet melkein puolet lyhyempiä ja helposti järjestettävissä vaikka taksilla. Hotelleja olen suosinut Hyde Parkin ympäriltä, Park Lane / Sussex Gardens väliseltä alueelta, siitä on lyhyt kävelymatka Sohoon ja sen ympäristössä oleville alueille, Oxford street on myös kävelymatkan päässä. Jos mietit kokonaiskustannuksia , niin minkä lennoissa säästää sen maamatkoissa menettää, ainakin jos on useasta henkilöstä kyse.

      • rii-tu

        no lennot on kuitenkin varttu ja kenttänä Gatwick. Pitänee katsella noita antamisia vinkkejä.


      • pe2101
        rii-tu kirjoitti:

        no lennot on kuitenkin varttu ja kenttänä Gatwick. Pitänee katsella noita antamisia vinkkejä.

        Itsekin joskus ajattelin, että parasta on halpa lento jopa yöaikaan perillä (Ryanair). Siinähän ei ole kuitenkaan mitään järkeä eli viettää siis ylimääräinen yö jossakin "hevonkuusessa"?

        Parasta on lentää aamupäiväksi jollekin Lontoon kentälle ja heti hotellille. Mieluummin niin lähelle kuin keskustaa kuin mahdollista.

        Päivällä on mukava käydä vaikkapa päiväunilla ihan keskustan hotellilla, mutta matkustapa metrolla/junalla välillä vaihtoineen tunnin jonnekin hotelliin ja taas tunnin takaisin keskustaan.

        Itse olen ollut jo kolme kertaa Strand Palacessa: http://www.strandpalacehotel.co.uk/ ja voin kehua. On ollut mukava tuoda välillä esim. kaikki ostokset suoraan hotellihuoneeseen ja kerätä voimia taas iltaa varten eikä paluumatkastakaan illalla/yöllä ole tarvinnut huolehtia.


      • edullisuus ennenkaik

        Minä taas suosin lipun edullisuuden nähden Easy Jettiä joka lentää juuri Gatwickiin. Hinnat monta kertaa edullisemmat ja sen kyllä säästää hotelliyössä ja olet heti seuraavana aamuna herättyäsi Lontoossa. Gatwickista on erinomainen junayhteys Victoria asemmalle, kestää n. 30 min eli sama aika menee Heatrow-kentälle. Myös edullinen easybus, ottaa vain aikaa enemmän ja sitä en ole kokeillut. Ps. Victorian aseman tuntumassa on paljon edullisia käypiä hotelleja ja ovat nähtävyyksiä lähellä ja kuitenkin joutuu jossain vaiheessa metroa käyttämään asuisi missä vain, mut tuolta on kävelyetäisyy moneen paikkaan, oxford streetille vain metrolla. (oysterilla se ei tule edes kalliiksi, joten säästöä syntyy).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      31
      5939
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      34
      5433
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      3074
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2454
    5. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      44
      2287
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2118
    7. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2108
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1701
    9. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1687
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      39
      1686
    Aihe