Mitä tehdä kun noin 8 kk kissa menettänyt luottamuksen poikaystävääni ? Syy siihen on kastuminen, ainakin luultavasti , koska kissani kastui kerran kun poikaystäväni kävi suihkussa . Kun poikaystäväni tulee nykyään käymään niin kissani lymyää sängyn alla tai jossain hyllyjen takana , eikä uskalla tulla pois kuin hetkeksi välillä . Kun olen yksin asunnossa niin kissa on aivan rento ja on seurassani . Ja kun ystäviäni tulee käymään , se ei ole moksiskaan heistä ja on ihan normaalisti.
Kissa menettänyt luottamuksen
6
2196
Vastaukset
- twocats
Missään nimessä ei ainakaan väkisin saa alkaa kissa kaivamaan piilopaikastaan esiin, se vaan pahentaa tilannetta. Tuohon taitaa olla ainoa keino mikä tepsii niin aika. Kissa tulee kyllä piilostaan kun on valmis siihen ja kun se huomaa ettei poikaystävässä ole mitään pelättävää.
Kun poikaystäväsi tulee käymään, olette vain aivan normaalisti ettekä noteeraa kissaa. Niin ajanmyötä asian pitäisi olla ok, onhan tuo kissasi aika nuorikin vielä. - 18+4
Kuulostaa aika omituiselta, että kissa pelkäisi poikaystävääsi noin paljon pelkästään kastumisen takia. Oletko varma, ettei ole tapahtunut mitään muuta välikohtausta?
Poikaystäväsi voisi kokeilla kissan lahjomista sen lempiherkuilla. Tällaista tekniikkaa kai käytetään enemmän koirien kanssa, mutta luulisi sen toimivan kissojenkin suhteen. Tuo huomiotta jättäminen on myös hyvä keino. Silmiin katsominen ja nopeat liikkeet voivat saada kissan kuvittelemaan, että ihminen on aggressiivinen.- Ehkä huomaat.
Olisin tuon 18 4 kanssa samaa mieltä. Kissa- Mirriä voisi myös joskus pitää hyvänä.
- Kissan omistaja
Ehkä huomaat. kirjoitti:
Olisin tuon 18 4 kanssa samaa mieltä. Kissa- Mirriä voisi myös joskus pitää hyvänä.
Ei ole muuta tapahtunut . Pitää nyt katsella ajan kanssa miten tuo menee jos poikaystäväni ei noteraa kissaa millään tavalla ennen kuin kissa itse tulee luokse. Ja jos yrittäisi niitä herkkupaloja sitten. Kissani on kyllä muutenkin hieman arka niin voi olla että on siitä kastumisesta sitten säikähtänyt aika lailla .
- Kissan äiti
Ettei vaan olis poikaystävä pahoinpidellytkin kissaa? Meidän kissa meni piiloon tuolin taa kun yksi onneksi entinen tytön poikakaveri kävi. Ei ole piileskellyt sen jälkeen.
Suosittelisin poikaystävän käteen leluhiiren, sellaisen mikä pitää ääntä ja helisee kivasti :)
Kissat on kyllä niin uteliaita ja kun tunnistavat lempilelunsa äänen niin tulee varmasti ihmettelemään!
Sitä heitellen kisulle niin alkaa luottamus pelata.
Ne herkut tietenkin on aina plusssa..
Toisaalta jos kissasi on erittäin arka yksilö, voi olla homma aika hankala. Ketään ei saa pakottamalla kaveriksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 61920
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111833Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla263785- 55722
- 50638
- 57580
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai45566Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k93566- 22546
- 77544