Tanssivista miehistä vain on puutetta. Ja se varmaan kiukuttaa naisia . Ja tästä syystä tulee pessimismiä keskusteluun - ja veikataan, että tanssit loppuvat Suomesta.
Härmän kuntokeskuksella perjantaina oli tähtitanssit ,Tomi Markola oli houkutellut paikalle noin 200 naista.
Ja miehiä 150 , joista 100 tanssivia , loput 50 tilanteenseuraajia.
Vaikka itse pyrin hakemaan , joka kerta uutta naista. Tyytymättömiä naisia jäi seisomaan tyrkkyriviin.
100 miestä oli ahkeria hakioita, mutta tilaa olisi lavalla vielä ollut.
Minä en valita - minulla oli valinnanvaraa, ja tanssin lähes joka kappaleella. Tanssi-iltani oli huippu onnistunut tanssin suhteen.
Härmän kuntokeskuksella perjantaina oli tähtitanssit ,Tomi Markola oli houkutellut paikalle noin 200 naista.
Ja miehiä 150 , joista 100 tanssivia , loput 50 tilanteenseuraajia.
Vaikka itse pyrin hakemaan , joka kerta uutta naista. Tyytymättömiä naisia jäi seisomaan tyrkkyriviin.
100 miestä oli ahkeria hakioita, mutta tilaa olisi lavalla vielä ollut.
Minä en valita - minulla oli valinnanvaraa, ja tanssin lähes joka kappaleella. Tanssi-iltani oli huippu onnistunut tanssin suhteen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
"Ja tästä syystä tulee pessimismiä keskusteluun - ja veikataan, että tanssit loppuvat Suomesta."
- nämä pessimistit lienevät kyllä miespuolisia palstaprovoajia, joiden ainut intressi on vaan häiriköidä täällä. Tosin jotkut esiintyvät aika ajoin naispuolisina.
Kyllä muuten loppuvat. Miehet ovat lopettaneet tansseissa käyntiä naisia enemmän ja tämän näki selvästi esimerkiksi lauantaina V2lla. Naisia oli tuplasti miehiin verrattuna. Tai voi ne tanssit jatkua, jos naiset tykkäävät tanssia keskenään tai haluavat seistä rivissä.
..olen samaa mieltä edellisen kanssa,missä ihmeessä te miehet luuraatte,äkkiä ylös sieltä sohvalta ja tanssimaan teitä todella kaivataan monessa tanssipaikassa!
Miehiä puuttuu tanssilavoilta tai jos on niin tuo kaljoittelupuoli vetää sinne päin. Tanssi on mukavaa liikuntaa ja nautittavaa sellaista kunhan tanssittaja ei ole liikaa juovuksissa. Useimmiten häivyn jo ennen puolta yötä kun silloin tanssilattian valtaavat ne miehet jotka alkuillan seisovat lasi kädessä. Härmässä ei ole tullut käytyä tansseissa. Nyt kun Kalliojärvi on talvisajan kiinni voisi sitäkin kokeilla. Mutta kyllä kato käy lavoilla, keski-ikä menee reippaasti yli 50-vuotiaisiin, nuorisoa ei käy ikävä kyllä.
joten ei sinne olisi edes mahtunut enää paljoa lisää. Narikat pullisteli takeista ja takkeja roikkui joka puolella, vessassakin. Tulee se raja jossain vastaan. Naisia vaan tulee enempi aina, jotkut luovuttaa, mutta uusia tulee tilalle.
"Tai voi ne tanssit jatkua, jos naiset tykkäävät tanssia keskenään tai haluavat seistä rivissä. "
- Miten se tanssien jatkumiseen liittyy? Naiset, joita ei haeta luovuttavat, mutta miehet jatkaa ja ne naiset jotka pääsevät tanssimaan. Väkeä riittää ja uusia tulee tilalle. Vapaaehtoista touhua, ei vaatia väkisin ketään hakemaan. Uusi tulee lopettaneiden tilalle. Tämä on pelin henki.
Heh heh ... Finkkutansseissa on useimmiten tämä tilanne että naisia on paljon kun orkka on kaikenikäisten naisten suosikki. Kyllä siitä miehetkin pitää muttei niin paljoa ...
V2:llahan il Finkut soittamassa.
Olen ollut koko syksyn tansseissa joissa on ollut fifty fifty porukkaa. Muutama poikkeusilta on ollut, mutta hyvin menee ja tanssi kulkee ... sekä naisilla että miehillä.
Noinhan se suhde lienee täälläpäin lähes joka ilta, kaksi kolmasosaa naisia ja yksi kolmasosa miehiä. Mutta tanssit olivat, kuten sanoit, erittäin hyvät.
Hyvin tanssivia naisia oli paikalla normaaliakin enemmän, joten Teitä Partaveitsiä olisi mukaan mahtunut enemmänkin... ihan vain pienenä vinkkinä ;)
Solisti itse oli sairastunut (ja sen vuoksi lipun hintaakin oli laskettu: nyt tanssitaivaaseen pääsi 10€:lla). Yhtye toisaalta veti aivan upean keikan, joten kiitos heille mahtavasta tunnelmasta!
Kiitokset kaikille tanssittajilleni! - Unohtumaton ilta!
Sinne vaan kaikki
Härmässä varmaan tasokkaat naiset?
Tasokkaita miehiä tuskin yhtään.
Tasokasta musiikkia kyllä soitetaan.
Vuosi kulunut edellisistä kommenteista. Miten on tanssiaiset sujuneet? Onko tanssitila enempi ravintolan postimerkki vai jumppasali? Istutaanko pöydissä vai seisotaanko kuten tanssipaikoilla yleensä? Mikä on miesten ja mikä naisten keski-ikä?
Matikka petti. Taas. Siis kaksi noita vuosia on jo kulunut.
Todella hyvät tanssit ja tanssijat pe jolloin nimiyhtye, la, ma ja ke hieman varttuneempaa tanssikansaa. Parketti on suurentunut ja lisätilaa otetaan toiselta parketilta sivummalta kun tarve tulee. Hyviä tanssijoita, sillä tanssiseura Vaihtoaskel kurssittanut 2v ke-to aktiivisesti..jopa miehille pidetty vain omia treenejä erikseen. Kiva paikka, suosittelen. Tansikursseja ollut myös viikonloppuisin ammattiopettajien vetämänä.
Tanssipaketitkin mukavia pe Härmä, la Lapua
Ei kanata lähteä kuntokeskuukseen,postimerkin kokoinen parketti,siellä
tallantuu lattiaan hento nainen.
Ee tallaannu, muistat sie Luhurikassa, voi pojat olisinpa pikajouksija tai Jumala.
Taitavista nimenomaan on puutetta,monessakin asiassa taitavista,
miehistä ei ole enää mihinkään,tanssista puhumattakaan,viina kalja
pääasia miehillä.
Järki seisoo ainoastaan,ei näistä ole apua mihinkään.