Ehdota ja voita lahjakortti Suomen parhaaseen kauppaketjuun.
Mikä asuinalue tulee valituksi Suomen kolmanneksi surkeimman paikkakunnan parhaimmaksi asuinalueeksi?
Mikä asuinalue tulee valituksi Suomen kolmanneksi surkeimman paikkakunnan parhaimmaksi asuinalueeksi?
Vastaukset 31
Vanhimmat
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2010/06/01/taalla-elat-halvemmalla/20107656/139
http://mauhau.foorumini.net/t138-paras-vessalaatikon-kuivike
Siksi lahtelaisilla jää tilistä ihan sikana säästöön.
Siistii! ;)
Jalkaranta. Nykyisin ehkäpä Tonttila. Tosin keskusta on suosituin.
nykyisin ei siis Tonttila (asun siellä) vaan Ankkuri.
Paras kaupunginosa paskimmassa kaupungissa on Metsäpelto 2 km torilta ja paras katu juuri pilattu ja auraamaton Heinlammintie.
LAHTI=SUOMEN CHIGAKO ..
.ELI EI KANNATA TULLA TÄNNE
RIKOLLISUUS
RASISMI ..
.KERJÄLÄISYYS . YM...REHOTTAA
Enonsaaressa on kova meno näin marraskuun lopussa. Jou-jou. Ehdottomasti kaupungin mestoin paikka, ehkä mestatuin.
Lahti on ihan hyvä paikka asua, mollaajat voivat muuttaa korpeen..
Miksi ei sitten ole päivääkään, etteikö Lahdesta kuuluisi huume-,varkaus, - pahoinpitely-uutisia?
Siksi, että Lahti on reilun 100 000 asukkaan lähiö. Tilastollisesti tuolla tosi rauhallisella seudulla eli Heinolan-Sysmän suunnalla on paljon enempi kotihälytyksiä kuin Lahdessa. Siis asukaslukuun nähden.
Liipola ja Saksala. Niitä sanotaa Suomen Monacoks ko kukaa ei maksa veroja...
pitkä tallustaminen keskustaan.
Ai, onko jo Saksalakin päässyt huonoon jamaan?
Takavuosina joku asunnonvälittäjä mainosti Saksalassa myynnissä olevaa kämppää: "Lyhyen kävelymatkan päässä Launeen palveluista."
No onhan se joo lyhyt kävelymatka, jos on tottunut aiemmin samoilee jossakin Kainuun korvessa. Pilkille 3 km, postille 6 km, kirkolle 7 km. Kaivokin oli 100 m päässä mökin porstualta ja halkojen haku vei aikaa parisen varttia.
Lahden kaupunginosista puhuessa ei kannata puhua parhaasta vaan vähiten huonosta. Ehkä Okeroinen vähiten huono. Onneksi jäivät taakse kymmenen vuotta, jotka minun piti Lahdessa asua.
Kärpänen.
Petsamo
Lahdessa asuessa asuin alueella nimeltä Kilpiäinen, eikä niin mitään valittamista. Kaunista ja rauhallista, myös niissä kerrostaloissa siinä Siwan ympärillä. Moni ei vain ehkä noteraa Kilpiäistä, koska se sijaitsee aivan kiinni pahamaineisessa Mukkulassa. Mutta voin kertoa, että Mukkulan lähibaaritkin olivat täysin turvallisia käyntikohteita.. kokemusta on
Kilpiäisiin siis
Ahtiala is bes
Ämmälä.
NÄIN ON !
Ammälälle täältäkin ääni. Rumasta nimestään huolimatta viehättävä kylä. Ei todellakaan mikään "kaupunginosa" sanan oikeassa merkityksessä, vaan viehättävä vanhan ajan maalaiskylä.
Mulkkula
Golffari Ilonen näkyy muuttavan Citystä Jalkarantaan. Ehkä hän miettinyt sen olevan hänen kannaltansa paras kaupunginosa.
Ainakin Lahti on varmaan Suomen rumin kaupunki... en muuttaisi koskaan!
ei ole. Kajaani on paljon rumempi ja kouvolaa ei edes kannata mainita
Renkomäki the best!
Soltti tai Takkula.
Lahtiala ehdottomasti.
Rautakinkare.
Paskurinojan vasen ranta