Aloittelijan yleiskäyttöön, olisiko kenelläkään kokemusta lasista? Runko A330. Kiitos.
SONY SAL 18-200 F 3,5-6,3 DT.
6
570
Vastaukset
- osviittaa
Eikä minullakaan tuommoista ole.
Ennen niin hyvä paikka lasejen vertailuun löytyy linkistä, nyt ovat poistaneet tuon compare toiminnon(kele).
http://www.diwa-labs.com/wip4/test_result_overview.epl?product=7779&id=493340&lid=493340
Taitaa jäädä toiseksi ihan kittilinsseillekkin tuossa kuvan tuottamisessa, mutta eipä taas tarvitse objektiiveja vaihdella.- osviittaa
Myötäeläjä kirjoitti:
edullisen tuntuinen tilaisuus, runko lasi 449 €.
Lähinnä siitä paljonko olet ajatellut rahaa harrastukseesi kuluttaa.
Et todennäköisesti saa ainakaan uutena superzuum-objektiivia ja runkoa mistään tuon halvemmalla, mutta tuo lasi on kyllä aika heikko esitys.
Jos taas pystyt pistämään noin 800-900€ kiinni niin ainakin rajalalla näyttää noita poistuvia d90:siä olevan erilaisina kitteinä myynnissä kelpo hintaan. osviittaa kirjoitti:
Lähinnä siitä paljonko olet ajatellut rahaa harrastukseesi kuluttaa.
Et todennäköisesti saa ainakaan uutena superzuum-objektiivia ja runkoa mistään tuon halvemmalla, mutta tuo lasi on kyllä aika heikko esitys.
Jos taas pystyt pistämään noin 800-900€ kiinni niin ainakin rajalalla näyttää noita poistuvia d90:siä olevan erilaisina kitteinä myynnissä kelpo hintaan.siksi edellä mainitsemani vaihtoehto houkuttelee. Tuosta lasista pyydetään n. 400€, onko se todella huono? Itse en noista käyristä juuri ymmärrä, mutta Sonyn optiikkaa pidetään ehkäpä keskivertoa parempana? Pitäisi olla vertailu samanmoisista laseista, Canon, Nikon, Pentax, Olympus...varmaan niitä on joskus ollut?
- Referenssi
Myötäeläjä kirjoitti:
siksi edellä mainitsemani vaihtoehto houkuttelee. Tuosta lasista pyydetään n. 400€, onko se todella huono? Itse en noista käyristä juuri ymmärrä, mutta Sonyn optiikkaa pidetään ehkäpä keskivertoa parempana? Pitäisi olla vertailu samanmoisista laseista, Canon, Nikon, Pentax, Olympus...varmaan niitä on joskus ollut?
Yhdestä ulkolaisesta kameralehdestä kaivelin seuraavat testipisteet:
Canon 18 - 200 59, 5p, referenssi Sigman 70/2.8 samalla (kennolla) rungolla 90 p
Nikon 18 - 200 51,5 p / Sigma 83 p
Sony 18 - 200 51,5 p /Sigma 94 p
Pentax 18 -250 61,5 p / Sigma 92 p
Ainakin tuo Sigman 70 makro on hyvä kaikissa rungoissa. Referenssi kirjoitti:
Yhdestä ulkolaisesta kameralehdestä kaivelin seuraavat testipisteet:
Canon 18 - 200 59, 5p, referenssi Sigman 70/2.8 samalla (kennolla) rungolla 90 p
Nikon 18 - 200 51,5 p / Sigma 83 p
Sony 18 - 200 51,5 p /Sigma 94 p
Pentax 18 -250 61,5 p / Sigma 92 p
Ainakin tuo Sigman 70 makro on hyvä kaikissa rungoissa.joka'tapauksessa Sonyn runko tuntuisi järkevältä valinnalta. On vanha Minoltan kinojärkkäri ja siihen olevat lasit ovat yhteensopivia, eli ne kannattaa hyödyntää käytössä.
(AF ZOOM 35-80 ja AF ZOOM 80-200). Eihän näissä ole rahallista arvoa, mutta hienoja kuvia ainakin kymppikoossa.
Mielenkiintoista kokeilla digillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2452290Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151521Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141426Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711285Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t221004Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177891Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19826- 75772
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.58755Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101745