akkukahvasta

Mulla on nikon D40 kamera ja aattelin akkukahvaa siihen ja löysin tän yhen; http://catalog.huvipiste.fi/opencart/index.php?route=product/product&product_id=176

Mutta kysymys siis kuuluu, että tarviiko sinne sitte laittaa niitä akkuja, jos sinne laittaa ne 6 AA paristoo, vai onko ne akut sinne pakolliset?
5375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Uskoakseni toimii pelkillä AA-paristoilla. D40 ei ole suunniteltu käytettäväksi akkukahvan kanssa eli tuon laukaisimen toiminta on aika rajoitettua (pitää laittaa pystykuvausta varten kaukolaukaisu päälle kamerasta ja et voi tarkentaa ennen kuvan ottamista painamalla laukaisinta puoliväliin).

Äänestä

"Akkukahvassa voit käyttää joko 6 AA paristoa tai yksi tai kaksi EN-EL9 akkua."
Tuosta lauseesta päätellen toimii:
- kuudella AA paristolla (ilman akkuja)
- yhdellä akulla (ilman paristoja)
- kahdella akulla (ilman paristoja)

Äänestä
  • Sitten pitää olla ehdottomasti myös kans se sovitin mukana paketissa (lisävaruste joissain akkukahvoissa) jos aikoo käyttää AA-kokoisia ladattavia akkuja taikka paristoja.

    Äänestä

jos käytätte näitä ei alkuperäis-tarvikkeita ja kamera hajoaa, niin takuu ei korvaa. Kannattaa miettiä hetken, jos on varaa ostaa Nikonin runko, niin kyllä pitäisi olla varaa myös Nikonin valmistamiin lisätarvikkeisiin.
No, omapahan on asianne...

Äänestä
  • Alkuperäistä kahvaa ei ole olemassa eli tässä tilanteessa se ei ole vaihtoehto. Takuukin toiminee käytännössä, jos ei ole kovin ilmeistä, että vika on kolmannen osapuolen tarvikkeen aiheuttama. Kovin monessa D40:ssä ei tosin muutenkaan ole enää takuuta ja hyvän käytetyn saa mahdollisesti hajoavan tilalle edullisesti eli riski on aika pieni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wheetix kirjoitti:

Mulla on nikon D40 kamera ja aattelin akkukahvaa siihen ja löysin tän yhen; http://catalog.huvipiste.fi/opencart/index.php?route=product/product&product_id=176

Mutta kysymys siis kuuluu, että tarviiko sinne sitte laittaa niitä akkuja, jos sinne laittaa ne 6 AA paristoo, vai onko ne akut sinne pakolliset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu