etsin velipuoltani!!

Ennasus7837

Sain vasta näin vanhemmalla iällä(32v.) kuulla, että minulla on isovelipuoli, joka on annettu adoptioon suoraa synnytyslaitokselta turusta ja haluaisin nyt löytää hänet, tarkoituksenani ei ole tunkea kenenkään elämään. Tyydyn osaani, mikäli henkilö ei minuun halua olla yhteydessä, mutta mahdollisuuden haluaisin antaa hänelle olla edes johonkin bio-sukulaiseensa olla yhteydessä.
Tiedän siis että kyseessä on ollut poikalapsi joka on synytynyt 12.12.73, etunimestäkin saattaa olla hajua...mutta ei varmaa tietoa, alkaisi mahdollisesti H kirjaimella (voi olla nimi kyllä vaihtunutkin) Onko sinulla tuttuja tai ystäviä, jotka saattaisivat sopia kuvaukseen...minulla on muutamia lisä vihjeitä hänestä, mutta en nyt viitsi tänne kaikkea kirjoittaa.

8

1644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johanna*annahoJ

      Voimia ja sinnikkyyttä etsintään. Olen aikuinen adoptoitu ja tunnen aika monia adoptoituja, mutta valitettavasti nämä tuntomerkit eivät sovi keneenkään heistä. Toivon todellakin, että löydät veljesi. Jos todella haluat löytää hänet, älä luovuta helposti ja hyväksy että etsintään voi kulua aikaa.

      Hakuohjeita voit etsiä hakutoiminnolla. Ainakin "Ohjeita adoptioetsintään" -otsikoidussa viestissä oli aikoinaan paljon ohjeita hakemiseen. Maistraatti, seurakuntien rekisterit ja käräjäoikeuksien arkistot ovat hyviä etsimispaikkoja. Sossut ja adoptiopalvelut eivät yleensä kai anna tietoja kuin biologisille vanhemmille, mikä on mielestäni tosi typerää.

      Ps. Olen löytänyt omat biologiset vanhempani ja sisaruksia. Olen yhteydessä heihin säännöllisesti ja olen siis tyytyväinen etsimisestä, vaikka kaikki vaiheet eivät olekaan olleet helppoja.

    • 4+15

      sukulaisellani on adoptoitu poika joka osuu. Sama synttäri ja etunimi alkaa H:lla. Tiedän että hän tietää olevansa adoptoitu mutten yhtään tiedä tietääkö biosukulaisistaan mitään. Enkä ole niin läheinen että pystyisin kysymään.

      mites me jatketaan?

      • ***-^-***

        näin helposti? Kirjoittamalla tällaiselle forumille?
        Onnea pitää sit kyllä olla mukana. Kertokaa meille muille sitten tilanne?


      • adotyttö
        ***-^-*** kirjoitti:

        näin helposti? Kirjoittamalla tällaiselle forumille?
        Onnea pitää sit kyllä olla mukana. Kertokaa meille muille sitten tilanne?

        Tosi hyvää tuuria jos niin käy, mutta muistanko ihan väärin että näin olisi täällä joskus käynyt aiemminkin. Toivotaan että nytkin. Moni taitaa odottaa uutisia :)


      • Ennasus

        missä kaupungissa tämä ks. henkilö asuu?


      • 4+15
        Ennasus kirjoitti:

        missä kaupungissa tämä ks. henkilö asuu?

        jatketaanko maililla?

        [email protected]


      • näin myös
        4+15 kirjoitti:

        jatketaanko maililla?

        [email protected]

        hei kysele myös pelastakaa lapset ry:stä, jos antavat tietoja sinulle, yleensä kyllä aloituksen täytyy lähteä siltä kuka on adoptoitu, he laittavat kirjeen menemään sieltä että kyseiselle henkilölle ja kysyyvät luvan saako antaa yheystietoja sinulle.


    • kiraf

      tsemppiä ja sinnikkyyttä etsintään. mulla on äiti otto lapsi ja hän on nyt etsinyt vanhempansa ja sisaruksensa. enää edessä on yhteyden otto. :)

      STEMIÄ!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2296
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      115
      1781
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      88
      1439
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      133
      1397
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1266
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1238
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1111
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1057
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      982
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      834
    Aihe