Lalli nimi pojalle?

Lestadiolainen

Hei kaikki!

Olemme vanhoillislestadiolainen perhe ja saimme juuri 25. lapsemme. Olemme kiitollisia jokaisesta Luojan lahjoittamasta lapsesta, emmekä voisi toivoa ihanampaa perhe-elämää. Lapsenlapsiakin on jo siunaantunut.Olen nyt jo 47, joten tiedostan että työnimellä "Nappula" kulkeva pikkupoika voi jäädä viimeisekseni. Harvalla on onnea saada näinkään suurta perhettä!

On vähän ollut vaikeuksia keksiä L-kirjaimella alkava pojan nimi. Me vanhemmat olemme Liisa ja Lasse, eli ihan tavalliset suomalaiset nimet meillä. Mitä mieltä olette pojallemme nimestä Lalli Erik Wilhelm? Meillä on ennestään:

Lahja Siiri Amanda,29
Lydia Sini Annikki,28
Leelia Kiisa Maria,27
Linnea Freija Nikola,26
Lenni Sami Topias,25
Lotta Vilma Jessika,24
Leenu Reeta Pauliina,23
Laina Nora Hannamari,21
Laila Iina Emilia,21
Linus Tommi Werneri,20
Lauri Pekka Juhana,18
Liisi Meiju Matilda,16
Lukas Matti Mikael,14
Liina Raisa Katriina, 12
Leino Ossi Matias,11
Lili Miina Marleena,10
Louna Meeri Justiina,9
Leevi Tony Aleksi,8
Lumi Siru Sofia,7
Linda Viivi Vanessa,5
Lassi Esa Matteus, 4
Lara Fiia Sarika, 3
Lenita Mirja Marisa, 2
Lester Iiro Markus, 11kk
(Lalli Erik Wilhelm, 2vko)

7

1988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      että Suomesta löytyy vielä näinkin verbaalisesti lahjakkaita ja mielikuvituksellisia ihmisiä kuin sinä. Kylläpäs sinulla varmaan oli juuri kova keksiminen yllättäen näin monelle lapselle. Hyvin näyt tietävän, että lestadiolaisilla on paljon lapsia. Kyllä sen jokainen jo tietää, joten ei tarvi tulla tänne kehitteleen omia juttuja. Mene vain suoraa päätä huuhaa-palstalle! Tai mistä minä tiedän, vaikka tosiaan sinulla olikin vain tarkoitus hauskuuttaa ihmisiä...

    • dokuko

      on eräs vahva drinkki nimeltään

    • Vaisnava

      Kelpo nimi tuo Lalli, vaikka esikuvansa on aika hurja... ruotsalaista, sotilaitten kanssa väkisin ihmisiä käännyttänyttä lähetyssaarnaajaa Piispa Henrikiä kirveellä iskenyt pakana. Kirkon oma versio tapahtuneesta kuvaa Lallin ja hänen väkensä ahnaina, rahanhimossaan murhaamaan valmiina ihminä. Todennäköisemmältä kuulostaa, että piispa Henrik ja hänen sotilaansa tekivät pahoja Lallin talossa ja tämän vaimolle ja kostoksi Lalli meni ja tappoi piispan.

      http://www.koylio.fi/lalli.htm

      • hgfhfgj

        Legendaa koko juttu, ei historiallinen tosiasia joka olisi oikeasti tapahtunut.


    • xcbbv

      No ohan nuo nimet hyvin keksitty mutta en usko että voi olla 25 lasta perheesssä, saati että kaikki L:llä alkavia. Lienekkö ees nainen tai perheellinen. Mutta pojot silti, oli varmaan vaivaa nimien keksimisestä

      • Johan.On

        Jos sama tahti on jatkunut, niin nyt pitäisi olla jo nelisenkymmentä kakaraa.. voi sitä lapsilisien määrää, moneshan Volvo on jo menossa?

        Lasten määrä ei sinänsä ole poikkeuksellisen suuri. Synnyttihän esimerkiksi venäläinen Valentina Vassilyeva 69 lasta. Hänellä oli tietysti etunaan taito synnyttää useita lapsia kerrallaan, joka auttaa tavoitellessa laadun sijasta määrää.


    • Piispa-itse

      Etunimen Lalli lisäksi toinen nimi?

      Lalli Henrik, tarinassa piispa Henrikin tappaneen Lallin mukaan. Nimessä olisi ihmiselämää kuvaavaa dualismia, kuten Full Metal Jacketin sotavalokuvaajan kypärässä olleessa rauhanmerkissä. Yin ja Yang

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 137
      3738
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      84
      3219
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      85
      2624
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      7
      2416
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      247
      2353
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2206
    7. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      60
      1758
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      959
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      948
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      839
    Aihe