Miten englanninspringeri...

mietinvaan..

Miten englanninsprinkku "metsästää"? Ajokoirathan kulkee kuono maassa ja vinttikoirat näön avulla kattelee. Mites enkut? Olen kuullut että ne haistelee sekä maata että ilmaa.. miten on? Kuinka kova vietti on näyttely linjaisella enkulla?

6

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja KVG...
    • jio098u304

      Olet kuullut samaa mitä minä olen nähnyt eli useimmat springerit näyttävät vainuavan sekä maata nuuhkimalla että ilmasta aistimalla. Näköaisitiaan eivät springerit hakutilanteessa juurikaan käytä. Näyttelylinjaisen riistavietti voi olla vahvempi kuin metsästyslinjaisen, mutta yleensä tilanne on toisinpäin. Uskoisin, että näyttelylinjaisistakin saa kelpo koiria metsästykseen. Jos olet vielä harkitsemassa koiran ottamista ja haluat ylösajavan koiran harkitsisin jotakin seisojaa. Ovat yleensä riistaverisempiä ja seisojan opettaminen ylösajavaksi koiraksi ei vaadi kuin muutaman laukauksen "väärällä" hetkellä.

      • omistaja...

        Enimmäkseen meillä koira käyttää ilmavainua, edes jälkeä ei aja kuono maassa (springereille ominaistakin), mutta käyttää tarvittaessa toki sitäkin. Riistaa etsiessään käyttää ilmavainua, hakeutuu usein esim. kivenpäälle, jotta saisi hajun poimittua, mutta myöskin kuuntelee erittäin tarkkaan riistan ääniä, sekä liikkeitä. Ammutun noutaa, kuono menee maahan sitä lähemmäs ja enemmän, mitä haastavampi on paikka. Esimerkiksi hakkuuaukioilla. Tavallisessa metsämaastossa on aika lailla ilmavainu vain käytössä. Mutta oikeastaan metsässä se "työskentelee" jatkuvasti etsien itselleen merkityksellisiä signaaleita. Muut se ohittaa aika pienellä mielenkiinnolla. Esimerkiksi jäniksen ja hirvenjäljet, se vaan nuuhkaisee, mutta ne eivät herätä kummoistakaan kiinnostusta.

        Erityisesti ei ole tarvinnut kouluttaa, jäljesti pennusta asti kuin juna. Vaikka koira vaikuttaakin höseltäjältä usein arjessa ja esim. tokossa, niin riistaillessa ei ole siitä sekoilusta merkkiäkään, vaan keskittymiskyky riittää, samoin motivaatio. Ollaan kyllä kuljettu paljon erilaisissa ympäristöissä, ja ulkoilu on lähinnä ollut sitä rämpimistä. Ihan siksi, että koira ei oppisi toimimaan vain polkujen alueella, sekä helpoissa paikoissa. On kuitenkin hyvin maastovarma ollut jo pentuna, ketterä, utelias ja sitkeä. Oikeastaan on omimmillaan hankalissa maastoissa, joten nuorena on täytynyt vahtia mihin sitä vie, jotta ei nivelet rasittuisi.

        Koulutuksessa on hienosäädetty riistan tuomista ja luovutusta, taitoja mitä luonnossa tarvitaan ym. Lähinnä vaan rohkaisemalla, eli kaikki, mitä se haluaa tuoda ja luovuttaa on hienoa :) Mutta perusasiat sillä on kaikki todellakin jo veressä, ja ihan pennusta asti on nämä asiat tulleet sen käytöksessä esille. Esimerkiksi niin, että sen mielileikkeihin on kuulunut aina esineiden tuominen. Ja toinen piirre on ollut se, että se on todella helläsuinen, se ei pureskele mitään, mitä kantaa. Siksi ei ole tuhonnutkaan mitään varmasti. Uimaan se oppi nelikuisena, ja sen jälkeen onkin uinut aina kun tilanne sen vaan sallisi. Veneeseen hyppäsi kuin kotiinsa.

        Eka metsästysreissu, jossa oli pikkuisen tositoimissa, oli kuuskuisena. Ja tiesi kyllä heti, mitä siellä ammutulle linnulle tehdään. Mielellään ei tosin luovuta vieraalle saalistaan.

        Meillä siis pitkälti näyttelylinjainen yksilö, ja rotukin on welshi. Mutta enkut työskentelevät hyvin samalla lailla.


      • liikkeellä???

        jio098u304 taitaa olla vitsiniekka... ;-)

        Aloittajan ei kannata ottaa ihan tosissaan.


      • jeppas
        liikkeellä??? kirjoitti:

        jio098u304 taitaa olla vitsiniekka... ;-)

        Aloittajan ei kannata ottaa ihan tosissaan.

        jiio on oikiassa meillä näyttely linjanen ja toimii metsällä todella hienosti!! ASIANTUNTIJA ei nyt taida tuntea rotua tai oma lehmä ojassa!!


      • ei...
        jeppas kirjoitti:

        jiio on oikiassa meillä näyttely linjanen ja toimii metsällä todella hienosti!! ASIANTUNTIJA ei nyt taida tuntea rotua tai oma lehmä ojassa!!

        Tarkoitinkin lähinnä kommenttia siitä, että ottaa seisojan tehdäkseen siitä tarkoituksella karkoittavan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      23
      2671
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      109
      2606
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1394
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      127
      1317
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1291
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      307
      1278
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      44
      1077
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      1021
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      989
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      65
      954
    Aihe