TOS-maksu

TOS-maksu

3

866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selittäen kunnolla..

      että miten tän TOS-maksun voi muka periä, jos todellakaan ei ole MTK:n jäsen? Itse en ole ko. puljun jäsen ja siten minun puolestani ei ole voinnut kukaan mennä sopimaan mitään, eihän? Tuleeko vouti mittamaan nurkkia, jos jätän maksamatta? Onko jollain käytännön tietoa, kun on jättänyt maksamatta TOS-maksun???

      • TOS-maksu

        MTK ja SLC (ruotsinkielisten tuottajajärjestö) voivat tehdä sopimuksen TOS-maksusta vain jäsentensä puolesta eli SKY (Siemenkauppiaitten yhdistys) voi periä TOS-maksun vain MTK:n ja SKY:n jäseniltä. Muut maksavat korvausta TOS:n käytöstä, 50 %:ia lajikkeen sisältämästä rojaltista. Jos et ole kyseisten järjestöjen jäsen niin tee reklamaatio laskusta SKY:lle. Kerro ettet ole jäsen ja pyydä lajikkeiden rojaltitiedot ja sopimus johon SKY vetoaa. SKY kyllä tulee uhkailemaan perinnällä ja kaikella mahdollisella mutta perintä jää loppujen lopuksi pelkäksi uhkailuksi.

        Itse en ole maksanut SKY:n laittamaa TOS-laskua vuoden 2007 jälkeen kun selvisi, että sopimus koskee vain jäseniä. Perintä on loppunut siihen kun pyysin SKY;n asiamiestä esittämään todistuksen MTK:n/SLC:n jäsenyydestä. Korvausta TOS:n käytöstä en ole pystynyt myöskään maksamaan koska jalostaja ei luovuta rojaltitietoja.


    • viljellä

      vielä olevia vanhoja lajikkeita, eihän tulla sadollakaan ole ollut väliä viime vuosina. Teatteria koko homma. Eipä ole tarvinnut kyseisiä maksuja vielä maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe