TOS-maksu

TOS-maksu

3

907

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selittäen kunnolla..

      että miten tän TOS-maksun voi muka periä, jos todellakaan ei ole MTK:n jäsen? Itse en ole ko. puljun jäsen ja siten minun puolestani ei ole voinnut kukaan mennä sopimaan mitään, eihän? Tuleeko vouti mittamaan nurkkia, jos jätän maksamatta? Onko jollain käytännön tietoa, kun on jättänyt maksamatta TOS-maksun???

      • TOS-maksu

        MTK ja SLC (ruotsinkielisten tuottajajärjestö) voivat tehdä sopimuksen TOS-maksusta vain jäsentensä puolesta eli SKY (Siemenkauppiaitten yhdistys) voi periä TOS-maksun vain MTK:n ja SKY:n jäseniltä. Muut maksavat korvausta TOS:n käytöstä, 50 %:ia lajikkeen sisältämästä rojaltista. Jos et ole kyseisten järjestöjen jäsen niin tee reklamaatio laskusta SKY:lle. Kerro ettet ole jäsen ja pyydä lajikkeiden rojaltitiedot ja sopimus johon SKY vetoaa. SKY kyllä tulee uhkailemaan perinnällä ja kaikella mahdollisella mutta perintä jää loppujen lopuksi pelkäksi uhkailuksi.

        Itse en ole maksanut SKY:n laittamaa TOS-laskua vuoden 2007 jälkeen kun selvisi, että sopimus koskee vain jäseniä. Perintä on loppunut siihen kun pyysin SKY;n asiamiestä esittämään todistuksen MTK:n/SLC:n jäsenyydestä. Korvausta TOS:n käytöstä en ole pystynyt myöskään maksamaan koska jalostaja ei luovuta rojaltitietoja.


    • viljellä

      vielä olevia vanhoja lajikkeita, eihän tulla sadollakaan ole ollut väliä viime vuosina. Teatteria koko homma. Eipä ole tarvinnut kyseisiä maksuja vielä maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2290
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      25
      920
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      564
      823
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      60
      581
    Aihe