Olen viikon ajan mättänyt päivässä 250mg d-vitskuja naamariin, vaikuttaako tuo nyt siten että en saa oikein mitenkään unesta kiinni? Olen lukenut että unentarve vähenee, olisiko se nyt siinä ? Viime yönäkin nukuin vain 5h mutta kyllä nyt väsyttäis :/
d-vitsku ja unettomuus ?
4+8
6747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
siksi mieluummin aamukahvin kanssa. Muuten on unentarve vähäisempi vanhempana, ks. hormoonit.
että kahvi tuhoaa vitamiineja.
Näin on! Lisäksi tee, tupakka ja alkoholi tuhoavat vitamiineja.
Minulla sama oire. Nyt flunsassa vetänyt jopa 1000µg päivässä. Tän viikon nukkunu tosi huonosti.Jopa yhden yön valvoin kokonaan. Kiva oli aamulla lähteä töihin. Aamulla otan Deet.
Vitamiinit otetaan aamupalan yhteydessä, jossa on rasvaa.
250µg on liikaa.
Aloita 50µg/vrk ja mittauta veriarvosi 3 kk päästä ja sitten tarvittaessa nostat tai lasket annostusta.
Kärsitkö unettomuudesta? Kerro tarinasi.
Etsimme unettomuudesta kärsiviä henkilöitä haastateltaviksi www.tietoaunettomuudesta.fi -sivustolle. Kerro, miten unettomuus on haitannut Sinun elämääsi ja oletko saanut siihen apua?
Tarinat julkaistaan joko nimellä tai nimettömänä. Etsimme yhtä haastateltavaa myös samasta aiheesta tehtävään videohaastatteluun. Korvaamme haastattelusta 30 euron/100 euron lahjakortin toteutustavan mukaan.
Jätä yhteystietosi:
Johanna Salovaara, Kaufmann Agency Helsinki Oy,
[email protected] tai Puh. 050 575 2414.