On varmaan mukavaa, jos sattuu olemaan hyvännäköinen, saa sellaista seksiä ja rakkautta kuin tarvitseekin ja sitten voi vapaasti tutkailla omia mahdollisuuksiaan kaikenlaisen hengellisen parissa ilman elämän oikeita rasituksia tai tarvetta kuunnella paskaa niiltä, joilla jo tuo kaikki löytyy, kun arpaonni on käynyt.
Varmaan mukavaa
2
375
Vastaukset
- weg3ewt23
Kuka haluaa helppoa elämää? Sellainen ei opeta mitään etkä joudu laittamaan ajatuksiasi koetukselle.
Mainitsemasi onni, onko se edes onnea? Se on harhaa, unta. TIla jota ei ole olemassa.
Kadehdintasi on myös mielesi saastetta. Ajatuksesi siitä, että ihminen ei voi henkisellä tiellä kehittyä jos elämä potkii vastaan on väärin. Sisäistä ääntään kuuntelemalla löytää aina suunnan. Vaikeissa oloissa joudut punnitsemaan ajatuksiasi, henkisyyttäsi ja saatat päästä eroon vääristä mielikuvista ja oikeat vahvistuvat.
Miksi kadehtisit rikkaita ja kauniita? Jos ihmiselle antaa puitteet valmiiksi, rakentuu henkisyys ihan väärälle perustalle. Eräässä kirjassaa Thich Nhat Hanh kertoi eräästä miehestä, joka tuli Luumukylään opiskelemaan zeniä. Tuo mies viihtyi hyvin omassa hökkelissään ja pihamaallaan harjoittaen zeniä säntillisesti, mutta kun eräänä päivänä hänen majansa paloi, joutui tuo mies kauhun valtaan ja hänestä tuntui kuin elämältä olisi pudonnut pohja. Miksikö? Mies harjoitti zeniä ja onnistui siinä omalla pihallaan, mutta kun hänen piti kohdata maailma, hän vasta ymmärsi harjoittaneensa väärin.
Koko elämä on henkisyyttä. Tämä hetki on täynnä ihmeellistä henkisyyttä ja joka hetkellä on mahdollisuus valaistua. Älä keskity siihen miten muut toimivat vaan keskity omiin harjoitteisiisi.
Kuinka hyödyllistä on hyödyllisyys, mutta kuinka hyödyllistä onkaan hyödyttömyys? - Keskiluokan harha
Eiköhän niillä "kauniilla ja rikkailla" ole ihan muita kuin "hengellisiä" harrastuksia. Päihteitä, muskeliveneitä ja koko vuoden tyhjänä olevia mökkejä ulkomailla. Luulen että niillä joilla on tuollainen onni käynyt on vaikeampi päästä todellisuuteen kiinni juuri sen takia kun ei tarvitse ponnistella. Kuten weg3 sanoi niin illuusiotahan tuollainen onni on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1018133Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907401Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot725546Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144763Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232538Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys482418Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61379Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71374Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461220