tyttö 10pv ja kuuluu vahva maiskautus rintaruokinnassa ... voisi kuvitella etta siina menee myos ilmaa sisaan ja vatsavaivat taattu!? isoveljilla ei vastaavaa tyylia ole ollut. tytto kylla tuntuu osaavan imea eli syntymapaino 3650g ja eilen neuvolan tati kavi punnitsemassa 4200g.
onko jollain kokemusta tammoisesta maiskautuksesta ... tyyliin isoveljet kuulee unen lapi kuinka pikkusisko maiskuttelee =)
maiskuttelu
4
796
Vastaukset
- Tuttavan..
vauvalla kuului maiskutus-ääni imetyksessä, mutta vain toisesta rinnasta syödessä. Hänellä oli myös lapsi ennestään, joten tiesi, että ote ym. oli ihan oikeita. Hyvin kasvoi koko imetyksen ajan (6kk) eikä siitä ollut muutenkaan mitään haittaa.
- minulla myös...
Minulla myös tyttö ihan pienenä maiskutti, mutta se sitten jossain vaiheessa jäi pois. Tyttö ollut heti alusta alkaen hyvä imemään, eikä tästä maiskuttelusta ole mitään haittaa ollut muutenkaan. Jos vauva syö hyvin niin ei kannate ruveta säätämään..antaa maiskutella vaan:)
- giiirrt
Ei pitäis kuulua maiskutusta, jos imuote on hyvä.
- äääääää
Mulla viides vauveli maiskuttelee. Johtuu siitä että rinnat ovat välillä niin täynnä ettei saa kunnon imuotetta. Auttaa kun painaa varovasti nännin läheltä niin että vauva saa paremman otteen, varsinkin jos täysi rinta painaa sieraimet tukkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333174Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441589Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59943
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173793- 48709