Mustavalko filmit

Olen saanut melkoisen määrän kino ym, muita filmejä sukumme eräältä kuvaajalta.
Nyt on ongelma niiden puhdistus, sormenjälkiä pölyä miten nämä olisi parasta puhdistaa vahingoittamatta filmiä.
Fimejä on tutkineet ja katselleet useatkin sukulaiset tietämättä syntyvästä ongelmasta, nyt he kuitenkin haluaisivat nämä vanhat kuvat jonkinlaiseksi albumimiksi.
Onko kenellä kokemusta ja antaa neuvoja miten menetellä?
2314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pölyt jne roskat pitää poistaa ennen pesua, nehän ne ne naarmutkin aiheuttaa. Eli paineilmapullosta ilmaa, tai sitten perinteisellä tsuhtduh pensselillä, jonka karvat on sitten näädän karvaa.

Sitten pesemällä, erittäin varovasti. Emulsiopuolta ei saa missään tapuksessa hangata tai naarmuttaa. Tislattua vettä ja tippa astianpesuainetta, kunnollinen huuhtelu, tislatulla vedellä ja pyykkinarulle pölyttömään paikkaan kuivumaan.

Taikka sitten pesu ispropanolilla. Mieluusti ei huoltsikka kamaa, vaan apteekista, apteekkikama puhdasta. Lisäksi jollain CRC:ll' on puhdasta isopropanolia sainetölkissä, se voi olla oikeinkin kätevä. Pyyhkäistään pehmeällä, puhtaalla isopropanoliin kastellulla liinalla. Aikanaan vaöokuvausliikkeissä myytiin filminpuhdistukseen tarkoitettua pesuainetta, mutta menekkiä kun ei ole, sellaista ei kukaan enää valmista tietääkseni.

Mutta siis varovasti, erittäin varovasti.

Äänestä

puhalla pölyt, huuhtele (mielellään pitkään) ja kuivaa PÖLYTTÖMÄSSÄ! paikassa

huuhteluun esim.

Ilfotol kostutusaine filmeille (tiiviste )
Vähentää pintajännitystä, epäpuhtaudet poistuvat,kuivuu nopeasti
Laimennus 1 200.

tai

Agfa Agepon wetting agent

Huuhteluaine kannattaa sekoittaa puhtaaseen veteen (akkuvesi)
välttyy kalkkitahroilta ja muulta lialta.

Huuhteluaineen ph pitää olla neutraali 7
Älä käytä emäksistä astianpesuainetta tai muuta vaahtoavaa

Jos on kova kiire niin kuivaan kostealla ikkunaliinalla, yleensä vedän vain keskisormen ja etusormen välistä ennen kuivumaan ripustamista

Olen kuullut huhuja, että joku käyttää astianpesukoneeseen tarkoitettua (hapanta) kirkastetta!?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eijoma kirjoitti:

Olen saanut melkoisen määrän kino ym, muita filmejä sukumme eräältä kuvaajalta.
Nyt on ongelma niiden puhdistus, sormenjälkiä pölyä miten nämä olisi parasta puhdistaa vahingoittamatta filmiä.
Fimejä on tutkineet ja katselleet useatkin sukulaiset tietämättä syntyvästä ongelmasta, nyt he kuitenkin haluaisivat nämä vanhat kuvat jonkinlaiseksi albumimiksi.
Onko kenellä kokemusta ja antaa neuvoja miten menetellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu