Kirjailijaksi ryhtyminen

adfafdsf

Kuka saa ryhtyä kirjailijaksi ja kuka ei? Onko näillä yliopistoihmisillä sellainen käsitys, että työtätekevä ei harrastaa kirjoittamista, musiikkia, piirtämistä tai mitään muutakaan ajattelemista vaativaa? Eli pitäisikö siirtyä sellaiseen totalitarismiin, jossa kaikki määrätään opiskelun perusteella? Eihän sellainen toimisi koskaan. Kuulin keskustelua asiaan liittyen, että nämä viisammat ovat niin vittuuntuneita työläisiin, että lapset laitetaan tästä lähtien töinin (kokoomus-kommunistit). Minkälainen maailma sellainen olisi jos ei saisi totetuttaa itseään? Hyi helvetti! Tajusitteko mitän ajan takaa? Tätä sairasta Kiinan mallia, missä ei saa tehdä mitään.

3

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taiteen harrastaja

      Pitää kirjoittaa kauniisti. Olen myös mainitsemistasi harrastuksista hieman toista mieltä, koska itse harrastan juuri piirtämistä ja maalaamista. Mielestäni useimmat taide-lajit ovat luovia ilmaisunmuotoja, joita itsekin teen spontaanisti, vailla minkäänlaista tietoista ajattelua.
      Kiinahan on maailman nopeimmin kehittyvä ja vaurain maa. Kiina on jo pitkään rahoittanut yhdysvaltojen taloutta. Ja nyt parhaillaan rahoittaa useita lamassa pyristeleviä EU-maita. Kaikki läntiset talousjohtajat katsovat kateellisina Kiinan huimia taloustuloksia. Onhan se hieman "sairasta", heh.

    • on epäuskottava

      olento kirjailijapiireissä.
      Hän ei osaa kuvata todellisuutta, siis kirjailijan elämää.
      Tämä muuten ei ole vitsi. Kaikki tämän vuoden Finlandia .ehdokkaat kertoivat kirjoissaan kirjailijan elämästä.

    • Rina7

      Ei tarvitse katsoa muiden suuntaan ja hakea hyväksyntää. Jos haluaa kirjoittaa niin kirjoittaa ja lähettää teoksen kustantajille ja katsoo tykätäänkö siitä ja tärppääkö, jos on suhteita vielä parempi. Luovuus kumpuaa sisältä ja ominaiset taipumukset, yliopisto saattaa vain tukahduttaa ne, mutta ei välttämättä ole haitaksi. Niin tai näin, Kirjoittaa kirjoittaa (työkseen tai ei) voi sitten pyytää jonkun yliopisto ihmisen oikolukemaan ja korjaamaan mahdolliset kirjoitus virheet. so simple, kaikilla on äärettömät mahdollisuudet äärettömyydessä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1561
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      118
      1444
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1299
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1202
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1010
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      948
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      902
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe