Kuka saa ryhtyä kirjailijaksi ja kuka ei? Onko näillä yliopistoihmisillä sellainen käsitys, että työtätekevä ei harrastaa kirjoittamista, musiikkia, piirtämistä tai mitään muutakaan ajattelemista vaativaa? Eli pitäisikö siirtyä sellaiseen totalitarismiin, jossa kaikki määrätään opiskelun perusteella? Eihän sellainen toimisi koskaan. Kuulin keskustelua asiaan liittyen, että nämä viisammat ovat niin vittuuntuneita työläisiin, että lapset laitetaan tästä lähtien töinin (kokoomus-kommunistit). Minkälainen maailma sellainen olisi jos ei saisi totetuttaa itseään? Hyi helvetti! Tajusitteko mitän ajan takaa? Tätä sairasta Kiinan mallia, missä ei saa tehdä mitään.
Kirjailijaksi ryhtyminen
3
675
Vastaukset
- Taiteen harrastaja
Pitää kirjoittaa kauniisti. Olen myös mainitsemistasi harrastuksista hieman toista mieltä, koska itse harrastan juuri piirtämistä ja maalaamista. Mielestäni useimmat taide-lajit ovat luovia ilmaisunmuotoja, joita itsekin teen spontaanisti, vailla minkäänlaista tietoista ajattelua.
Kiinahan on maailman nopeimmin kehittyvä ja vaurain maa. Kiina on jo pitkään rahoittanut yhdysvaltojen taloutta. Ja nyt parhaillaan rahoittaa useita lamassa pyristeleviä EU-maita. Kaikki läntiset talousjohtajat katsovat kateellisina Kiinan huimia taloustuloksia. Onhan se hieman "sairasta", heh. - on epäuskottava
olento kirjailijapiireissä.
Hän ei osaa kuvata todellisuutta, siis kirjailijan elämää.
Tämä muuten ei ole vitsi. Kaikki tämän vuoden Finlandia .ehdokkaat kertoivat kirjoissaan kirjailijan elämästä. - Rina7
Ei tarvitse katsoa muiden suuntaan ja hakea hyväksyntää. Jos haluaa kirjoittaa niin kirjoittaa ja lähettää teoksen kustantajille ja katsoo tykätäänkö siitä ja tärppääkö, jos on suhteita vielä parempi. Luovuus kumpuaa sisältä ja ominaiset taipumukset, yliopisto saattaa vain tukahduttaa ne, mutta ei välttämättä ole haitaksi. Niin tai näin, Kirjoittaa kirjoittaa (työkseen tai ei) voi sitten pyytää jonkun yliopisto ihmisen oikolukemaan ja korjaamaan mahdolliset kirjoitus virheet. so simple, kaikilla on äärettömät mahdollisuudet äärettömyydessä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254783Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa103453Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss272679Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu812403Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201283Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41198