Kirjailijaksi ryhtyminen

adfafdsf

Kuka saa ryhtyä kirjailijaksi ja kuka ei? Onko näillä yliopistoihmisillä sellainen käsitys, että työtätekevä ei harrastaa kirjoittamista, musiikkia, piirtämistä tai mitään muutakaan ajattelemista vaativaa? Eli pitäisikö siirtyä sellaiseen totalitarismiin, jossa kaikki määrätään opiskelun perusteella? Eihän sellainen toimisi koskaan. Kuulin keskustelua asiaan liittyen, että nämä viisammat ovat niin vittuuntuneita työläisiin, että lapset laitetaan tästä lähtien töinin (kokoomus-kommunistit). Minkälainen maailma sellainen olisi jos ei saisi totetuttaa itseään? Hyi helvetti! Tajusitteko mitän ajan takaa? Tätä sairasta Kiinan mallia, missä ei saa tehdä mitään.

3

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taiteen harrastaja

      Pitää kirjoittaa kauniisti. Olen myös mainitsemistasi harrastuksista hieman toista mieltä, koska itse harrastan juuri piirtämistä ja maalaamista. Mielestäni useimmat taide-lajit ovat luovia ilmaisunmuotoja, joita itsekin teen spontaanisti, vailla minkäänlaista tietoista ajattelua.
      Kiinahan on maailman nopeimmin kehittyvä ja vaurain maa. Kiina on jo pitkään rahoittanut yhdysvaltojen taloutta. Ja nyt parhaillaan rahoittaa useita lamassa pyristeleviä EU-maita. Kaikki läntiset talousjohtajat katsovat kateellisina Kiinan huimia taloustuloksia. Onhan se hieman "sairasta", heh.

    • on epäuskottava

      olento kirjailijapiireissä.
      Hän ei osaa kuvata todellisuutta, siis kirjailijan elämää.
      Tämä muuten ei ole vitsi. Kaikki tämän vuoden Finlandia .ehdokkaat kertoivat kirjoissaan kirjailijan elämästä.

    • Rina7

      Ei tarvitse katsoa muiden suuntaan ja hakea hyväksyntää. Jos haluaa kirjoittaa niin kirjoittaa ja lähettää teoksen kustantajille ja katsoo tykätäänkö siitä ja tärppääkö, jos on suhteita vielä parempi. Luovuus kumpuaa sisältä ja ominaiset taipumukset, yliopisto saattaa vain tukahduttaa ne, mutta ei välttämättä ole haitaksi. Niin tai näin, Kirjoittaa kirjoittaa (työkseen tai ei) voi sitten pyytää jonkun yliopisto ihmisen oikolukemaan ja korjaamaan mahdolliset kirjoitus virheet. so simple, kaikilla on äärettömät mahdollisuudet äärettömyydessä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6117
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4663
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      45
      4417
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4249
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2662
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2172
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1642
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      129
      1504
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1453
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe