harkitsen eos 300d:n ostoa, onko millasia kokemuksia? hyviä ja huonoja puolia! sopiiko harrastekäyttöön, tiiän et ehkä vähän kallis :O oon siis innostunut, suht kokenut valokuvaaja ja tähän asti käytössä on palvellu a70, hyvä on ollu mut haluisin lisää manuaalisia säätömahollisuuksia.. ja tosiaan, digijärkkäri sen mieluiten pitäis olla mut pistäkää nyt samantien kommenttii tosta eos 300v:stä jos kokemusta kamerasta löytyy.. se on se toinen vaihtoehto sitten.
kiitos jo etukäteen!
kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
nii ja sit semmonen hyvä yleisobjektiivi siihen. ajattelin pitää ton a70:n makrokuvaukseen ja sitte tol järkkärillä kuvailla maisemaa ja ihmisiä.. sellaseen käyttöön tarkotetuista objektiiveista jos sais viel tietoo nii kiitos.
300D on ollut pari kuukautta. Odotin näin pitkään digikameran ostoa, koska mielestäni kaikki kuluttajamallit olivat liian hitaita (tarkennus, laukaisuviive). 300D täytää odotukset, vaikka digijärkkäriksi onkin hidas.
A70:een verrattuna 300D:ssä ei taida löytyä mitään lisäsäätöjä paitsi ehkä manuaalinen valkotasapaino(onko A70:ssä?). Joitain on jopa vähemmän (salamakompensaatio). Se mitä saat, on parempi ergonomia, nopeampi tarkennus, pienempi laukaisuviive.
Kittilinssillä pääset hyvin alkuun. Lisäksi voit hankkia vaikka 75-300mm putken niin saat lisää ulottuvuutta.
Jos aiot harrastaa esim. urheilukuvausta, siirry suoraan vähintään 10D:hen. 300D:n 4:n kuvan puskuri on aika onneton, samoin automaattinen tarkennusmoodin valinta.
RAW-kuvan käsittely kannattaa opetalla sitten. Se antaa mahtavasti vapautta jälkikäsittelyyn.
Jos et ole ikinä kuvannut järkkärillä tai käyttänyt pokkarisi P, M, Tv tai Av tiloja, suosittelisin harjoittelemaan nykyisellä kamerallasi tai vaikka edullisella filmijärkkärillä. 300D menee mielestäni hieman hukkaan jos kuvaat vain automaatilla.
en mä oikeestaan enää muilla kuvaakaan ku tolla M:llä, just sen takii et saa ite tehä enemmän. ja tarkotuksena olis tosiaan kuvata lähinnä maisemaa ja ihmisiä tolla järkkärillä, urheilu- ja makrokuvat ottaisin viel tol a70:lla. ja kertokaa tosiaan tosta 300v:sta vielä.
mitäs se linssi muuten maksaa suurinpiirtein?
Jos kyseessä on ensimmäinen järkkärisi, eikä siis laatu lasia(objektiiveja) löydy omasta takaa, suosittelen tuota 300v:tä. Siinä on samat ominaisuudet ja se on noin 1000€ halvempi. Tuolla rahalla hankkii jo kunnon objektiivin/t.
ohan se tosiaan eka järkkäri. suunnitelmat tosiaan käänty ton 300v:n puoleen et lisää kommenttia vaan!
Canon EOS 300V-paketti löytyy halvalla osoitteesta
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=8793559