Varhaisen puuttumisen ideologiaa huostineen ja sijaishuollon ja lastensuojelun valtaoikeuksien lisäämisineen on nyt sovellettu 20 vuotta. Koskaan aiemmin yhtä nuorta kohti ei ole ollut yhtä suurta määrää moniammatillisia työryhmiä ja lastensuojelijoita. Siitä huolimatta tai- luulenpa, että juuri sen vuoksi nuorten hätä vain lisääntyy.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2438831/nuorten-masennus-kasvaa-hallitsemattomasti
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2438831/nuorten-masennus-kasvaa-hallitsemattomasti
Vastaukset 19
Vanhimmat
Verkkolehti 14.1.2011.
Pitkäaikaisköyhiä on Suomessa tilastokeskuksen mukaan nyt 477.000.
Kymmenen vuotta sitten heitä oli 23.000.
Köyhyys näkyy arjessa.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2438923/pitkaaikaiskoyhyys-rajahtanyt
---
on, Iltasanomien linkin mukaan hoitoa vaativia mielenterveysongelmia on köyhillä, ja matalasti koulutettujen äitien lapsilla. Tätä se on kun, ei viitsitä käydä kouluja, ja lapset on tehtävä vaikkei mitään taloudellisia resursseja tulla omillaan toimeen. Yhteiskunnan tulee elättää, ja sitten vielä hoitaa. Sääli näiden itsekkäiden vanhempien lapsia, jotka viimekädessä "laskun" maksavat...
Keskisuomalainen 23.12.2010. Inkeri Pasanen.
Suomi ei olekaan enään hyvinvointiyhteiskunta.
Suomalaisista nuorista 30.000 elää vahvan syrjäytymisuhan alla.
Kommentti. Johtuvatko ongelmat varpuilusta, josta tuli muoti-ilmiö, mutta nyt varoitellaan varhaisen puuttumisen riskeistä.
Muuttuiko varpuilu hätäilyksi?
http://www.ksml.fi/mielipide/kolumnit/tekoja-ei-taivastelua/630516
--
Keskisuomalainen 7.9.2010. Anita Kärki.
Joka neljäs liittyy mielenterveysongelmiin.
Lue lisää Kesksuomalaisen kolumneja linkissä.
Keskisuomalaisessa kirjoitetaan asoista niiden oikeilla nimillä.
http://www.ksml.fi/mielipide/kolumnit/mieltä-hätkähdyttäviä-lukuja/599317
---
Keskisuomalainen 17.9.2010 Inkeri Pasanen.
Bruttokansantuotteemme on kasvanut kohisten.
Köyhyys pesiytyy lapsiperheisiin.
http://www.ksml.fi/mielipide/kolumnit/kipeä-köyhyys/599325
---
Keskisuomalainen 22.1.2011. Anita Kärki.
Suurin osa suomalaisista haluaisi leikata lapsilisät suurituloisilta.
http://www.ksml.fi/mielipide/artikkelit/lapsilisien-varsinainen-epäkohta/635625
--
Savon Sanomat. Tuula väätäinen.
Mielenterveyslaki vaatii kokonaisuudistuksen.
Peruspalveluministeri Risikon vastaus.
Lue myös muita Tuula Väätäisen artilkkeleita.
Kommentoi.
http://www.savonsanomat.fi/teemat/eduskunta/kirjalliset_kysymykset/mielenterveyslain-kokonaisuudistus/504673
---
Kyllä se vain niin on, että matto tässä vedettiin ihmisten jalkojen alta!
Suomessa oli hyvä sosiaaliturva ja toimiva julkinen terveydenhuolto ja tasokas peruskoulu, mutta kaikki nuo romutettiin osittain salaa. Esim. eläkeremontti tehtiin niin varoittamatta, että kärsimään ja köyhyyteen joutuivat ne, jotka eivät ehtineet senttiäkään säästää omiin eläkkeisiinsä. Ei sellainen ollut tullut mieleenkään, koska aina oli katsottu, että eläke oli ansaittu jo työssä olemalla. Jos silloin jouduit jäämään vaikka työkyvyttömyyseläkkeelle nuorenakin, niin edessä oleva ansioiden lasku oli hyvin odottamaton tilanne.
Sama tapahtui sosiaaliturva romuttamisen suhteen. Niin että haista sinä kusiaivo pitkät peet typerine kommentteinesi.
Näin kirjoittaa äiti, jolla itsellä EI OLE toimeentulovaikeuksia, mutta inhimillisyyttä ja järkeä siitäkin edestä :D
Tuula Väätäisellä on hyviä kysymyksiä, joihinka ministerit vastaavat.
Tuula Väätäinen Savon Sanomat.
Väkivallan vähentäminen.
Oikeusministeri Tuija Brax vastaa.
http://www.savonsanomat.fi/teemat/eduskunta/kirjalliset_kysymykset/väkivallan-vähentäminen-ja-uhrien-hoitoketjun-jatkuminen/504671
----
Sinähän se vasta itsekäs olet, kun kuljet ilkeilemässä ja levittelemässä typeryyttäsi ja tietämättömyyttäsi täällä palstoilla. Olet hyvin ristiriitainen, mutta järkesi ei riitä edes tajuamaan omia ristiriitojasi.
Kun kannatat sosiaaliturvan leikkauksia ja julkisen terveydenhuollon alasajoa, niin et raukka tajua, miten se sinulta pois olisi, jos lapsillekin taattaisiin perustuslaillinen oikeus esim. terveydenhoitoon ja riittävään ravintoon. Koulupudokkaita ovat lähinnä neurologisten oireyhtymien lapset, joilta on riistetty oikeus kuntoutukseen ja lain lupaamaan tukeen opiskelussa, oli kyse miten älykkäistä ja lahjakkaista lapsista tahansa.
Kannatat markkinataloutta ja nimenomaan sitä, että rahaa tehdään edellä mainittujen lakisääteisten palvelujen rikollisella poistamisella. Lapset painetaan kurjuuteen ja sen huippuna heidät vielä riistetään vieraisiin oloihin, josta lapset kärsivät kaikkein eniten, huostaanottojen toimimattomuudesta kun on näyttöä riittävästi.
Jo pelkkä köyhyys aiheuttaa syrjäytymistä ja mt-ongelmia, mutta sen tajuaminen on jo liikaa rusina-aivoillesi. Mutta luonnevammaiset ilkeilijäthän kasvattavat omista pennuistaan lisää itsekkäitä luonnevammaisia ilkeilijöitä, mikä on yhtä suurta typeryyttä kuin se, että yhteiskunta menettää itsekkäillä päätöksillään tulevaisuuden veronmaksajia. Pörssiyhtiöiden omistajien itsekkyyden kannattaminen on hyvin pieniaikainen hyöty yhteiskunnalle siihen epäinhimilliseen kärsimykseen verrattuna, joka johtaa myös yhteiskunnan kannalta kaikkein suurimpiin taloudellisiin menetyksiin tulevaisuudessa.
Savon Sanomien toimittajat esittävät kysmyksiä ministereille ja ministerit vastaavat.
Hyviä ja ajankohtaisia kysymyksiä.
Katsri Komi Savon Sanomat.
Suomen psykiatrisissa sairaaloissa käytetään pakkohoitoa ja potilaita eristetään ja laitetaan siteisiin kolme kertaa useammin, kuin Länsi-Suomessa.
Peruspalveluministeri Risikon vastaus.
http://www.savonsanomat.fi/teemat/eduskunta/kirjalliset_kysymykset/mielenterveysongelmien-hoidon-alueelliset-eroavaisuudet-2462010/603051
---
Rikkaat pitävät ennätysmäärää ihmisiä köyhyysreservissään että olisivat rikkaita! Rikkaat tarvitsevat köyhiä ollakseen rikkaita, koska ilman köyhyyttä ei ole rikkaitakaan, se pitää muistaa! Samalla rikkaat haluavat voittojen maksimoimiseksi poistaa kaikki köyhien tuet, lyödä lyötyä. Rikkaiden itsekkyydellä ei ole rajaa, mikään ei riitä, ei riitä että köyhät on alistettuina rikkaiden tehtaissa tai rikkaiden aiheuttamassa köyhyyden kurjimuksessa, pitää saada köyhiltä vielä lapsetkin! Nyt tämä lapsien ryöstö hulluus on vasta räjähtämässä: jatkuvasti propagandana sanotaan kuinka lapsiperheet ovat ahtaalla, nuoret pahoinvoivat, on insestiä ennätysmäärä ym.. etsitään sijaisvanhempia, uusia laitoksia syntyy kuin sieniä sateella, on kaiken maailman pikkuvirkamiestä, psykologia ja terapeuttia "lapsen edun" nimissä kaappaamassa lapsia politiikkojen ja rikkaiden vankilamaisiin laitoksiin ja sosiaalirouvaliigojen sisäpiirin pedofiili lastenhakkaaja sijaisvanhemmille rahakoneiksi! Tämä kaikki kurjuus johtuu siitä että maailmassa on liikaa ihmisiä, totta, ja rikkaat ovat ennätyksellisen kyltymättömiä ja itsekkäitä! Työttömyys on kipeä asia siksi että kaikille ei yksinkertaisesti riitä töitä, osan pitää olla kesikluokan pikkuvirkamiehien potkittavana ja nurkkaan ahdistettuina, rikkaiden edun nimissä, nyt tässä asemassa ovat lapsiperheet, pultsarit ym. ovat jo ylempää kastia!
Ottakaa kantaa: Kansan Uutisissa käy tästä keskustelu. Eräs "Kiusaus" -niminen jänkää äärioikeistolaisilla mielipiteillään sitä, että samaa aihettansa, eli yhteiskunnassa ei vikaa, perheissä on. Tässä Kiusauksen jonkun kamun mielipide:
"Tina80 Tänään klo 12.16
Masennus- mitä se oikeasti onkaan?
Aihe on minulle mielenkiintoinen jo senkin vuoksi , että työskentelen päivittäin satojen nuorten kanssa. Pidän masennuskeskustelua osittain teennäisenä. Toisaalta kokisin tärkeämmäksi puhua siitä, että missä on koti ja vanhemmat, kun koulupäivä päättyy? Kyseleekö kukaan iltaisin mitä kuuluu? Syödäänkö koskaan päivällistä yhdessä? Tehdäänkö ylipäätään mitään yhdessä? Ei se ole yhteiskunta joka sairastuttaa, siitä on vain helppo hakea syitä, mutta se että järjestettäisiin aikaa omille lapsille saattaa osalla ollakin jo vaikeampaa. Lapset ja nuoret ovat erilaisia, mutta se että lapsi tietää, että on vanhempi joka häntä jokatapauksessa ehtii kuunnella, halusi hän kertoa tai ei asioitaan, on tärkeää. Kun minä olin pieni, äitini oli kotiäiti. Hänellä oli aina aikaa meille lapsille. Meillä ei ollut yhtään ylimääräistä rahaa, mutta isän käydessä pitkällä töissä, oli hienoa, että äiti oli lapsiensa kanssa kotona. Raha ei korvaa rakkautta. Minusta materiasta voi tinkiä, mutta lapsille annettavasta ajasta ei. Nykyään lapsia viedään hoitoon silloinkin, vaikka äiti olisi kotona, mikä järki siinä on? Kyllä se lapsi ehtii sosiaalistua myöhemminkin . Maalaisjärki tahtoo olla nykyään vähän kateissa.
Toisaalta mitä on masennus ja ahdistus? Ollaanko nykyään totuttu ollenkaan siihen, että elämään kuuluu aina mustempikin puoli. Joskus tuntuu, että koko käsite on kärsinyt inflaation. Koen, että juuri mielenterveysongelmien medikalisoituminen on aiheuttanut tämän ongelman. Kun on huono päivä, masentaa. Pitäisi selkeästi ensin määrittää, mitä masennus on, ennen kuin se on kissan kokoisin kirjaimin otsikoissa. Alkaa jo ollakkin epänormaalia, jos jollain on kaikki hyvin. Tämä inflaatio toisaalta taas on niiden ihmisten aliarvoimista, joilla on oikeasti diagnosoitu vaikea masennussairaus.
Asuessani pitkään Pietarissa ymmärsin sen, että kun kaikkea ei voi saada, iloitaan sitä mitä on. Opiskelijat hakivat puistoista omenoita ja tekivät hilloa, että olisi jotakin syötävää. Kun kerroin Suomessa olevasta työuupumusongelmasta, tuttaviani ihmetytti mikä se sellainen on? Eivät he edes tunteneet sellaista käsitettä. He kertoivat, että ei heillä ole varaa sellaiseen. Työuupumus on pitkälti psyykkeeseen liittyvä kysymys eikä pelkästään työhön liittyvä ongelma. Uupuahan voi ihan mistä tahansa, jos kaiken ottaa liian vakavasti. Suomessahan saa sairauslomaakin tuosta vaan, joten mikäs siinä on uupuessa. Sairausloman sijaan tulisi kehittää keinoja suojella itseään stressiltä, miettiä muutenkin elämänsäsisältöä ja etsiä niitä vapaa-ajan positiivisia kokemuksia. Ei sairausloma pelkästään ole tällaisessa tilanteessa mikään ratkaisu. Työpaikkakiusaaminen sitten onkin jo toinen juttu.
Täytyy muistaa, että Suomessa ollaan myös huippuja sairauslomapäivissä verrattuna muuhun maailmaan. Meillä Suomessa voi aina vaatia ja missähän maassa on niin paljon avustuksia ja tukia kuin Suomessa? Esimerkiksi neuvolapalvelut ja kouluterveyspalvelut ovat kattavuudellaan maailman huippua ja meillä sentään on koulupsykiatreja ja kuraattoreja, vaikka jonoa olisikin, hätätapauksessa aina pääsee. Tiedän sen. Voitaisiinko joskus olla tyytyväisiä siihen mitä on ja verrata tilannetta vähän muihinkin maihin?
Ehkä kirjoitukseni on hieman kärkäs, mutta asiat eivät ole aina niin mustavalkoisia."
-Eli tuon em kirjoittajan kannanotto on koko sijaishuoltopaskan puhdas kannanotto. Vasurit EIVÄT siis tykkää tosta meiningistä...-että siis laittakaa kentän kokemuksia lapsen ja yksittäisten perheiden osalta mitä perheen ulkoistaminen ja yksityistäminen OIKEESTI aiheuttaa. Laittakaa, koska vasuritkaan eivät tiedä! Ne päätäntävallassa olevat, jotka haluaa vain oikeutta kaikille, mutta jotka ehkees ovat hyvintoimeentulevia ja uskovat kasvatusalan asiantuntijuuteen vielä, ikävä kyllä...eli luottavat liikaa.
http://www.kansanuutiset.fi/scripts/edoris/edoris.dll?app=server&com=sqlxml&tem=d_aihepuu.tpl&topicid=47500&selected=47500
-Tuo on siis osoite.
Jos se kerran on itsestäänselvyys niin miksi ihmeessä sitä sitten pitää toistaa joka tuutista aamusta iltaan ja illlasta aamuun päivästä toiseen, viikosta toiseen, vuodesta toiseen jo ainakin 1990-luvulta alkaen?
Helsingin Sanomat 7.12.2009.
Kela korvasi viime vuonna yli 400.000 sairauspäivää alle 30- vuotiaille.
Määrä on 44 prosenttia suurempi, kuin vuonna 2004 kertoo Kela.
Naisten masennus on lisääntynyt 40 prosenttia.
Suurin muutos on 16-19 vuotiaiden miesten ikärymhässä.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Nuorten mielenterveyden häiriöt yhä kasvussa/1135251294464
---
Johtuvatko ongelmat 90- luvun lamasta, vai mistä?
Helsingin Sanomat 13.2.2006.
Mielenterveysongelmista johtuvat eläkkeet lisääntyivät 10.800:lla sadalla, eli 11 prosentilla.
Sairauspäiväraha hakemukset lisääntyivät 199 prosentilla, eli lähes kuusi prosenttia.
Lue edellisessä Hesarin jutussa li oli 166 kommenttia, joissa varmastikin löytyisi selittäviä tekijöitä mielenterveysongelmien kasvuun.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135218743937?ref=lk_hs_ko_1
---
Helsingin Sanomat 18.4.2007.
Mielenterveyden häiriöiden vuoksi jäädään työttömyyseläkkeelle huomattavasti nuoremoina, kuin muiden syiden takia.
Kunta-alata jäi viime vuonna vajaat 12.000 työntekijää.
Linkissä kommentteja 29 kpl.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135226645795?ref=lk_hs_ko_1
---
Helsingi Sanomat 8.12.2008.
Mielenterveyden häiriöt olivat syynä lähes kahdentuhannen nuoren siirtymiseen työeläkkeelle.
Tutkijan mukaan taustalla on perheiden turvattomuutta, koulun ja ympäristön suorituskeskeisyyttä ja työelämän kylmyyttä.
Kelan mukaa vuodesta 2000 vuoteen 2007 masennuksen takia alkaneiden sairauspäivärahahakemuksien määrä on kasvanut 16-29 vuotiailla miehillä 91,7 prosenttia.
Nyt alle kolmekymppiset nuoret ovat myös kokeneet 1980-1990 lukujen taitteen taloudellisen laman, joka lisäsi perheiden turvattomuutta ja kriisiä.
Kommennti. Hidän vanhempansa ja isovanhempansa ovat kokenet sisällis-sodan, talvisodan ja jatkosodan.
Psykiatri Martti Paloheimo ( 1915 2002 ) käsitteli aihetta kirjassaan Kotivammaisuuden synty- suomalaisen lapsuuden haavat.
Hän käytti ilmaisua Suomalainen kansanneuroosi.
Linkki Hesarin uutiseen ja keskusteluun.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135241797050?ref=lk_hs_ko_1
---
Eivätpä ole Risikko ja Rehula saaneet ministereinä tässä asiassa aikaiseksi... Tarvittaisiin laajoja ja konkreettisia toimia, joilla nuorten mielenterveysongelmiin ja syrjäytymiseen voidaan puuttua! Tarvitaan päättäjiä, joilla on sosiaali- tai työllisyyspolitiikan lisäksi ymmärrystä mielenterveysasioista ja ihmisten hyvinvoinnista. Usein henkinen hyvinvointi unohtuu lukujen keskellä.