tää on varmaankin väärä palsta mut olkoon
elikkä miten itsepuolustus taitoja saa käyttää?(harjotuksii ei lasketa) oon kuullu et niit saa käyttää vaan ääritilanteissa mut miten määritellään ääritilanne
vai saako niitä käyttää vapaasti esim joku ukko tulee läntäämään turpaan niin saanko pistää esim kierteen kanssa päähän?
(joo tiedän täs kyssärissä ei ollu järkee=
elikkä miten itsepuolustus taitoja saa käyttää?(harjotuksii ei lasketa) oon kuullu et niit saa käyttää vaan ääritilanteissa mut miten määritellään ääritilanne
vai saako niitä käyttää vapaasti esim joku ukko tulee läntäämään turpaan niin saanko pistää esim kierteen kanssa päähän?
(joo tiedän täs kyssärissä ei ollu järkee=
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos tarkotat esim. budosaleilla opittuja temppuja, niin ei saa käyttää. Se kerrotaan tai ainakin pitäis kertoa kaikille heti ensimmäisellä kerralla, kun menee treeneihin: Salilla opittuja taitoja ei saa käyttää missään muualla kuin salilla tai siitä seuraa automaattisesti erottaminen (jonka jälkeen et pääse millekään muulle salille).
Tähän on todella hyvä syykin. Oletetaan, että joku lämäsee sua turpaan ja saat mustan silmän. Vedät kickasshyppykierremawashigerin otsaan ja viskaat sen utsimatalla roskikseen. Kaverilta katkee käsi ja tulee patti päähän. Poliisien tulossa paikalle _sinä_ olet syyllinen (vaikka aiheuttamas vammat ei olis kovin suuria) varsinkin, kun löytyy itsepuolustuskoulutusta taustalta.
Salilla opetetaan, että hyökkäystilanteessa _täytyy_ juosta karkuun. Kyse ei ole pelkuruudesta vaan ihan järjen käytöstä. Jos karkuun ei pääse, saa voimaa käyttää vastustajaan tasan yhtä paljon kuin se käyttää suhun. Kauan oot edes harrastanu mitään itsepuolustusta? Noi on ihan selviä juttuja, jotka kerrotaan heti alussa ja todella hakataan päähän.
T: yli 11 vuotta karatea ja judoa harrastanut ja kahden pronssimitalin haltija
en harrasta itse mitään itsepuolustuslajeja vaikka kiinostusta kyseistä harrastustusta kohtaan on.
opetetaanko harjoituksissa sellasta että mihin kannattaa mätkästä tositilanteessa ettei hyökkääjä sentään kuole. oon ihan varma että jos jotain menee ja vetäsee kierteen tai ilmakierteen kanssa kunnolla päähän niin ukko ei ehkä nouse enää
Tietysti jo puhtaalla voimalla saa pahaa jälkeä, mutta esim. judossa ei ole tarkotus satuttaa vastustajaa. Jos ajattelit lähteä harrastamaan jotain lajia puhtaassa mätkimis mielessä, niin unohda koko juttu. Siitä tippuu vaan enemmän paskaa niskaan.
Salilla kyllä opetetaan, miten iskut torjutaan, vastaiskut ect. Mut tositilanteessa sulla on oikeus ainoastaan torjua, ei hyökätä vastaan, koska muuten oot automaattisesti ite hyökkääjä ja se "alottaja" on uhri. Laki valitettavasti menee noin, ja sille ei paljoa voi.
Treeneissä saa mätkiä toisia mielinmäärin, koska siellä osataan ukemit, osataan torjua ja saat itsekin köniin useamman kerran. Meiltä lähti treeneistä ainakin kerran viikossa joku ambulanssilla, ja itelläki oli käsi paketissa vähän aikaa (torjumisesta!). Noissa lajeissa on ensin opittava ottamaan turpaan ennen kun voi potkia muiden perseitä. (Vaikkakin suurin osa siellä on aina jotain nyhveröitä).