P4 1.8 vs. p4 Mobile 2.2 vs. Celeron 2.8

ccppuu

Eli on vanha 400 Mhz väyläinen kone, johon käy nuo muutaman euron prosessorit.
Mikä niistä on vakiona nopein ja mitä voi kellottaa eniten?

Mitä muistia suosittelette (olisiko paree 183Mhz pc3000 CL2,5 -suositus on DDR1 266 pc2100?)?

2

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 842

      Antaisin vanhan olla kakkoskoneena ja hae vaikka kierrätyskeskuksesta nopeampi. Löysin esim täältä:

      http://www.atk-huolto.net/

      ...samanlaisen koneen kuin siellä nyt on, Pentium 4 2.40 GHz, 512 MB, 40 GB.

      • Jos vanhaan saa muutamilla euroilla lisää puhtia, niin miksei sitä tekisi vaikka jättäisikin sen kakkoskoneeksi? Saahan kai se kakkoskonekin toimia sujuvasti vaikkei siltä sen ihmeempää tehoa vaadittaisikaan, ja monille riittää ihan ainoaksikin koneeksi vanhempi, kunhan sitä vähän parantelee. Itse en lakkaa ihmettelemästä, miksi monet joille riittää koneelta netin sujuva toimivuus, ja ehkä joskus jotain wordia ja exceliä, menee heti ostamaan muutamalla sadalla uuden koneen kun vanha ei pelitä, vaikka vanhan saisi monesti toiivaksi parilla kympillä.

        Aloittajalle:kun nyt tuskin edes metsästät mitään pelinopeuksia, niin varmimpana pitäisin kysymistäsi vaihtoehdoista oikean P4:n ostamista, Celeronilla saa kyllä suuremmat kellot mutta ne tahvaa muuten enemmän. Mobiilivehkeissäkin on panosttu eniten virransäästöön, joka pöytäkoneissa ei ole ongelma. Vaikka ei kai mobiiliprossut edes sovi samaan kantaan kuin pöytäköneiden prossut..

        Itse en vanhan koneen omistajana jaksaisi paljoa pohtia muistin nopeuksia, vaan pistäisin vain määrän maksimiin.

        Tietysti vastaamista helpottaisi tieto siitä mikä emo sulla on (merkki ja malli), se kuitenkin määrää sen mitä siihen voi laittaa. Edes prosessorikantaa et maininnut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2726
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      858
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      805
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      802
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe