Sain joululahjaksi öljyvärimaalaussetin ja olen kyllä ihan pihalla miten koko homma edes käytännössä sujuu.
Paketissa oli mukana pellavaöljyä (linseed oil), vernissaa (damar varnish) sekä tärpättiä. Minulla ei ole hajuakaan miten näitä käytetään ja mikä on niiden tarkoitus. Aineista pitäisi ilmeisesti tehdä jokin sekoitus, mutta millainen ja miten sitä sitten käytetään maalaamisen yhteydessä?
Entä kuuluuko öljyvärisiveltimien olla tosi jäykkiä ja melkein kivikovia?
Kysymyksiä maalausta aloittelevalta
8
2309
Vastaukset
- 0---0
Pellavaöljystä ja tärpätistä tehdään maalausneste öljyväreille. Maalaus aloitetaan vähärasvaisella nesteellä, käytännössä öljyä sekoitetaan vähän, n. 1:4 suhteessa tärpättiin (voi myös aloittaa pelkällä tärpätilllä). Jokaisen maalatun kerroksen jälkeen öljyn määrää lisätään. Aineet sekoitetaan mielellään kannelliseen kuppiin ja käytetään samaan tapaan kuin vesiväreillä maalatessa käytetään vettä. Sivellintä dipataan nesteessä ja sekoitetaan väriin (ohennetaan sitä).
Dammar vernissaa käytetään maalauksen suojaamiseen, se myös antaa kiillon tai mattapinnan riippuen vernissasta. Eli vernissa levitetään ohuena kerroksena maalauksen pintaan (työn täytyy olla kuivunut väh. 6 kk).
Siveltimiä on monenlaisia. Luullakseni tuo mainitsemasi "kivikovuus" johtuu uudesta siveltimestä. Kannattaa pestä se vedellä ja mäntysuovalla ennen kuin ottaa käyttöön, ja antaa tietysti kuivata ennen maalaamista.
Siveltimet kannattaa muutenkin pestä aina käytön jälkeen mäntysuovalla. (Niitä voi myös säilyttää ruokaöljyssä maalauskertojen välissä). - t.e.
Siveltimet on yleensä aluksi "kovetettu" (en tiedä millä), muistaakseni jotta pysyisivät siisteinä ennen myymistä, mutta jos kastelet ne vedessä kovuuden pitäisi lähteä pois.
Öljyvärejä voi käyttää joko suoraan tuubista laimentamattomana (jolloin koostumus on paksumpaa), mutta tärpätillä voi ohentaa maalia sekoittamalla sitä vähän väriin, jolloin siitä saa vähän ohuempaa. Näin olen kuullut. Itse en ole käyttänyt tärpättiä tai noita muita aineita, joten jonkun muun tietävän kannattaa ehkä kertoa tarkemmin!
Tärpätti on sitten aika myrkkyä, että sen kanssa ei kannata hirveästi läträtä. Ja muistaakseni pellavaöljy on itsestäänsyttyvää, esim. rätti jossa on öljyä.
Apua en siis halua peloitella että maalaus olisi joku vaarallinen harrastus, mutta itse en aikaisemmin tiennyt näitä, niin ajattelin kertoa, heh. Kumihanskat on muutenkin hyvät maalauksessa, kun niissä maaleissakin on kaikkea jänniä aineita!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pellavaöljy
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tärpätti - noviisi itsekin
En ole maalannut öljyväreillä, vesiväreillä kyllä. Jos itse harkitsisin öljyvärimaalausta, hakeutuisin ehdottomasti johonkin aloittelijoille tarkoitetulle kurssille, koska siellä neuvotaan perusasiat ja tekniikka. En suosittele, että alat omin päin opiskelemaan, koska oikeassa ohjauksessa vältät perusvirheet etkä kenties tärvele välineitäsi ja pääset lyhyessä ajassa pitkän harppauksen eteenpäin.
Maalauksesta on varmasti paljon kirjallisuutta, mutta jotta löydät tasollesi ja tarpeillesi sopivan, on eri juttu. Tähänkin voit saada apua kurssin vetäjiltä ja muiltakin kurssilaisilta.
Suosittelen. - Arttari
Voi käydä paikan päällä kyselemässä opettajilta. Ottavat jo alkaneille kursseille tuolleen!
- 8)
pellavaöljystä, dammarista ja tärpätistä tulee erinomainen maalausneste, jota voit käyttää koko työn ajan. Hajuton tärpätti ei tosin käy, koska se ei liukene dammarin kanssa. Eli: 1/3 osa tärpättiä ( ei siis hajutonta!), 1/3 osa dammar vernissaa ja 1/3 osa pellavaöljyä. Miellyttävän tuntuista ja nopeuttaa öljyvärin kuivumista, johtuen dammarista. Uusissa siveltimissä on usein arabikumia joka on vesiliukoista ja myrkytöntä.
- Arttari
Reseptejä löytyy maalausoppiasta! Yksi resepti on seuraavanlainen: 1 osa dammaria, 1 osa pellavaöljyä ja 5 osaa tärpättiä. Tuollainen auttaa maaleja kuivumaan nopeasti.
Hajultaankin hillitty, eli voi maalata kotonakin, kun ei maalaa kovin isoja pintoja kerrallaan. Ja hyvä tuuletus on tärkeää. Kuivatus esimerkiksi sähköhellan päällä telineellä, kun levyt ei kuumia tai ei käyttöä, jolloin hajut menevät pois tuuletuksen mukana.
- oil lover
Minulla on kotona Artmaten öljyvärituubit ja valmis pohja kokeilua varten sekä siveltimet, ja nyt sitten huomaan lukevani, että öljyväreissä on myrkkyä ja mitä kaikkea. Onkohan täysin epäviisasta edes kerran maalata öljyväreillä pienessä yksiössä, ilman mitään tärpättejä ja vernissoja tietenkin?
- taidetarvike
Öljyväreissä ei ole sellaisia myrkkyjä ollut vuosikausiin etteikö niillä voisi vapaasti maalailla suljetussakin tilassa (huoneistossa). Hanskat ei tarpeen ellei sinulla ole jotakin allergiaa, joka herkistää ihoa (ellet sitten sotke aivan älyttömästi).
Sitävastoin kaikki hajuttomat ja hajulliset tärpätit ovat haitallisia eikä niitä voi käyttää suljetussa tilassa. Tästä seuraa se, että et voi tehdä maalisekoitusta, joka sisältää tärpättiä kotona maalaillessasi. Tuohon maalisekoitukseen ei muuten tarvitse käyttää edes tärpätti, löytyy maalausnesteet tätä varten.
Hajuahan tuosta touhusta lähtee aina vaikka käyttäisit vesiohenteisia maaleja. No, refereoin tietty omiin maalaustarvikkeisiin mitä edustan (niistä löytyy turvaselosteet myös), joten ei näitä ohjeita ehkä voi kuitenkaan täysin yleistää.
www.taidetarvike.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803