Mikä maksaa Kelassa?

rahaton matkustaja

Kyllä on hidasta touhua Kelassa. Luin niiden nettisivuilta että matkakorvauksien käsittely on 2 viikkoa. Yli kuukausi on mennyt ja ensimmäistäkään euroa ei ole näkynyt, viikon välein olen matkakulukuitteja lähetellyt ja "sisässä" on jo monta sataa euroa "käsiteltävänä".

3

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikea järjestys

      ja työntekijöitä vain rajallinen määrä. Mikä kiire on jollain matkakorvauksilla kun muut tarvitsevat rahaa ruokaan?

    • Kysypä tiskiltä

      Minulla oli samantapainen tilanne. Kävin kysymässä, että missä viipyyvät. Virkailija kertoi, että heillä on kuukauden jono. Sain kuitenkin rahat parissa päivässä käyntini jälkeen. Virkailija sanoi, että jos muistan minä päivänä olen jättänyt hakemuksen, hän voi kiirehtiä niitä. Muutoin on kuulemma vaikeaa löytää sieltä nipusta hakemusta. Eli siis kannattaa tehdä niin, että laittaa itselle aina ylös sen päivän, kun on hakemuksen jättänyt ja jos ei ala kuulumaan, niin kysellä perään. Itse kerroin virkailijalle, etten pysty käymään sädehoidossa, ellen saa niitä edellisiä matkarahoja, kun sosiaalitoimi ei tällaisia kuluja maksa. He vetosivat siihen, että kela maksaa.

      • etryuhgj

        venyneet, kannattaa varautua..kuinkahan saatana sitä varaudutaan, soitamalla pankkiinko että varautukaa siihen että ette saakaan tässä kuussa yhtään mitään samoin voi sanoa vatsalaukulle että ruokaa ei tipu pariin kuukauteen, voi vittu kun tulis edes vaikka luonnonkatastrofi tai mikä tahansa ja veis kaiken pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      42
      4712
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2564
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1015
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      954
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      118
      911
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      874
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      825
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      810
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      49
      767
    Aihe