kastelli economy 130

helgavireeni

Päivää,
Ajattelimme rakentaa tuon kastellin economy 130 kun hyvä aika koittaa niin onko minkälaisia kokemuksia siitä? Onko siis ihmisiä jotka asuvat tai rakentavat sitä parhaillaan?
Minkä hintaiseksi tuli (ja mitä muutoksia teitte jos teitte)?
Asumme Pohjanmaalla ja vuokratontti on tarkoitus hankkia.
Luultavasti tuohon lisäämme ainakin takan ja terassin, onko tietoa minkähintaseksi kastellilta nuo tulevat?

kiitän asiallisesti vastanneita :)

16

3238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HT

      Itselleni on tulossa Economy 120. Olimme aikeissa ensin ottaa siihen kastellin eli siis uuniseppien vakiotakan, mutta totesimme sen auttamatta liian pieneksi meidän tarpeisiin. Painoa uuniseppien takalla on 1000 kg. Otimme tilalle nunnauunin takan joka yli tuplaten painavampi ja mielestäni myös paljon tyylikkäämpi. Se on tietysti makuasia. Vakiotakka oli hinnaltaan n. 4600 €, sis hormi, palomuuri ja kattokulkutaso. Nunnauuni kustantaa 7900 €. Terassin teen itse. Tulee varmaan kalliiksi teettää se kastellilla.

      Muita lisävarusteita Economy vaatii aika paljon jotta talosta tulisi viihtyisä ja toimiva. Näistä ehdottomasti suositeltavin on vino sisäkatto, joka muuttaa oleellisesti koko talon sisäilmettä. Muita välttämättömyyksiä, joista pitää maksaa on mm. vessanpytty pesuhuoneeseen, allas kodinhoitohuoneeseen, paremmat lauteet ja tähtitaivas saunaan, tuuletusikkunat makkareihin, parempi keittiö, säleverhot, lisäulkovaloja, vesihana ulos, sähköpistorasioita ulos ym. Kyllä niistä kertyy useampi tonni lisähintaa. Kannattaa pyytää tarjous niin siitä se selviää. Perusperiaatteena on että kannattaa aluksi satsata hieman enemmän. Jos lähtee näin isoon hankkeeseen, ei kannata säästää ja katua jälkeenpäin. Etenkin sellaiset asiat kannattaa toteuttaa suoraan mitä ei voi jälkikäteen enää tehdä, kuten esimerkiksi vinokatto. Muista myös vaikutus jälleenmyyntiarvoon.

      Perustukseen uppoaa yllättävän paljon rahaa. Hinta vahtelee paljon, riippuen perustamistavasta.

    • hgiurehgierhiu

      Pystyisitkö laittamaan noiden "lisävarusteiden" hintoja?

    • Beltsu 33

      Moi, päädyimme lopulta toiseen talovalmistajaan, mutta Kastelli oli yksi varteenotettavista vaihtoehdoista... Tosta Economystä vaan, että kannattaa vertailla hintoja suhteessa niihin lisävarusteisiin (siis takka ja ne terassit). Meille oli kans takka pakollinen ja jotain muuta pientä. Totesimme, että se Economy ei juurikaan tuonut säästöä sen takan jälkeen. Hintaeroa Hoviherraan oli pari tonnia ja ihan eri näköinen mökki sentään (vaikka ne ulkokrumeluurit toisarvoisia asioita onkin) ;)

    • pitäisikö varoa EKOA

      Uudessa Kastellin talossa jäätyy sanotaan rakentaja.fi foorumilla. onko siis näin?

    • valmis-home-paska

      Joo, kohta tovi tässä vitun ekonoomi-läävässä paskaa joka levy. Kaiken huipuksi alkoi lattiat turvota ja kas kummaa, kun piikatiin, niin paskaeristeet olivat painuneet kasaan ja olivat aivan märkiä. Ei pysy matto kiinni märässä laastissa!
      Raastuvassa katsotaan

      • Rakennuttaja

        Levyjen laadussahan ei ole mitään vikaa, ne ovat yleisesti käytössä olevia. Käytettävä eriste ei niinikään ei ole paskaa, mutta mikäli se on märkää niin kannattaa kysyä vastaavalta mestarilta että missä mentiin pieleen... Vielä sen verran tuohon märkään laastiin että Kastellilla mitataan kosteudet ennen asennusta, joten tässä tapauksessa lienee kirjoittajalla joku muu motivaatio kirjoittaa Kastellista negatiivista, onpa vaikea arvata...

        Kerro toki miten kävi raastuvassa :)


      • nsdfnkjsdbnv

        Haista valmis-home-paska.
        Eipäs taida Kastelli laittaa mihinkään muovimattoa ja laatta annetaan kuivua melkein puolivuotta, sekä vielä varmuuden vuoksi mitataan laatan sisältä onko kosteutta ennen pintamateriaalien laittamista.


    • pasteija999

      haha. Ei ole tainnut edellinen kirjoittaja asua economyssa päivääkään. Kunhan lämpimikseen kirjottelee.

    • Juusssiii

      Kerron oman tarinani kastelli economy- talosta etelä-pohjanmaalla. Järkevä paketti valmista haluavalle, ehkä. Olemme nyt asuneet omassamme kaksi vuotta ja erilaisia ongelmia on ollut. Rakennusvaiheessa(tämä kiinni rakennusporukasta) vikaan meni muutama isohko asia. Jälkimarkkinointi ei toimi ollenkaan, ketään ei tavoita. Kun rahansa saivat, ei enää kiinnosta! Edellinen taloni oli älväri ja täytyy sen toimintaa kehua hyväksi, homma hoitui!

      Ensimmäisenä eteisen-keittiön väliseinä rakentui puoli metriä väärään paikkaan, tästä johtuen eteiseen suunitellut kalusteet eivätkään sitten asennusvaiheessa mahtuneetkaan paikalleen.

      Toisena pesuhuoneen seinät rakentuivat aikaslailla vinoon. Lattiaa laatottaessa, laatoittaja ei saanut "hukutettua" kuuden sentin mittaheittoa suorakulmaisuudessa. Lisäksi ph ovenkarmin saranapuoli heittää pystysuoruudesta kolme senttiä!

      Kolmanneksi läpi talon oleva seinä on kuusi senttiä vinossa, pannen keittiökalustenurkan vituiksi!

      Tästä kaikesta KASTELLI hyvitti kauhean väännön ja kuluttaja-asiamiehen uhkauksilla 1000€! Jälkeen päin harmittaa, ettei tullut vietyä asiaa loppuun ja katsottua mitä se kastelli oikeasti olisi joutunut maksamaan..

      Tästä kiitoksena, en ainakaan suosittele kastellia kenellekkään, ja kerron tarinaa eteenpäin!

      • 206

        Ei sitten kumpikaan mestari tai sinä itte käyneet rakennusaikana tarkistamassa työnjälkeä.
        Neuvostoliittolainen sanonta pätee tähänkin "luottamus hyvä kontrolli parempi"


    • 10+9=19

      Kait niissä Kastelleissa jäätyy, yläpohjassa eristettä mahtuu 23cm laidoille.
      Yläpohjan höyrysulut on täynnä ilmastointimiehen mentäviä reikiä, heillehän ei kuulu hyrysulut, pelkästään ilmastointiputket.
      Kyllä Kastellin nykytouhu on sellaista, että pysykää kaukana kyseisestä merkistä.
      Varsinkin "muuttovalmis" on silkkaa huijausta.

    • Kyselijä?

      Millä tavalla se muuttovalmis on huijausta?

    • 6+19=25

      Muuttovalmiissa on huijausta sen aliurakoiden toteutus ja asiaakkaan työmäärän arviointi kauppaa tehdessä.
      Jos 100m2 muuttovalmiissa joutuu perustustöiden lisäksi tekemään yli 400 tuntia töitä tuskin voidaan puhua mistään "avaimetkäteen" talosta.
      Tuo aliurakoiden toteutus suunnittelua myöden on jotain, mitä ei enää tänäpäivänä kulutajasuojien aikana pitäisi olla.
      Vaikka sinulle myydään muka täysin tyyppitalo, johon muutoksiakaan ei voi tehdä, suunnitellaan talo mukamas uudelleen, suunnitelmia sinulle luovutetaan pelkät pistekuvat ja se mitä laitteita suunnitelma ja toteutus sisältää et sitten saakkaan mistään.
      Et tiedä millaiset vesikalusteet tulee kapuuaan ennenkuin ne on paikallaan, sama koskee sähköasennuksia, käytettävistä kalusteista ja valaisimista ei
      saa luetteloa edes pyydettäessä.
      Sähköasennuksiin sähkölämmitystalossa on varattu kolme työpäivää.
      LVI-urakkaan neljä tyyöpäivää.
      Ensimmäisen iskun tulevasta saat kun putkimiehet saapuvat työmaalle, kaivavat pohjan auki ja asentavat viemärit ojiin ja häipyvät paikalta, Sinä olet se joka täyttää ojat ja tasaa pohjan uudelleen ja tiivistää sen.....unohtikohan myyjä kertoa tämän.
      Pystytys urakoitsija voi tehdä talosi iltahommina, esim. 2 tuntia päivässä, Sinulle kuuluu tietenkin rakennuksen siivous ja tarvikkeiden varastointi ja niiden peittely. Joskus kun illalla 23.00 jälkeen alat peitellä lautakasoja ja siivota paikkoja, tulee jälleen mieleen miten ihanaa onkaan kun tuli valittua muuttovalmis. No onneksi on kuitenkin sanottava, että tätä kestää ainoastaan 8kk.
      Jos erehdyt huomauttamaan jostain asiasta, työmaata saatetaan seisottaa muutama viikko, tällöin on tietysti syytä levätä, että jaksaa nauttia sitten muuttovalmiista.

    • qwerty

      Joo. Kokemuksia on minullakin Kastellin kanssa takuuasioiden hoidosta. Eivät ole kiinnostuneita asioitaan hoitamaan, kun ovat rahansa saaneet. Laskevat sen varaan, että ei se kuitenkaan oikeuteen saakka asiaa vie.

      Kaikki, ketkä kokevat perusteltua epäasiallista toimintaa, niin kuluttaja-asiamiehelle heti yhteyttä ja siitä prosessi eteenpäin. Omallakin kohdalla sitten vasta heitä rupesi kiinnostamaan asian hoito.

      • Jukan myyjä

    • kipru

      Kastelli paras. Halvalla laatua ja nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4081
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      132
      3987
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      56
      3549
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3435
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3417
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      63
      3270
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2856
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2775
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2514
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2254
    Aihe