siivoojan palkka /kk

kumpi parempi

paljonko on siivoojan kuukausipalkka esim lassila ja tikan ojalla tai iss:llä

6

2597

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex siistijä?

      riippuu minkä verran teet työtunteja. Ite olin L&T:llä muutaman vuoden ja lähin pois, alko pikku hiljaa ärsyttämään se kun pompoteltiin, luvattiin lisää työtunteja ja sainkin mutta olipa hyvä sitten lähtee 3 kertaa päivässä töihin, monesti tunnin varoitus ajalla piti mennä. Ja ei voinut sanoa ei, muuten tuli huudot ja haukut. Palkka oli perseestä ja aina maksettu väärin. Mutta toisin voi olla toisella paikkakunnalla.

      • entinen L&T työnteki

        sain potkut, koska en suostunut heidän pompoteltavaksi. Tein työni moitteettomasti, mutta kun jouduin sairaslomalle ja päätin lähteä täältä Tampereelta Kotkaan. perille päästyäni työnantaja soitti että haluamme iltaan mennessä avaimet paikkaan jota olin siivonnut sairaslomaan asti ja kun en lähtenyt siltä istumalta avaimia viemään kotkasta asti sain potkut! Mieheni oli samaan aikaan monta kuukautta myös heillä "kirjallisesti" hommissa ja työntekijä pula oli suuri työkkärin sivuilla vapaana olevien työpaikkojen perusteella, mutta käytännössä töitä ei vaan ollut. Ystäviltä olen kuullut paljon kuinka palkkojen perään saa kysellä ja lisät saa hakea ammattiliiton kautta..


      • exx siistijä?
        entinen L&T työnteki kirjoitti:

        sain potkut, koska en suostunut heidän pompoteltavaksi. Tein työni moitteettomasti, mutta kun jouduin sairaslomalle ja päätin lähteä täältä Tampereelta Kotkaan. perille päästyäni työnantaja soitti että haluamme iltaan mennessä avaimet paikkaan jota olin siivonnut sairaslomaan asti ja kun en lähtenyt siltä istumalta avaimia viemään kotkasta asti sain potkut! Mieheni oli samaan aikaan monta kuukautta myös heillä "kirjallisesti" hommissa ja työntekijä pula oli suuri työkkärin sivuilla vapaana olevien työpaikkojen perusteella, mutta käytännössä töitä ei vaan ollut. Ystäviltä olen kuullut paljon kuinka palkkojen perään saa kysellä ja lisät saa hakea ammattiliiton kautta..

        eli muillakin paikkakunnilla L&T on samanlainen. Ite en kyllä ikinä erehdy siihen firmaan, ei oo järkevää nimittäin lähtee 3 kertaa päivässä töihin. Ja jso lähti tuuraamaan jotain toista työntekijää, sai iltakaudet ootella että pomo soittaa mistä ja milloin avaimet voi samana iltana hakee..


    • extra tyytyväinen

      Yksityisten palkoista en tiedä,mutta kuntapuolella maksetaan vähintään n.1600 €/kk,jos olet laitoshuoltajan ammattitutkinnon suorittanut ,jos tutkinto puuttuu tulee epäpätevyysvähennys - 5 %.Tämän lisäksi jos sinulla on työkokemusta saat 5-10 % kokemuslisää.Työtahti on sielläkin kiristynyt ,mutta on vielä inhimillistä ja taukojakin on riittävästi eli kolme (2 kahvi ja 1 ruokatauko).Ja jos sinun täytyy siirtyä kohteesta toiseen maksetaan siirtymäajalta ihan sitä normaalia palkkaa ja vielä jos matkat on pitkät niin saat bussilipun tai jos käytät omaa autoa siirtymään maksetaan kilometrikorvaus.Meistä pidetään muutenkin hyvää huolta .Siis miksette haen kuntapuolelle ???

    • L&T on kokeneiden ja suurien siivousfirmojen orjana olleiden suussa lähinnä vitsi.. :D eka lupaa pomo niin imelänä että töitä kyllä löytyy joka pv! tod. oot vaan tuuraajana..työsopimuks. on laitettu että vakituisena..teet epämääräisiä tuurauksia, ja peruspesuja ymm silloin kun kukaan muu ei jouda..joka toinen palkka on laskettu väärin! töitä saat kysellä..eipä oo..joo jossain 100km päässä ois..mee sinne joka pv linkalla.. :/ ei kiitos..lupaa tarjota toinenkin alue pomo töitä, noh nepä onkin täytetty ihmeen nopeaa..eipä oo töitä kun kerjäämällä, jotain paskahommia..!!!!! että sellanen on tämä sirkus.. :(

      • Anonyymi

        Ja HYMIÖIDEN KERA AIKUINEN IHMINEN KOMMENTOIT HYIH
        Siivoa suusi ja päääsi nellittäjä neiti nellö

        t. avaaja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe