Pitääkö paikkansa, että rossipohjassa on parempi mitä enemmän talon alla on tilaa ja siten myös ilmakuutioita. Toi 80 cm lienee minimi korkeus mikä talon alla pitää olla, mutta onko merkitystä jos on enemmän?
Rossipohja
4+9=13
71623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...sillä, että sen ryömintätilan kosteus on keinolla tai toisella hallinnassa eli riittävän vähissä. Normit lähtee siitä, että ryömintätilaa tuuletetaan "riittävästi" ja ettei rossipohjan eristyskyky ole liian hyvä, hukkalämpöä tarvitaan sen ryömintätilan kuivatuksiin, ja ettei sinne ryömintätilaan pääse vajovesiä ulkoa.
Teoreettisella tasolla lisäkuutiot voisivat lisätä varmuutta sen suhteen, että ryömintätilaan pääsevä kosteus ei nostaisi ihan niin helposti kosteusprosentteja huippuunsa, mutta toisaalta taas tuuletettavaakin olisi lisää - plus miinus nolla, veikkaan kokonaisvaikutukseksi.
Rossipohja on periaatteessa nykyrakenteella paksulla lattiaeristeellä toteutettuna aina kosteusongelmallinen.
Puurakenteisena vielä pahempi, koska homehtuu helposti. Ruotsalaisen Antimexin tutkimuksissa on päädytty siellä olevan vähintään 175000 uudehkoa rossipohjaista omakotitaloa homeessa.
Ongelma syntyy kun lämmityksen kuivattavaa vaikutusta ei enää ole.
Puurakenne == rossipohja!
Älä sotke ontelolaattoja rossipohjiin.
Minun yli satavuotiaassa mokissäni on rossipohja. Aika matala, noin 50 cm. Viimeiset 20- vuotta se on ollut talvet kylmillään. Ei minkäänlaista homeongelmaa. Johtuneeko siitä, että mokki on mäen päällä. Tuuletus pelaa eri tavalla, kuin jossakin montun pohjalla.
Jos on kosteutta niin pohjaan voi asentaa lämmityksen, esim. olosuhdevahti on tällainen. Rossipohjaa pitää aina vähän vahtia ja tuuletuksen pitää pelata.
kannattaisi tehdä talo pilareille ja rossipohja - rehellisesti pilareilla eikä valeta sokkeleita lainkaan vaan pilareiden välit harvalaudoituksella? Toimisi tuuletus hyvin eikä homehtuisi? Onko näin?
Kannattaa lukea tämä blogikirjoitus.
https://ainoakotini.blogspot.com/2023/11/tuulettuva-alapohja-on-merkittava.html