Labbisko?

LaSa

Olemma mieheni kanssa etsineet sopivaa rotua perheeseemme ja ajattelimme sen olevan labradorinnoutaja. Mutta nyt keskustelupalstoja luettuani olen alkanut empiä, onko rotu meille oikea. silmiini ovat pistäneet nämä labbiksen tekemät tuhot ja puhe siitä että harrastaa pitäisi kovasta, koska rotu on niin energinen. Onko se niin, että touhua pitäisi olla todella paljon tai koira tuhoaa kotia. En tahdo uuden omakotitalomme olevan heti aivan järsitty. Koiria meillä on ennenkin ollut ja tiedän että pentuna monet järsii jotain, mutta järsiikö tämä rotu enempi. Ennen meillä on ollut seurakoiria. Asumme pienellä paikkakunnalla, jossa harrastusmahdollisuuksia ei pahemmin ole. Tietenkin yksinkin voi harrastaa, mutta olimme ajatelleet että käymme pentukurssin koiran kanssa ja sitten tokoilemme kotona. Kilpailut meitä ei kiinnosta, kunhan kouluttaisimme koirasta "yhteiskuntakelpoisen". Koira saisi touhuta perheemme kanssa pihalla ja lenkeillä metsässä, kesällä käymme myös paljon mökillä uimassa, mutta emme olleet sen kummampia ajatelleet harrastaa. Miltä kuulostaa? Sopisiko labbis meille?

3

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusteella

      labbis sopii teille mainiosti. Kodin tuhotyöt ovat yleensä pentujen hommaa ja mitä enemmän pennun kanssa ollaan, sen vähemmän tuhoa koti kohtaa. Aikuiset labbikset ovat jo yleensä rauhoittuneet niin etteivät hirveästi tuhoa. Oletteko harkinneet ottavanne aikuista koiraa? Nykyisin näkee myös luovuttavan aikuisista hyväluontoisista perhekoirista. Aikuisia labbiksia ei ole ihan niin paljon tarjolla kuin pentuja, mutta ilmoituksia näkee aina silloin tällöin esim. labradorinnoutajien rotujärjestön sivuilla.

      • onnellinen omistaja

        Ottakaa vaan labbis. Meillä on nyt 2½-vuotias ja tuhot rajoittuu pariin halppis crocksiin. Eikä me harrasteta sen kummempaa koiran kanssa. Ihan tätä peruskotioloa. Lenkeillä tietenkin käydään ja koira on meillä mukana ulkona, mökillä yms. Pentuaikana meillä oli parista kompostikehikosta tehty häkki, jossa koira oli yöt sekä yksinollessa. Tämäkin esti tuhojen tekoa.


    • 1 labbis

      Aikuisena tuhoa jos se ei saa riittävästi liikuntaa ,tekemistä käy levottomaksi aikuisenakin.Vaatii vähintäänkin reipasta ulkoilutusta päivittäin eikä pelkkiä lyhyitä pissareissuja.Labbis on pentu monta vuotta ennen kuin alkaa kunnolla tasaantumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7807
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4533
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      31
      4295
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3559
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2723
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2605
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2313
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      30
      2301
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2023
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      43
      1581
    Aihe