Miksi miehet eivät puhu totta vaan ovat kieroja valehtelevia ja luulevat että naista voi jymäyttää 3 nolla.
Miehet
onnenkapy62
481561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Aika raju yleistys. Sinut on ehkä petetty, mutta se ei tarkoita, että kaikki miehet valehtelisivat.
Kaikkinaiset Yleistykset saavat meikäläisen niskapöheikön pörhölle.
Kuinka voi tietää, että Kaikki jotain tai kaikki Miehet tai kaikki Naiset sitä tai tätä.
Toki on miehiä, jotka valhettelevat NIIN paljon, että huh huh, mutta onhan niitä naisiakin,
jotka vääntelevät erheellisiä lausahduksia. Molempia tyyppejä oon tavannut, mutta ei tulisi mieleenkään
yleistää.
kun tuollainen väite heitetään perustelematta sitä mitenkään, pistää miettimään, että mikä oli kirjoittajan motiivi. Haluaisin nähdä yliopistotutkimuksen, joka väitettä tukee.
Joo ja Jep, teikäläinen sielä kirjottelee meikäläisen sormilla:)
Oikeastaan en meinannut koko aloitukseen pistää mitään, kun oon niin moninaisia kertoja
paasannut, että hyh-hyh Ei saa yleistää. Luin sun vastauksesi, niin näin sormeni lähtevän liikkeelle
ja kattelin niiden kirjoittavan sulle oman myötäilevän kommenttini.
Oon jo pikkusen tottunut, että palstalla ei läheskään aina perustella mielipiteitään.
Alkuaikoina joskus pisti NI-IN vihaksi, että oikein hiki ohtahan tiraji:)
Ei valehtelu-tutkimusta pystyisi edes tekemään. Heh, tutkimuksessa joka toinen valehtelisi, ettei valehtele ja joka kolmas sanoisi, että valehtelee, koska valkovalehtelisi ja pitäisi sitä suuuuurena valehtelemisena, vaikka ei valehtelisikaan mitään tärkeää. Ja mitähän ne muut sitte sanois.
Okei meni vähän overiksi mun vastaukseni. Mutta menkööt tai tulkoot.
enkä kirjan nimeä, mutta tästä on kirjoitettu ihan kirjakin. Tosin näkökulma on äkkiä ajateltuna vähän outo. Nimittäin siinä puolustetaan valehtelun etuja.:-) Siis, mitä siitä seuraisi, jos kaikki puhuisivat aina totta? Sietää miettiä sitäkin.
Mitäs jos yrittäisit vielä kaivella ja hämmentää ja ronkkia ja kiännellä ja viännellä ja nyppiä ja kutitella sun pääkopan sisustaa, jos vaikka sieltä yhtäkkiä putkahtaisi muistuma, joka toisi sun silmien eteen sen kirjan nimi ja kirjoittaja. Voisinpahan vaikka sen lukaasta.
Olisikohan siinä käsitelty asiaa siinä mielessä, että jos törähyttäis päin pläsiä toiselle jotakin sellaista epäoleellista totuutta, joka saattaisi vaikkapa vaurioittaa tai loukata tai jotenkin muulla vastaavalla tavalla tuottaa negatiivista "juttua" vastapuolelle? Tommonen noin yhtäkkiä tuli mieleen.
havainnon tehnyt joskus, että kovin suorapuheisten ja suorien ihmisten kanssa saattaa olla vaikea tulla toimeen. Mietitään, jos se sieltä ilmestyisi.:-)
Palaan, jos saan sen selville.
Voi hyvänen aika sentäs, kun mun mieleen juolahti yks kaverini, jonka kanssa kuljettiin yhdessä tanssipaikoilla.
Minä olin 14v ja kaverini oli 15v. Kaverini oli NIIIIIIIIN suorasanainen, että järjestään Joka kerta jossakin vaiheessa mun naama tuli häpeästä punaiseksi.
Esim. jos joku mies(poika), jolla oli hänen mielestään liian lyhyet housunpultut, tuli hakemaan tanssimaan,
niin hän kieltäytyi sanomalla "Mee jo muualle, sulla on housut puolitangos, en tuu tanssimaan"
Tai "Sää haiset hielle, mee kauemmas" Tai "Sä oot niin KAUHIAN näkönen".. tai muuta vastaavaa. Myös linja-autossa hän väläytteli jos jotakin vieraitten ihmisten ulkonäöstä muiden kuullen, että suorastaan häpesin silmät maalle.
Toissapäivänä aloin epätoivon vimmalla miettimään yhden ihmisen nimeä. Nimi oli kadonnut ties minne.
Eipä hätiä mitiä, kun muistin mainion kikan, jota oon joutunut käyttämään monen monituista kertaa.
Mikä kikka?
Noh, lähdetään Aakkosista. Tälleen se menee: AA, At, Ap, As, Ak.....jne...Sitten BEE, Ba,Be,Bi....jne...
...Sa Se Si Su SY.... tai Ta Te Ti jne... Siis kaikki aakkoset läpi. Yleensä se aakkosten jossakin välissä tulee mieleen. :) ihan oikeesti tosi hyvä muistinvirkistyskonsti.
Uskon tuon tempun mahtiin, mutta tämä kirja on sellainen, jota en itse ole lukenut, mutta olen kuullut jossain radio-ohjelmassa siitä puhutun ja kirjoittajaa haastatellun. Googletin ja siellä oli joku Ari Turunen, joka on kirjoittanut valehtelusta tietokirjan, joka paneutuu valehtelun historiaa, mutta tuskin se se on.
Sen siis muistan, että siinä käytiin läpi sitä, että tutkimusten mukaan jokainen ihminen valehtelee ainakin jossain määrin ihan vain sovun säilymisen vuoksikin.
tutkimusta, että elämää on tutkimusten ja kirjojen ulkopuolellakin.
Miksi aina vetoat johonkin tutkimukseen/kirjaan?
Puuttuuko sinulta uskottavuus omasta mielestäsi muuten.
Ei millään pahalla.
kun esitetään väite ilman perusteluja, siitä puuttuu uskottavuus. Vetoan tutkimuksiin ja tieteeseen siksi, että ne antavat ainoat vakavasti otettavat argumentit puhuttaessa melkein mistä vain.
Sikäli myös, että tämä on keskustelupalsta, ei mikään tohtorinväitöstilaisuus.
Ei mitään, kysyin vain kun kiinnosti, kiitos vastauksestasi!
että, liian suorapuheisuus varsinkin jos tuolla julkisella paikoilla joutuu live-elämässä tämän kohtaamaan ei haittaa jos, kahdestaan...;))) no, minullakin oli kerran yksi oikein hyvä työkaveri (nainen) joka oli kyllä todella suorapuheinen. Kerran muistan kun olimme kahdestaan tuolla keskustassa mekin shoppailemassa...(= siis töiden jälkeen toki;))) ei työaikana...No, olimme jossain Tarjoustalon tapaisessa halpamyymälässä...siinä sitten pois lähtiessämme sattui kadulla kävelemään meitä edellä *TODELLA KAUNIS nuori nainen ( mutta venäläinen) jolla oli hänelle erittäin häntä pukeva mielestäni erittäin kaunis hame päällä...siis pitkä missä takana tämä halkio..no rohkea mutta, tämän nuoren naisen päällä todella tyylikäs...tämä työtoverini päästi suustaan *SUUREEN ÄÄNEEN oman mielipiteensä: kamala ihan hutsun näköinen ja vielä osoitti sormellaan tätä nuorta upeaa naista kohti....Olisin siinä tilanteessa todella mielelläni ollut jossain muualla kun hänen kanssaan....häpesin niin, häpesin niin, hänen suorapuheisuuttaan;))) Olisin halunut vajota maan alle;))) En sitten tiedä...oliko hän oikeesti kateellinen itse kun ei oikein minkään näköinen;))) sellainen ihan tavallisen näköinen suomalainen nainen jolla tavallinen kroppa... jolle tuollainen hame ei olisi kyllä edes sopinut, hänen jalkansa eivät olleet yhtä upeat ja solakat eivätkä kyllä edes pitkät;)))....? Tämä teki hänestä ruman naisen...taas minusta..häneltä puuttui tyystin híenotunteisuus ja tilannetaju...muuten kyllä TODELLA rehellinen ja mukava ja ihana työtoveri...luotettava ja auttava...ja kaikkee;))) ei siinä mitään...
Tsau:Friidu
en ole kuitenkaan katkera....ehkä se vaan opetti ettei kaikki elämässäni kohtaamani miehet suinkaan ole mitään pettureita ja epäluotettavia yksilöitä hänessäkin oli mahtavan ihanat puolensa joita ikävöin vieläkin..upea mies monella tapaa......vaan elämässäni minäkin kohdanut ihania miehiä jotka, jostain kumman syystä? Siis todella oikeesti dorkia tapauksia koska...haluavat jakaa elämäni siitäkin huolimatta että, minä olen minä...siis korostan tätä siitäkin huolimatta;))) kanssani. Jopa menemällä kanssa avioon saakka.... Tällainen yleistäminen että, KAIKKI..jo sanana tuo KAIKKI...suomenkieli on itselleni erittäin vaikeaa..mutta, jos sanotaan KAIKKI sehän tarkoittaa että, sinun täytyy tuntea KAIKKI MIEHET? Se sentään jos, ajatellaan ihan järjellä tätä asiaa on aika mahdotonta ihan käytännössä matemaattisestin ajatellen valtava määrä miehiä?...ajattele kuinka monta miljardia ihmistä maapallolla on....ja tuo väkiluku jakautuma miehiin ja naisiin suunnilleen fifty-fifty....naisia taitaa muistaakseni olla prosenteissa ehkä enemmän...Kuitenkin olemme yksilöitä tässäkin...on ihmisiä jolle kaikki ovat pettäviä ja kieroja valehtelijoita on oma kannattajakuntansa...ja sitten on meitä jotka näemme kaikesta kokemuksestamme huolimatta tuo asian toisin...tai katsomme sitäkin toisin... Olemme niin erilaisia. Toivon, sinulle että, kohtaat ihmisen (miehen) johon voit ja uskallat luottaa jälleen..pettymyksestäsi huolimatta..jos, niin vain itse tahdot...Valinta on sinun...Päätämme näistä asioista viimekädessä ainoastaan itse....siksi ei tuo yleistäminen KAIKKI oikein istu...ainakaan minun arvomaailmaani ei sitten mitenkään...
Tsau:Friidu
toivot siis, että löydän miehen? Niinkö? Mutta, mutta kun olen heteromies, niin mites tuo noin menee? :-DDDDDDD Taisi mennä vastaus hutiin.:-DDDDD
siis kelleköhän mun piti vastata;))))) Sulle tietysti toivon hemaisevan sihteerin....öhöh...Ihan dorkaa edes kysyy multa tollasta...(sanoo sihteeri ja hyvä ettei siihen lisää sanaa PAH! ja ole tuohduksissa Arvoisaan Pj:jaan...jällen kerran...MIEHET!
Tsau:Friidu
vastata aloittajalle.:-DD
Minä ainakaan en ole ketään jymäyttänyt.
Hyvän kotikasvatuksenkin olen saanut.
Ei minuakaan ole jymäytetty, ainakaan naiset.
Yksi kulkukauppias jymäytti kolmenkympin edestä, mutta se oli mies, ja minä vedän sen munista hirteen, jos vielä ilmaantuu.
uskovat kaiken ja antavat jymäyttää itseään?
menee huonosti. On pikavippejä, työttömyyttä ja alkoholismia. Kun ei pysty entiseen miehenmalliin, on valehdeltava. Suomalainen mies ei oikeastaan ole koskaan ollut itsenäinen. Äidin poikia ovat.
Mitenkähän rikas tämä maa olisi, jos täällä olisi kunnon miehiä, eikä tällaisia surkimuksia.
tosi napakka vastaus, kiitos nauruista k-kotton.
lyhyesti ja ytimekkäästi siinä kaikki;))) Hyvä Kalle!
Tsau:Friidu
Älä vaadi mitään, niin et tule petetyksi. Elämällä vaan päivän kerrallaan odottamatta miltään liikoja elämä antaa juuri sen mitä tarvitsee.
jos sinulla on moisia kokemuksia, minulla ei ole.
Miehet, niin kuin naisetkin, ovat kukin yksilöitä, kaikilla on omat tapansa. Ei voi sanoa, että kaikki miehet ovat sitä tai tätä.
Eivät naiset, kaikki ainakaan, ole kananaivoja, joita mies voisi pyörittää, kuin lankakerää.
Se on jo loukkaava ajatus naissukupuolta kohtaan.
Jos onnea etsit, parempaa onnistumista sinulle toivon!
Keskustelussani nuorehkon, Suomessa opiskelevan venäläisen naisen kanssa ilmeni hänen suomalaisiin miehiin kohdistama ihailu.
Painavin syy oli rehellisyys.
Alkuvaikutelma oli kuulemma tyhmän nihkeä mutta tutustuttuaan paremmin hän havaitsi sen harkinnasta johtuvaksi luotettavuudeksi.
Ihaili tapaa jossa suomalainen mies tarkoittaa mitä sanoo!
Ikävää jos sinulla on voittopuolisesti ikäviä kokemuksia!
otanta venäläisestä naisesta.
Mahtaisiko maatuska, vinkkeleissään, huivi syvällä päässään, kysyttäessä, olla samaa mieltä?
Kaikki ( muutama ) henkilökohtaisesti tuntemani Venäjältä ja Puolasta Suomeen naidut naiset kokivat tulleensa petetyiksi.
Nämä hurmuritussuraukot eivät kotoisessa ympäristössään olleetkaan niin rikkaita kuin olivat antaneet ymmärtää.
Eräs Unkarista naitu nainen teki poikkeuksen. Kertoi ukkonsa kertoneen olemisensa puitteet pikemminkin vähätellen kuin liioitellen.
Venakoiden keskuudessa en ole pystynyt tekemään tilastolliseti suuntaakaan antavaa galluppia.
On siis tyydyttävä tuohon yhteen, johdonmukaisesti esitettyyn ja hyvin perusteltuun mielipiteeseen.
Uskoisin kuitenkin kotoisten uroiden olevan hieman luotettavampia kuin esimerkiksi Kreikan ja Turkin adonikset.
Yksi sukulaistyttöni tyttökavereineen tuklivat kahden marokkolaispojan perusteellisesti höynäyttämäksu.
Ei tämäkään riitä tilastolliseksi näytöksi mutta minulle, hyväuskoiselle, se on kuitenkin suuntaa antava.
Noista maatuskoista!
Tuskin kukaan edes yrittää höynäyttää heitä?
Luonto suojelnee?
Tässä iässä on jo niin paljon "huoramiehiä" itsekeskeisiä itsensä viihdyttäjiä jotka viis veisaavat toisesta osapuolesta. Oudointa on, että esim psykiatrinen hoito ei ole tätä luokitellut asianmukaisesti mielensairaudeksi. Sillä ongelma vaikuttaa kuitenkin koko yhteiskuntaan erittäin näkyvästi ja osoituksena siitä on hälyyttävät sinkkutilastot.
Naimisissa oleva reteä herrasmies lähtee siis ystäviensä kanssa hieman tuulettumaan, sillä elää itsekkäästi rakentamallaan avoimessa suhteessa. Silti ravintolaan päästyään unohtuu hänen asemansa ja kuinka ollakkaan hän näkee pariutumistarpeessa olevia naisia jotka etsivät omaa kumppania perustaakseen perheen. Huora luonnollisesti valitsee kiintoisamman tapauksen jota lähtee häiriköimään usein myös ystäviensä avustuksella useamman itsekeskeisen narsistin voimin. Hän osaa lipevän naistenmiehen taidot ja valheillaan häikäisee naisen, mutta kas ollakkaan hän ei olekkaan rakentamassa parisuhdetta ja katkeroittaa naisen toisensa jälkeen uskomaan, että miehet ovat itsekeskeisiä. Itseänsä kaupittelija usein vielä mieluiten häiriköi nuorempia naisia ja kaikki ovat onnettomia. Sinkkumiehien on vaikea heitä enään tästä parantaa. Sairas sairas itsekeskeisten hallitsema maailma jossa ei kunnioiteta enään mitään arvoja, eikä toisten tunteita.
Minusta kuvaat hienosti nykymaailman menoa. Sinkkutilastojen lisäksi kärsivät myös lapset ja nuoret monin tavoin. Iso ongelma ja vaikuttaa todella koko yhteiskuntaan.
huoramiehiä on? Mistä olet tuon "paljon" vetäissyt? Perustuuko se Stetson-menetelmään vai tietoon? Itsekeskeisyys tai narsismi eivät ole mielisairauksia, vaan luonnehäiriöitä. Tämä tieto olisi saatavissa lukion psykologian perusteet kirjasta.
Toiset elävät ja toiset lukevat kirjoista toisten elämästä. Ehkä tämä edellinen kirjoittaja on ihan itte osannut päätellä näin. Paljon on paljon, ei eksaktia tietoa.
Älkää hyvät naiset etsikö niitä pariutumis tarpeisiinne sopivia miehiä ravintoloista. Tietysti se on monelle ainoa paikka missä tavata ihmisiä. Joku etsii kavereita joilla on samat intressit ja joku vaan ryyppyseuraa, tai haluaa vaan tavata uusia kasvoja.
Tai ihan sama, mutta ei kannata valittaa, sillä ravintolat ovat puolillaan aktiivisia pelkästään parittelunhaluisia miehiä ja naisia. Toinen puoli taas arkana istuu ja odottaa että koska se prinssi tai prinsessa saapuu kultaisilla vaunuillaan.
Minä ainakin kierrän moiset paikat kaukaa :)
Moni muukin varmaan. Ainakaan seuraa en menisi hakemaan. Löytyyhän sieltä "ystäviä", mutta vääränlaisia.
sitten on? Kirjoitellaan ja lirkutellaan naisille ympäri Suomen niemen ja odotellaan kesää ja lomaa että päästään polkasemaan kiesillä eri puolilla Suomea asustavia "mesimättäitä":(( Jokainen luulee olevansa se AINOA. Kannattaa taas skarpata naiset kun kesään on vain muutama kuukausi ellei sitten halua tulla kusetetuksi ja hyväksikäytetyksi...
6/0
ehkä Sinusta näkee, että olet höynäytettävä...Ainahan näitä Auervaaroja on ollut sekä miehissä että naisissa...Parempi kun pitää pimpin pöksyissä ja rahat tilillä...
suomalainen mies hakee hoivaajaa,kun ei ole itsenäinen.
Olen olan yli seurannut netissä chattailevaa miestä. Jotensakin tämä on herättänyt monenlaisia tuntemuksia. Mies todella osaa "asiansa" ts voittaa nämä naiset puolelleen sujuvalla lepertelyllä mutta kyllä tämän äijän naissuhtautumisessa on jotain kieroutunutta. Raaka totuus on hänen kannaltaan, että homma toimii hyvin ja hän esittelikin saaliinsa sekä kertoi ketä hän on käynyt panemassa, tähän mennessä.
Nämä naiset sitten. Sieltä löytyy yksinäisiä oikean suhteen hakijoita, seksisuhteen hakijoita, yksinäisiä "reppanoita" sekä "paskiaiset". Paskiaisilla tarkoitan naisia, jotka riisuvat pöksyt pois, istuvat kamerakännykän päälle, ottavat kuvan ja lähettävät sen.
Cest la vie
Oletettavasti siksi, että persoonasi ikäänkuin kerjää valehtelemaan ja kusettamaan. Suuremmalla osalla naaraksista kokemukset eivät ole kuvaamasi kaltaisia.
persoona kerjää valehteleen ja huijaan..?)
Vaikka oon samaa mieltä kuin alkupuolella ketjun, ettei voi eikä pidä yleistää.
Tuohon minäkin haluaisin saada vastauksen, mikälainen mies yleensäkin lähtee valehtelun tielle oli vastassa sitten minkälainen nainen tahansa niin peili saapuu aina takaisin peilaajaan.
Seikkailunhaluinen, ruoho aina vihreämpää aidan toisella puolen, tasapainoton, ei tuu koskaan onnelliseksi?Voi varmaan olla nainen yhtä hyvin..
Mutta jos on kovettanu itsensä tarpeeksi, ei sitä ehkä ite huomaa että on onneton..
Vaan se herkempi osapuoli jää nuolemaan haavojaan..
Pelkkää oletusta siis :)
yleistät? ainakaan mulla ei ole tommoista jymäyttäjää kohdalle osunut
Tyhmää voi jymäyttää. Tämäkin provo on täällä nähty kymmenet kerrat joten tyhmyydestä taitaa tässäkin tapauksessa olla kysymys.
kusikeppejähän ne ovat! Ykskin kirjoittelukaveri ehdotteli tapaamista ja tein pienen testin ja kirjoittelin muka eri ihmisenä ja sain niin mielenkiintoisia asioita selville että kyllä tapaaminen jää haaveeksi sille tyypille;DDDDDD Nauran minä mokomille pukillepyrkijöille jotka luulevat olevansa ovelia mutta kyllä nämä matkarakastajat kompastuu omiin ansoihinsa. Älä ota ketään vakavasti ennen kuin on läpäissyt testit eikä siltikään miehiä kannata ottaa niin vakavasti että kannattasi surra jos on petturi. Kyllä petturit yleensä saavat takkiinsa vielä moneen kertaan!!!
Miksi noin ajattelet? Kuka antaa viedä, kysyisin ennemmin? Miksi et tutustuile ihmiseen ensin ja etene hitaasti, voit tarkistaa hänen kertomaa monin tavoin jos vain haluat.
Jokainen on oman onnensa seppä sanotaan, ja näillä vuosilla ei pitäisi enää niin kiire olla et jotain uskoo vain suinpäin?!
Kun avokkiini tutustuin 21v sitten, emme todellakaan rynnänneet kapakasta yötä yhdessä viettämään, soittelimme ja tapasimme seuraavana viikonloppuna sovitussa ravintolassa, hän oli voimakkaasti humalassa, join oluen ja sanoin poistuvani kotiin....hyvää illanjatkoja vaan!
Oletin sen olevan siinä, vaan ei ollut....Ja todella olin alle 40v silloin. Kerroin etten ikinä en kuunaan huoli viinahakuista miestä, sitä olin nähnyt lapsuudessani liiaksikin.
Hänellä oli hiljan päättynyt pitkä avioliitto, ja minä en halunnut olla lohduttaja, ja pyysin palaamaan minuun sitten kun on surunsa surrut.
Olimme useita kuukausia vain puhelimenkautta yhteydessä, kertaviikkoon suunnilleen, ja kai siitä jotain saimme kun jatkoimme, kuten kerroin kohta on 22v täynnä. Minä en huolinut erotuskaansa potevaa miestä, halusin tuskattoman... omat asiansa läpikäyneen ja niistä irronneen.
Sinua kohdellaan niin kuin sallit, on vastaus kysymykseesi.
Naiset sallivat sen ja ovat hyväuskoisia; helppoja jymäyttää ;) Ei sen kummempaa! Ja homma toimii toisinpäin eli naiset jymäyttävät miehiä samalla tapaa eli kosto elää kumminkin päin. Huonoa tuuria joutua juuri katkeroituneen ja kostonhimoisen saaliiksi ja kokea tuo kaikki. Iän myötä viisastuu eikä ole toivottavasti jymäytettävissä kovin helpolla. No, katkeraa olla yksin mutta parempi niin kuin tulla huijatuksi!