Betonivaraaja

taas patentti?

Olisiko tässä patentin paikka. Talon alle tehdään talon pohjan kokoinen 5 metriä syvä betonikakku, jota lämmitetään kesällä kaikin keinoin aurinkoa käyttäen. Talon katolla sähköpaneelit ja niistä piuhat kakkuun, tai jos on tehokkaampi niin vesipaneelit ja putket kakkuun. Kakussa olevia kanavia pitkin voisi helteillä puhaltaa 30 asteista ilmaa suoraan kakun sisälle ja saada lämpöä talteen. Kakun lämpöä olisi tarkoitus käyttää joulu/tammi/helmikuun aikana kun pakkaset kovia ja ILPin teho ei täysin riitä. Betonikakku olisi eristetty joka puolelta ja taloon tulisi kanavia jöötin sisältä. Mutta olisiko tuolla varatulla lämmöllä mitään merkitystä, paikkana etelä Suomi ? Paljonko energiaa jöötissä olisi jos se syksyllä olisi 60 asteinen jos sen siihen saisi ?

6

1970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • klöä'.

      Tommonen betonimäärä maksaa helvetisti miten olis tiivistetty 2-laatuinen hiekka,varauskyky melkein sama.

    • > ... talon pohjan kokoinen 5 metriä syvä betonikakku

      kalliollako? eikö lämpö silloin mene kallioon?

      savimaassako? taitaa "vähän" painua ... vaiko tosikallis paalutus? talo on höyhenenkevyt tohon kakkuun verrattuna

    • 140 neliön talo 5 metriä syvä hiekkalla täytetty kuoppa ==> V = 700 m3. Hiekan ominaislämpökapasiteetti 0,75 (hatusta, mutta betonilla 0,75 ja savella 0,88) . Alkulämpötila 60 C ja loppulämpötila 7 C (maaperän lämpötila)

      Energiaa em. tiedoilla 28 000 kWh.


      Systeemin hinta
      - Kuopan 700 m3 kaivaminen
      - 700 m3 maan pois vieminen
      - Kuopan reunojan ja pohjan eristäminen 400m2 esim 100 mm paksua sytroxia
      - soraa 700 m3
      - sorakuopan lämmöntuontiputkisto
      - Sorakuopan lämpöpumpun putkitus
      - aurinkokeräimet yms.
      - huh huh.

    • halvempi

      Miksi talon alle? Mitä jos hankkisi tuhannen neliön tontin ja lämmittäisi maata kesän auringolla ja ottaisi talvella siitä erergiaa kompressoritekniikalla?

    • 8

      Veden ominaislämpökapasiteetti on parempi. Vesi on paljon halvempaa. Vesi lämpiää tasaisemmin ja luovuttaa lämmön tasaisemmin.

    • suolavaraaja

      On noita vaihtoehtoja pähkitty jo joitakin vuosikymmeniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3682
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      29
      3245
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2730
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      23
      1528
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe