Jeep Grand Cherokee 4.7 kulutus ?!

fhjjykhl

Mikä mahtaa olla käytännön kulutus (kaupunki/maantie/yhdistetty) tuolla moottorilla ? Tuntuu että monesti ilmoitetaan reilusti alakanttiin ja joskus taas menee ilmoitettua pienemmällä. Voisiko joku joka kyseisellä koneella olevan jeepin omistaa/on omistanut kertoa vähän kulutuslukemia ? Tietysti riippuu paljon ajotavasta, mutta kuulisin mieluusti kokemuksia..

5

5836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostadieseli

      Kaupunki 25-35l/100km.
      Maantie 13-16 riippuen ajotavasta.
      Iso lompakko oltava kun noilla bensavehkeillä ajaa!

      • V8 4,7

        Paskapuhetta. Itselläsi ei ole todellista kuvaa asiasta. Minulla on lähes pelkkää nurkka-ajoa ja keskikulutus on 15,4 l/100 km.


    • 1+9=?

      Keskikulutus ollut WJ:ssäni (ei H.O.) noin 15.5l/100km kesällä ja 17l/100km talvella. Ajotapa ei sieltä taloudellisimmasta päästä ole, eikä noihin lukemiin sisälly säännöllistä moottoritieajoa. Eihän tämä halpaa ole, mutta ei mielestäni kallistakaan, kun kokonaiskulut suhteutetaan ominaisuuksiin (edellyttäen, ettei huoltoja teetetä autokeskuksella). On GC:llä eteneminen muutaman hassun bensalitran arvoistakin.

    • evap

      tällä hetkellä ja tänä talvena seka-ajossa 15.4 litraa/100km.

    • 4.7 Overland

      Kulutus on maantiellä n. 11 L/100km ja kaupungissa 17 L/ 100km
      Keskikulutus ajotietokoneen mukaan ollut 13,9 L /100km
      Kulutukseen vaikuttaa paljon ajotyyli, ja täytyy nyt muistaa että kyseessä on yli 2000kg painava nelivetomaasturi jonka moottorina on 260hv V8.
      En silti vaihtaisi dieseliin kun ajokilometrejä tulee alle 10000 vuosittain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      99
      1126
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      742
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      36
      646
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      556
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      510
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      502
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      500
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      457
    9. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      41
      454
    10. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      451
    Aihe