Pekingiin keväällä

muurille menijä

Olemme menossa Pekingiin. Onko kenelläkään kokemuksia Tiananmen Best Year Courtyard Hotellista? Matkamme jatkuu Amsterdamista China Southern Airlinesilla, jos siitä jollain kokemuksia niin olisi kiva kuulla. Hyviä shoppailupaikkoja? Hotellimme lähellä Kielletty kaupunki.

2

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Beijing...

      Hotellista ei ole tietoa muuta kun et näyttää olevan turistin kannalta keskeisellä paikalla.

      Wangfujing ostoskatu 200-300 m päässä, josta löytyy esim Oriental Plaza. Turistien suosiossa on tietysti myös Silk Market, metroasema Yong'anli. Silk Marketista noin 800-1000 m pohjoiseen on The Place ostoskeskus. Edelleen siitä kilometrin pohjoiseen Chaoyangmen outer street varrelta elektroniikkaa. Kaikki ei välttämättä ole aitoa. Reilu kilometri taas pohjoiseen jossa on uudehko The Village. Hotellin länsipuolelta voi mainita Xidan ostoskadun, joka on 1 metrolinjalla ja Xidan asema.

      China Southern yhtiöstä voin kertoa et kerta riitti mulle. Lensin muutama vuosi sitten saman AMS-PEK välin. Valitsin ihan koemielessä CZ mannertenvälisenlennon, kun olin Kiinaan aiemmin jo lennelly AY, LH, KL, AF, SK, CA. Koneena CZ:llä sisätiloiltaan kärsineen olonen B777, palvelu tyypillistä kiinalaista, lämmintä olutta ja ekan kerran jäi lentokoneruoka syömättä. Olen tämän jälkeen maksanu mielellään muutaman kympin lennostani enemmän että olen päässy esim KLM kyytiin.

      • Juuso Juusto

        Toinen ääni China Southernia vastaan. Ihmiset puhuvat lähdön ja laskun ja jopa lennon aikana kännykkään. Hortoilevat käytävillä eivätkä sirot lentoemot saa mitään rotia matkustajiin. Pari euroa lisää ja pääsee paljon parempaan kyytiin. Toinen mihin en enää mielelläni lähde on venäläisten koneet, PEK-Moskova oli ihan tarpeeksi, koko ajan ilmakuopissa sai pelätä että nytkö tiputaan. Huh. Finnairilla meno on pehmeää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1354
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1166
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1037
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      882
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      881
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      812
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      758
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      737
    Aihe