En halua veroja

Dollarman

Omistan viiden fiman osakkeita enkä halua niistä osinkoja, koska niistä menee vero, myöskään osakkeiden myynti ei ole mahdollista verojen takia. Haluan välttää verojen maksua mahdollisimman kauan. Mikä on paras tapa välttää osinkojen saaminen. Onko firmoissa joku yhdyshenkilö johon voisi ottaa yhteyttä.

6

962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Kun kerran et halua ansaita osakkeilla rahaa, miksi omistat niitä?

      Osinko on omistajan palkka ja siitä jää (pörssiyhtiöissä) 80,4 % itselle. Kieltäydyt siis ottamasta satasta, koska joudut antamaan siitä kaksikymppiä valtiolle.

      Osingoista pääset tietysti eroon myymällä osakkeet. Sitäkään et halua tehdä, koska joutuisit maksamaan voitosta veroa. Silloinkin myyntihinnasta jää itsellesi vähintään 72 %, ja todennäköisesti enemmänkin.

      Täysin veroton vaihtoehto on tietenkin lahjoittaa osakkeet pois. Silloin vastaanottaja maksaa verot. Olen valmis keventämään kuormaasi tällä tavalla. :)

    • anna mulle osakkeesi

      Tuon logiigan mukaan te halua myöskään työstäsi palkkaa?
      Palkastasi menee aina vero. Miten vältät verojen maksun? Sano työnantajallesi, että et voi vastaanottaa palkkaa, koska siitä menee vero valtiolle.
      kerro myös, että kadut syvästi, että olet käynyt joskus koulua. Koulu on kustannettu verovaroista. Kadut myös syvästi sitä, että olet joskus käynyt lääkärissä. Tästäkin on aina osa kustannettu verovaroista.
      Et voi ostaa ruokaa kaupasta. Jokaisesta tuotteesta menee ALV.

      Tuolla logiigalla suosittelisin jotain nappeja ja terapiaa ;))

    • EURUSD

      Omista Berkshire Hathawayn osakkeita. Warren Buffett, joka omistaa Berkshire Hathawaysta suurimman osan sanoo, että ei maksa osinkoa ollenkaan, vaan sijoittaa voitot aina edelleen. Sanoo muuten itsestään, että miksi maksaisi osinkoa kun hän kerran on maailman paras sijoitaja. Osakkeiden arvo muuten on pitkällä aikavälillä (vuosikymmeniä) noussut noin 20% vuodessa. 2008 oli kuitenkin kova , mutta täma yleinen pudotus on nyt kurottu umpeen. A osake 121'000 USD ja B osake 80,74 USD tänään.. Lähivuosina saattaa tulla valuuttavoittoja vielä tuohon päälle.

      • EURUSD

        Tarkoitin tietenkin noilla valuuttavoitoilla, että jos dollarin ja euron arvot lähenevát lähiaikoina.. Mistä noita voi sitten ostaa? Ainakin jos on tili Saxobank'ssa ( www.saxobank.com ). Onko muita tiedossa? Muuten tuo kalliimpi A osake nyt 127'250,00 USD ja B osake 84,84 USD /kpl


    • sassu30

      tai niin, että voitto jää alle 1000 euroksi vuodessa, niin ei tarvitse maksaa veroja. Tai lahjoita ne pois, silloinkaan sinä et joudu maksamaan veroja.

      Tässä linkki sijoittajan verosuunitteluun:

      http://salkku.info/verosuunnittelu

    • Erkki289

      Kos haluat välttyä verolta, minä otan vastaan ilmaiseksi osakkeesi. Maksan niistä lahjaveron. Jos olet kiinnostunut, ota yhteyttä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1557
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      1495
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1088
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      891
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      864
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      610
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe