En halua veroja

Dollarman

Omistan viiden fiman osakkeita enkä halua niistä osinkoja, koska niistä menee vero, myöskään osakkeiden myynti ei ole mahdollista verojen takia. Haluan välttää verojen maksua mahdollisimman kauan. Mikä on paras tapa välttää osinkojen saaminen. Onko firmoissa joku yhdyshenkilö johon voisi ottaa yhteyttä.

6

943

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Kun kerran et halua ansaita osakkeilla rahaa, miksi omistat niitä?

      Osinko on omistajan palkka ja siitä jää (pörssiyhtiöissä) 80,4 % itselle. Kieltäydyt siis ottamasta satasta, koska joudut antamaan siitä kaksikymppiä valtiolle.

      Osingoista pääset tietysti eroon myymällä osakkeet. Sitäkään et halua tehdä, koska joutuisit maksamaan voitosta veroa. Silloinkin myyntihinnasta jää itsellesi vähintään 72 %, ja todennäköisesti enemmänkin.

      Täysin veroton vaihtoehto on tietenkin lahjoittaa osakkeet pois. Silloin vastaanottaja maksaa verot. Olen valmis keventämään kuormaasi tällä tavalla. :)

    • anna mulle osakkeesi

      Tuon logiigan mukaan te halua myöskään työstäsi palkkaa?
      Palkastasi menee aina vero. Miten vältät verojen maksun? Sano työnantajallesi, että et voi vastaanottaa palkkaa, koska siitä menee vero valtiolle.
      kerro myös, että kadut syvästi, että olet käynyt joskus koulua. Koulu on kustannettu verovaroista. Kadut myös syvästi sitä, että olet joskus käynyt lääkärissä. Tästäkin on aina osa kustannettu verovaroista.
      Et voi ostaa ruokaa kaupasta. Jokaisesta tuotteesta menee ALV.

      Tuolla logiigalla suosittelisin jotain nappeja ja terapiaa ;))

    • EURUSD

      Omista Berkshire Hathawayn osakkeita. Warren Buffett, joka omistaa Berkshire Hathawaysta suurimman osan sanoo, että ei maksa osinkoa ollenkaan, vaan sijoittaa voitot aina edelleen. Sanoo muuten itsestään, että miksi maksaisi osinkoa kun hän kerran on maailman paras sijoitaja. Osakkeiden arvo muuten on pitkällä aikavälillä (vuosikymmeniä) noussut noin 20% vuodessa. 2008 oli kuitenkin kova , mutta täma yleinen pudotus on nyt kurottu umpeen. A osake 121'000 USD ja B osake 80,74 USD tänään.. Lähivuosina saattaa tulla valuuttavoittoja vielä tuohon päälle.

      • EURUSD

        Tarkoitin tietenkin noilla valuuttavoitoilla, että jos dollarin ja euron arvot lähenevát lähiaikoina.. Mistä noita voi sitten ostaa? Ainakin jos on tili Saxobank'ssa ( www.saxobank.com ). Onko muita tiedossa? Muuten tuo kalliimpi A osake nyt 127'250,00 USD ja B osake 84,84 USD /kpl


    • sassu30

      tai niin, että voitto jää alle 1000 euroksi vuodessa, niin ei tarvitse maksaa veroja. Tai lahjoita ne pois, silloinkaan sinä et joudu maksamaan veroja.

      Tässä linkki sijoittajan verosuunitteluun:

      http://salkku.info/verosuunnittelu

    • Erkki289

      Kos haluat välttyä verolta, minä otan vastaan ilmaiseksi osakkeesi. Maksan niistä lahjaveron. Jos olet kiinnostunut, ota yhteyttä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5840
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      210
      4813
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      19
      4493
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      53
      3802
    5. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      67
      3752
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3491
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      96
      3426
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      74
      3265
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2981
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      35
      2604
    Aihe