fz35 - eksi parhaista tehdyistä pokkkareista

harmietteiFULLHDD

Panasonic FZ35 Conclusion
Pro: Con:

* Good wide-angle lens, ranging to a long telephoto
* Good grip
* Well-built
* Nicely hinged plastic port doors
* Power switch, rather than a button
* Good controls
* Quick menu keeps you out of the main menu
* Improved optical image stabilization
* Lens focuses very close
* Very low geometric distortion at telephoto and wide-angle in JPEGs
* Low chromatic aberration at wide-angle in JPEGs
* Excellent viewfinder coverage
* Good Auto white balance performance indoors (only a little warm)
* Very high resolution
* All ISO settings can produce good prints, from 13x19 between 80 and 200, and down to 5x7 at ISO 1,600
* Intelligent Exposure mode does help in harsh outdoor lighting
* Good low light performance
* RAW file support
* Reasonably fast startup time
* HD movies with choice of formats
* Flexible movie recording options including exposure control
* HDMI output
* Excellent shutter lag numbers at both telephoto and wide-angle, as fast as some SLRs
* Excellent battery life (470 shots)
* Fast download speed



* Somewhat difficult to learn some features
* Odd lens hood design
* No rubber around EVF
* Buttons on the top deck are not responsive
* High chromatic aberration at telephoto
* Soft corners at wide-angle and telephoto
* Some yellows are a little green
* High contrast in bright, outdoor lighting
* Some softening from noise suppression
* Sluggish burst mode at full resolution
* A weak flash for a long zoom camera

8

616

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7656747654367657

      pitää olla melko iso tasku että tuo sinne mahtuu.

      • Nikon D90

        pokkariksi sitä ei voi kutsua mutta ryhdin se pitää parempana kuljeskellessa kuin kaulassa roikkuva iso järkkäri ja F2.8 tai F4 zoomilasi. Varsinaisessa kohteessa voi sitten ottaa sen kameran repusta jalkoineen ja alkaa kuvauksen mutta matkalla sattuviin hetkellisiin näkymiin voi aina vastata ottamalla varsin laadukkaan kuvan bridgellä saman tien.

        Bridge on mainio vara- ja kakkoskamera.


      • 3464hdf57

        200kg teineillä on isot vaatteet=isot taskut. Limua ja sipsiä naamariin niin saat isot taskut.


      • 3464hdf57 kirjoitti:

        200kg teineillä on isot vaatteet=isot taskut. Limua ja sipsiä naamariin niin saat isot taskut.

        vaatteet kasvavat? Auttaako jos laitan limua ja sipsiä vaatekaappiin kun minulla tuppaa vaatteet kutistumaan kaapissa roikkuessaan?


    • Nikon D90

      joskin se lienee sama kuin jenkkien FZ35, syytä tuohon en edes arvaile.

      Pidän kuitenkin Panan FZ50 kameraa parempana kääntyvällä vaikkakin aika pienellä takanäytöllä koska sen zoon ja tarkennus säädöt ovat renkailla optiikan pinnalla. FZ50 optiikka ei lisäksi liiku, siis pitene ja lyhene säädeltäessä zoomia tai käsitarkennusta kuten pettymyksekseni FZ38(35) tekee.

      Odotankin FZ50 uudistusta mutta sitä ei kuulemma liene tulossa ainakaan lähiaikoina. Kun on kuvannut noilla Panan bridgeillä ja Nikonin kropeilla niin pienkennoisten bridgejen kova ei aina kauniilta näytä, kennon koko ja laatu vaikuttavat. Nähtävästi optiikat eivät oikein pysty piirtämään noille pienille kennoille 100% terävää kuvaa suurilla pikselimäärillä. Täydentävänä kamerana ne kuitenkin ovat paikallaan, olivat ne sitten Panan, Canonin tai jonkun muun tekemiä. Minulle niitä on tullut vähän sattumalta mutta en pidä Panaa mitenkään erityisen hyvänä joskin se pärjännee muille vastaavilla tasapäisesti.

      Jos haluat HD videota niin suosittelen videokameran hankkimista ja jätä bridge näppäilyyn. Näiden bridgejen video on parhaimmillaan muistiinpanona kun kohteessa voi kuvailla ja näyttää mitä aikoo kuvata niin kotona on helpompaa lajitella kuvia kuvauskohteen mukaan.

      • Pana-ani

        FZ35 ja FZ38 eroavat toisistaan siinä, että Euroopan mallissa FZ38 video-otoksen pituus on rajoitettu 30 (tai 29.59.xx) minuuttiin.

        FZ50: Eikö FZ100 sitten ole FZ50:n uudistus?


      • Nikon D90
        Pana-ani kirjoitti:

        FZ35 ja FZ38 eroavat toisistaan siinä, että Euroopan mallissa FZ38 video-otoksen pituus on rajoitettu 30 (tai 29.59.xx) minuuttiin.

        FZ50: Eikö FZ100 sitten ole FZ50:n uudistus?

        satanen on lähempänä FZ-38 päivitystä. Parannuksena on ainakin pidempi zooomi ja kääntyvä takanäyttö joka on isompi kuin FZ50 kamerassa.

        FZ-100:sta puuttuu kuitenkin zoomin ja käsintarkennuksen renkaan sekä optiikka jonka ulkoinen koko ei muutu tarkentaessa eikä zoomatessa eli sisäiset säädöt puuttuvat satasesta.

        Kysyin ennen joulua Panalta josko FZ-50:n päivitys on tulossa ja vastasivat ettei ole tiedossa.


    • Pana-ani

      Verkkokauppa.com myy FZ38:n seuraajaa FZ45:tä samaan 349.90 € hintaan kuin myi FZ38:aa. Poistomyynnissähän tuota FZ38:aa sai noin 300 €:n hintaan Kalle Anttiloista ja Kodin Ykkösistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1433
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      916
    4. 68
      723
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      231
      655
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      599
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      551
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      527
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      521
    Aihe