fz35 - eksi parhaista tehdyistä pokkkareista

harmietteiFULLHDD

Panasonic FZ35 Conclusion
Pro: Con:

* Good wide-angle lens, ranging to a long telephoto
* Good grip
* Well-built
* Nicely hinged plastic port doors
* Power switch, rather than a button
* Good controls
* Quick menu keeps you out of the main menu
* Improved optical image stabilization
* Lens focuses very close
* Very low geometric distortion at telephoto and wide-angle in JPEGs
* Low chromatic aberration at wide-angle in JPEGs
* Excellent viewfinder coverage
* Good Auto white balance performance indoors (only a little warm)
* Very high resolution
* All ISO settings can produce good prints, from 13x19 between 80 and 200, and down to 5x7 at ISO 1,600
* Intelligent Exposure mode does help in harsh outdoor lighting
* Good low light performance
* RAW file support
* Reasonably fast startup time
* HD movies with choice of formats
* Flexible movie recording options including exposure control
* HDMI output
* Excellent shutter lag numbers at both telephoto and wide-angle, as fast as some SLRs
* Excellent battery life (470 shots)
* Fast download speed



* Somewhat difficult to learn some features
* Odd lens hood design
* No rubber around EVF
* Buttons on the top deck are not responsive
* High chromatic aberration at telephoto
* Soft corners at wide-angle and telephoto
* Some yellows are a little green
* High contrast in bright, outdoor lighting
* Some softening from noise suppression
* Sluggish burst mode at full resolution
* A weak flash for a long zoom camera

8

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7656747654367657

      pitää olla melko iso tasku että tuo sinne mahtuu.

      • Nikon D90

        pokkariksi sitä ei voi kutsua mutta ryhdin se pitää parempana kuljeskellessa kuin kaulassa roikkuva iso järkkäri ja F2.8 tai F4 zoomilasi. Varsinaisessa kohteessa voi sitten ottaa sen kameran repusta jalkoineen ja alkaa kuvauksen mutta matkalla sattuviin hetkellisiin näkymiin voi aina vastata ottamalla varsin laadukkaan kuvan bridgellä saman tien.

        Bridge on mainio vara- ja kakkoskamera.


      • 3464hdf57

        200kg teineillä on isot vaatteet=isot taskut. Limua ja sipsiä naamariin niin saat isot taskut.


      • 3464hdf57 kirjoitti:

        200kg teineillä on isot vaatteet=isot taskut. Limua ja sipsiä naamariin niin saat isot taskut.

        vaatteet kasvavat? Auttaako jos laitan limua ja sipsiä vaatekaappiin kun minulla tuppaa vaatteet kutistumaan kaapissa roikkuessaan?


    • Nikon D90

      joskin se lienee sama kuin jenkkien FZ35, syytä tuohon en edes arvaile.

      Pidän kuitenkin Panan FZ50 kameraa parempana kääntyvällä vaikkakin aika pienellä takanäytöllä koska sen zoon ja tarkennus säädöt ovat renkailla optiikan pinnalla. FZ50 optiikka ei lisäksi liiku, siis pitene ja lyhene säädeltäessä zoomia tai käsitarkennusta kuten pettymyksekseni FZ38(35) tekee.

      Odotankin FZ50 uudistusta mutta sitä ei kuulemma liene tulossa ainakaan lähiaikoina. Kun on kuvannut noilla Panan bridgeillä ja Nikonin kropeilla niin pienkennoisten bridgejen kova ei aina kauniilta näytä, kennon koko ja laatu vaikuttavat. Nähtävästi optiikat eivät oikein pysty piirtämään noille pienille kennoille 100% terävää kuvaa suurilla pikselimäärillä. Täydentävänä kamerana ne kuitenkin ovat paikallaan, olivat ne sitten Panan, Canonin tai jonkun muun tekemiä. Minulle niitä on tullut vähän sattumalta mutta en pidä Panaa mitenkään erityisen hyvänä joskin se pärjännee muille vastaavilla tasapäisesti.

      Jos haluat HD videota niin suosittelen videokameran hankkimista ja jätä bridge näppäilyyn. Näiden bridgejen video on parhaimmillaan muistiinpanona kun kohteessa voi kuvailla ja näyttää mitä aikoo kuvata niin kotona on helpompaa lajitella kuvia kuvauskohteen mukaan.

      • Pana-ani

        FZ35 ja FZ38 eroavat toisistaan siinä, että Euroopan mallissa FZ38 video-otoksen pituus on rajoitettu 30 (tai 29.59.xx) minuuttiin.

        FZ50: Eikö FZ100 sitten ole FZ50:n uudistus?


      • Nikon D90
        Pana-ani kirjoitti:

        FZ35 ja FZ38 eroavat toisistaan siinä, että Euroopan mallissa FZ38 video-otoksen pituus on rajoitettu 30 (tai 29.59.xx) minuuttiin.

        FZ50: Eikö FZ100 sitten ole FZ50:n uudistus?

        satanen on lähempänä FZ-38 päivitystä. Parannuksena on ainakin pidempi zooomi ja kääntyvä takanäyttö joka on isompi kuin FZ50 kamerassa.

        FZ-100:sta puuttuu kuitenkin zoomin ja käsintarkennuksen renkaan sekä optiikka jonka ulkoinen koko ei muutu tarkentaessa eikä zoomatessa eli sisäiset säädöt puuttuvat satasesta.

        Kysyin ennen joulua Panalta josko FZ-50:n päivitys on tulossa ja vastasivat ettei ole tiedossa.


    • Pana-ani

      Verkkokauppa.com myy FZ38:n seuraajaa FZ45:tä samaan 349.90 € hintaan kuin myi FZ38:aa. Poistomyynnissähän tuota FZ38:aa sai noin 300 €:n hintaan Kalle Anttiloista ja Kodin Ykkösistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1693
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      138
      1686
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      264
      1235
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      955
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      129
      949
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe