Kirjassa on mielenkiintoisia tarinoita linnuista, lintuharrastajista ja lintuharastuksesta, mutta myös maailmasta laajemminkin. Lars Sund on aiemmin julkaissut useita kirjoja ruotsinkielisen Pohjanmaan elämästä (mm. Colorado Avenue), mutta tässä hän vaihtaa aihepiiriä ja tyyliä. Kirja on periaatteessa havaintopäiväkirja, jossa kerrotaan kirjailijan tapaamista linnuista toukokuusta vuoden loppuun. Yksittäisestä havainnosta tarina saattaa kulkeutua juohevasti hyvinkin kauas lähtöpisteestään, mutta aina mielenkiintoisten etappien kautta. Ohuena sivuteemana kirjan tarinoissa voi seurata myös kirjailijan äidin sairauskertomusta.
Valtaosa tarinoista on Sundin nykyiseltä asuinseudulta Uppsalasta, mutta muutamia havaintoja on myös entisestä kotimaasta. Minua muuten ilahdutti huomata, että huolimatta siitä, että hän on jo vuosikymmeniä asunut Ruotsissa, hän edelleen selvästi tunnustautuu suomalaiseksi. Suosittelen lämpimästi kaikille joita vähänkin luonto kiinnostaa.
Valittaen täytyy jälleen todeta, että käännöksissä näköjään aina mokaillaan. Tällaista nipottajaa tahtoo riipoa jos esim. punarinnan tilalla onkin punatulkku jne. Joten jos ruotsi (pakko-, koulu- tai luomu-) sujuu, niin nautintoaan voi parantaa lukemalla kirjan alkuperäiskielellä.
Lars Sund: Aamu-unisen lintubongarin tunnustukset
SeppoR
1
460
Vastaukset
Äsken luin ja tykästyin. Varsin laajan kulttuurin kirjon kattaa lyhyet päiväkirjamerkinnät. Kiikarin keksimisestä gps-bongauksen vaivattomuuteen. Rohkenen suositella lämpimästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332124Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.481732Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121536Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041266Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041044Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,35896- 59885
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101763